Aperture Science

Wersja Slowhand (dyskusja | edycje) z dnia 13:25, 14 lis 2009
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Spis treści

Ogólne

Aperture Science to firma przedstawiona w grze Portal. Została założona przez Cave'a Johnsona. Jest właścicielem Aperture Science Enrichment Center. Firma zaczynała jako producent zasłon prysznicowych jednak później zajęła się technologią portalową i SI.

Historia

1953

Aperture Science rozpoczyna działania jako producent zasłon prysznicowych. Początkowo linia produkcyjna dostarcza niezbyt zaawansowanych technologicznie portali, pomiędzy prysznicem i światem poza nim. Aktualnie niewiele w tym nauki. Nazwa została wybrana aby kurtyny sprawiały wrażenie bardziej higienicznych.

1956

Administracja Eisenhower przyznaje Aperture kontrakt na dostarczanie zasłon prysznicowych wszystkim wydziałom armii z wyjątkiem Navy.

1957-1975

Głównie zasłony prysznicowe.

1978

Dyrektor Generalny i założyciel Aperture, Cave Johnson, jest wystawiony na działanie rtęci, kiedy w tajemnicy rozwija niebezpieczną technologię gumy zawierającej rtęć, z której planuje wyprodukować siedem śmiercionośnych kurtyn prysznicowych, aby je dać jako prezenty członkom komitetu House Naval Appropriations.

1979

Obie nerki Cave'a Johsona wysiadają, z uszkodzonym mózgiem, umierający, świadom, że nie można cofnąć czasu, Johnson przedstawia trzy-poziomowy program R&D. Wyniki, mówi, będą "gwarantować dalszy sukces Aperture Science daleko w szybko nadchodzącej odległej przeszłości."

Poziom 1: "Kontr Manewr Heimlicha" - niezawodna technika przerywania ratującgo życie "Manewru Heimlicha"

Poziom 2: Fundacja take-a-wish (ang. pomyśl życzenie) - Charytatywna organizacja, która będzie "skupować" życzenia od rodziców nieuleczalnie chorych dzieci i rozprowadzać je wśród pozbawionych życzeń, aczkolwiek zdrowych dorosłych.

Poziom 3: „Jakiegoś rodzaju rozdarcie w strukturze przestrzeni… To by… Więc, to byłoby jak, nie wiem, coś co by pomogło z zasłonami prysznicowymi jak sądzę. Nie dopracowałem tego pomysłu tak bardzo jak tego z życzeniami.”

1981

Pilni inżynierowie Aperture ukończyli inicjatywy „Kontr Manewru Heimlicha” i Fundacji take-a-wish. Firma przedstawia produkty związane z badaniami na ogromnej, transmitowanej przez telewizję ceremonii. Produkty te natychmiast stają się niesamowicie niepopularne. Po serii publicznych zaduszeń i wypadków przygnębionych, chorych dzieci, wysocy urzędnicy firmy zostają wezwani przed komisję śledczą senatu. W czasie przesłuchań, inżynier wspomniał, że jakiś postęp wykonał się na Poziomie 3, „Stworzony w doraźnym celu tunel kwantowy przez fizyczną przestrzeń, wielkości człowieka, z możliwym zastosowaniem jako kurtyna prysznicowa.” Komisja została szybko i permanentnie rozwiązana, a Aperture dostało luźny kontrakt na kontynuowanie w tajemnicy badań nad projektami „Portal” i „Kontr Manewr Heimlicha”.

1981-1985

Postępy prac nad projektem „Portal”. Kilku wysoko postawionych członków personelu „Fatah”, udławiło się jagnięciną pomimo interwencji ich ochroniarzy.

1986

Zarząd Aperture doszły słuchy, że inny dostawca zwany Black Mesa pracuje nad podobnym projektem technologii portali. Jako odpowiedź na tę wiadomość, Aperture rozpoczęło badania nad Genetyczną Formą Życia i Systemem Operacyjnym Dysku (ang. Genetic Lifeform and Disc Operation System) – GLaDOS, sztucznie inteligentnym asystentem badań i systemem operacyjnym dysku.

1996

Po dekadzie spędzonej na doprowadzaniu części dysku operacyjnego GLaDOS do stanu bardziej lub mniej funkcjonalności, rozpoczęto pracę nad modułem Genetycznej Formy Życia.

Kilka lat później

Nietestowana sztuczna inteligencja została aktywowana pierwszy raz jako jedna z atrakcji na pierwszym dorocznym dniu Aperture „przyprowadź swoją córkę do pracy.”


Na swój sposób, pierwszy test poszedł dobrze…