Aperture Science

(Różnice między wersjami)
(kasacja niekanonicznych danych)
Linia 3: Linia 3:
  
 
'''Aperture Science''' - amerykańska firma badawcza z siedzibą w mieście [[wpl:Cleveland|Cleveland]], w stanie Ohio <ref>[[:Plik:Borealis plans 01.png|Plany statku Borealis]]</ref>, gdzie znajduje się [[Aperture Laboratories|Aperture Science Enrichment Center]]. Została założona przez Cave'a Johnsona. Firma zaczynała jako producent zasłon prysznicowych, jednak później zajęła się technologią tworzenia portali i sztuczną inteligencją. Przedstawiona zostaje w grze ''[[Portal]]''.
 
'''Aperture Science''' - amerykańska firma badawcza z siedzibą w mieście [[wpl:Cleveland|Cleveland]], w stanie Ohio <ref>[[:Plik:Borealis plans 01.png|Plany statku Borealis]]</ref>, gdzie znajduje się [[Aperture Laboratories|Aperture Science Enrichment Center]]. Została założona przez Cave'a Johnsona. Firma zaczynała jako producent zasłon prysznicowych, jednak później zajęła się technologią tworzenia portali i sztuczną inteligencją. Przedstawiona zostaje w grze ''[[Portal]]''.
 
==Historia==
 
O historii korporacji można się dowiedzieć ze strony [[aperturescience.com]]
 
 
W 1953 Aperture Science rozpoczyna działania jako producent zasłon prysznicowych. Początkowo linia produkcyjna dostarcza niezbyt zaawansowanych technologicznie portali, pomiędzy prysznicem i światem poza nim. Aktualnie niewiele w tym nauki. Nazwa została wybrana aby kurtyny sprawiały wrażenie bardziej higienicznych. W 1956 prezydent Dwight D. Eisenhower przyznaje Aperture kontrakt, na mocy którego firma ma wyposażyć wszystkie oddziały Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych (oprócz Marynarki Wojennej) w zasłony prysznicowe.
 
 
W 1978 dyrektor generalny i założyciel Aperture, Cave Johnson, zostaje wystawiony na działanie rtęci, kiedy potajemnie tworzy niebezpieczną gumę zawierającej rtęć, z której planuje wyprodukować siedem śmiercionośnych kurtyn prysznicowych, aby dać je jako prezenty członkom komitetu House Naval Appropriations.
 
 
W 1979 obie nerki Cave'a Johsona odmawaiają posłuszeństwa. Z uszkodzonym mózgiem, umierający, świadom, że nie można cofnąć czasu, Johnson przedstawia trójpoziomowy program, mający "gwarantować dalszy sukces Aperture Science w szybko nadchodzącej odległej przeszłości.":
 
 
*Poziom 1: "Kontrmanewr Heimlicha" - niezawodna technika przerywania ratujący życie [[wpl:Rękoczyn Heimlicha|Manewr Heimlicha]]
 
*Poziom 2: Fundacja Take-A-Wish (ang. ''pomyśl życzenie'') - Charytatywna organizacja, która będzie zbierać życzenia rodziców nieuleczalnie chorych dzieci i rozprowadzać je wśród pozbawionych życzeń, aczkolwiek zdrowych dorosłych.
 
*Poziom 3, który zdaniem Johnsona był co najmniej dobrze przemyślany. Mówił o „jakiegoś rodzaju rozdarciu w strukturze przestrzeni", które, według jego słów "mogłoby pomóc z zasłonami prysznicowymi, jak myślę". Wkrótce potem, zmarł.
 
 
W 1981 pracowici inżynierowie Aperture ukończyli inicjatywy „Kontrmanewru Heimlicha” i Fundacji Take-A-Wish. Firma przedstawia produkty związane z badaniami na ogromnej, transmitowanej przez telewizję ceremonii. Produkty te natychmiast stają się niesamowicie niepopularne. Po serii publicznych zaduszeń i wypadków przygnębionych, chorych dzieci, szefostwo firmy zostaje wezwane przed komisję śledczą senatu. W czasie przesłuchań, inżynier wspomina, że jakiś postęp wykonał się na Poziomie 3, „Stworzony w doraźnym celu tunel kwantowy przez fizyczną przestrzeń, wielkości człowieka, z możliwym zastosowaniem jako kurtyna prysznicowa.” Komisja została na zawsze rozwiązana, a Aperture dostało luźny kontrakt na kontynuowanie w tajemnicy badań nad projektami „Portal” i „Kontr Manewr Heimlicha”.
 
 
Lata 1981-1985 przyniosły postępy w pracach nad projektem „Portal”. Kilku wysoko postawionych członków personelu „Fatah”, udławiło się jagnięciną pomimo interwencji ich ochroniarzy, co wskazuje na to, że "Kontrmanewr Heimlicha" został wdrożony.
 
 
W 1986 zarząd Aperture Science doszły słuchy, że ich konkurent, zwany [[Black Mesa]] pracuje nad podobnym projektem technologii portali. Jako odpowiedź na tę wiadomość, Aperture rozpoczęło badania nad sztuczną inteligencją, nazwaną Genetyczną Formą Życia i Dyskowym Systemem Operacyjnym (ang. Genetic Lifeform and Disc Operation System) – [[GLaDOS]]. Po dekadzie spędzonej na doprowadzaniu części dysku operacyjnego GLaDOS do stanu mniejszej, lub większej funkcjonalności, rozpoczęto pracę nad modułem Genetycznej Formy Życia.
 
 
Nietestowana sztuczna inteligencja  została aktywowana pierwszy raz jako jedna z atrakcji na pierwszym, z planowanych jako imprezy cyklicznych bring-your-daughter-to-work-day (ang. ''Dzień "przyprowadź swoją córkę do pracy"''). Według danych ze strony Aperture, "na swój sposób, pierwszy test poszedł dobrze".
 
 
To, co nastąpiło potem, owiane jest tajemnicą. Wiadomo, ze w pewnym momencie GLaDOS zalała cały ośrodek neurotoksyną, zabijając personel. Aby zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości, zainstalowano jej potem Moduł Moralności. W całym ośrodku Aperture Labs można dostrzec, ze naukowcy byli tam więzieni lub zabijani. Niestety, nie można ustalić, kiedy to się to działo, ani z jakiego powodu. Podczas wydarzeń z gry ''Portal'', budynek wydaje się być już od dawna opuszczony. ''Episode Two'' sugeruje zaś, że akcja ''Portala'' ma miejsce w tym samym czasie, co ''Half-Life'a 2''.
 
  
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}

Wersja z 11:57, 20 cze 2011

Logo Aperture Science

Aperture Science - amerykańska firma badawcza z siedzibą w mieście Cleveland, w stanie Ohio [1], gdzie znajduje się Aperture Science Enrichment Center. Została założona przez Cave'a Johnsona. Firma zaczynała jako producent zasłon prysznicowych, jednak później zajęła się technologią tworzenia portali i sztuczną inteligencją. Przedstawiona zostaje w grze Portal.

Przypisy

Firmy, instytucje i organizacje
Black Mesa logo.png Combine symbol.png Lambda logo Resistance.png Nothernpetrol logotyp.png Aperture.png CEDA-logotyp.png
Black Mesa Kombinat Ruch Oporu Nothern Petrol Aperture Science CEDA