Black Mesa Research Facility

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

  • Trzeba rozszerzyć wszystkie działy, opisać sektory, itd.
Black Mesa Research Facility
Black Mesa logo.png
Okres w grze Incydent w Black Mesa
Powstanie Lata 50, XX wieku
Zniszczenie w trakcie Incydentu w Black Mesa
Przynależność korporacja Black Mesa
Położenie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych
Informacje techniczne
Mapy większość map w Half-Life i dodatkach
Projektanci Ted Backman

Black Mesa (pełna nazwa: Black Mesa Research Facility) - kompleks naukowo-badawczy, ulokowany w byłej bazie wojskowej. Główne miejsce akcji gry Half-Life, Half-Life: Opposing Force, Half-Life: Blue Shift i Half-Life: Decay. Obiekt ten jest całkowicie fikcyjnym miejscem, w jego stylistyce widać duże wpływy takich miejsc jak Strefa 51 czy kompleks laboratoriów w Los Alamos. Ośrodek jest położony w stanie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych. Nie znamy jego dokładnej lokalizacji.

Spis treści

Infrastruktura

Black Mesa jest bardzo rozległym, samowystarczalnym kompleksem. Został zbudowany wykorzystując już istniejącą wojskową bazę rakietową (najprawdopodobniej typu ICBM). Większość kompleksu umiejscowiona jest pod ziemią. Znajdują się w nim laboratoria, biura, komory testowe, silosy, magazyny, hangary i inne. Miejsca te są podzielone na Sektory, wszystko jest połączone wewnętrznym systemem komunikacyjnym i transportowym. Jednym z takich typów transportu jest zautomatyzowana kolejka, którą gracz podróżuje na samym początku gry Half-Life (Black Mesa Transit System).

Badania

W kompleksie prowadzone są badania w wielu dziedzinach współczesnej nauki. Zarówno tych jawnych (radioaktywność, lasery, napędy rakietowe), jak i tajnych, zahaczających już o science-fiction (teleportacja, podróże między wymiarami, nowe rodzaje broni).

Personel

W Black Mesa pracuje zarówno personel naukowy, pracownicy fizyczni (transport i przeładunek, zaopatrzenie) oraz ochrona obiektu. Naukowcy noszą charakterystyczne białe kitle, natomiast ochroniarze - niebieskie uniformy, kamizelki kuloodporne oraz hełmy. Prawdopodobnie w kompleksie mieszkają też rodziny pracowników[1].

Sektory

Sektor A: Dział szkoleniowy

Obejmuje specjalny obszar przeznaczony do szkolenia personelu Black Mesa w wypadku niestandardowych sytuacji. Wiadomo tylko o jednym typie szkolenia jakie odbywa się w tym ośrodku - dla osób korzystających z kombinezonu HEV. Takowe przechodzi Gordon Freeman. Prawdopodobnie jednak w sektorze tym szkolą się również członkowie ochrony oraz personel naukowy.

Sektor B: Zapasy chłodziwa

Sektor bezpośrednio połączony z sektorem C, to tutaj ucieka Gordon Freeman po nieudanym eksperymencie. Znajdują się w nim rezerwy substancji chłodzących calego kompleksu.

Sektor C: Laboratoria testowe i pomieszczenia kontrolne

Miejsce pracy Gordona Freemana i pierwsza lokacja jaką dane jest zwiedzić graczowi w Half-Life. Znajdują się tu laboratoria cząsteczek wysokoenergetycznych oraz laserów super schłodzonych. Głównym obiektem testowym jest komora C-33/a, znajduje się w niej Spektrometr antymasy, który spowodował kaskadę rezonansową i rozpoczął Incydent w Black Mesa. Sektor C obejmuje kilka poziomów. Najwyżej znajdują się biura i pomieszczenia personelu, natomiast na niższych poziomach ulokowane są pomieszczenia testowe. Główne wejście do Sektora C jest chronione, aż dwoma grubymi na kilkanaście centymetrów wrotami, pilnowanymi przez strażnika. Zaraz przy głównym wejściu znajduje się dyspozytornia, z której zarządzany jest cały sektor.
W sektorze C Gordon Freeman po raz pierwszy przywdziewa kombinezon HEV, tutaj też znajduje swoją pierwszą broń: łom i pistolet.

Sektor D: Administracja

Sektor administracyjny, w którym znajdują się liczne biura.

Sektor E: Biokopuła

Stosunkowo młody sektor, który nie był jeszcze całkowicie zbudowany podczas wydarzeń Incydentu w Black Mesa. Bada się tu gatunki obcej fauny i flory znalezione podczas kontrolowanych wizyt naukowców w świecie granicznym Xen. Sektor pojawia się po raz pierwszy w dodatku Opposing Force.

Sektor F: Kompleks Lambda

Jeden z najściślej chronionych sektorów kompleksu Black Mesa. Znajduje się tu ogromny reaktor wykorzystywany do wytwarzania teleportów.

Sektor G: Hydroelektryka

Sektor obejmujący elektrownie wodną wytwarzającą energię na potrzeby Black Mesy. Najbardziej charakterystycznym elementem jest tutaj tama na rzece.

Ciekawostki

  • Autorzy rozważali różne nazwy kompleksu, jak: Black Butte, Sand Basin, Diablo Mesa, Mesa Diablo, Diablo Plains, Fertile Plains[2]

Przypisy

  1. Wspomina o tym Eli Vance w Half-Life 2
  2. Half-Life 2: Raising the Bar
Firmy, instytucje i organizacje
Black Mesa logo.png Combine symbol.png Lambda logo Resistance.png Nothernpetrol logotyp.png Aperture.png CEDA-logotyp.png
Black Mesa Kombinat Ruch Oporu Nothern Petrol Aperture Science CEDA