Cave Johnson

Cave Johnson
Cave Johnson.jpg
Przynależność Aperture Science
Pozycja dyrektor generalny
Wygląd i zdolności
Pochodzenie Ziemia
Rasa człowiek, biała
Kolor oczu brązowe
Kolor włosów brązowe
Informacje techniczne
Dubbing Jonathan Kimble "J. K." Simmons

Nauka bez rezultatów jest zwykłym odprawianiem czarów.

Cave Johnson

Cave Johnson to założyciel i wieloletni dyrektor generalny Aperture Science.

Spis treści

Biografia

W 1953 roku Cave Johnson zakłada firmę Aperture Science, która zajmuje się produkcją zasłon prysznicowych. Trzy lata później, w 1956 roku, administracja prezydenta Dwighta D. Eisenhowera podpisuje kontrakt z Aperture na dostarczenie zasłon prysznicowych dla wojska. Umowa obejmuje wszystkie oddziały Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych oprócz Marynarki Wojennej. Jest to główna działalność Aperture w latach 1957-1973, dzięki dobrze prosperującej firmie Cave staje się milionerem.

W 1974 roku Cave Johnson zostaje wystawiony na trujące działanie rtęci, podczas swoich potajemnych prac nad stworzeniem gumowych zasłon zawierających rtęć. Zasłony te miały być częścią 7 specjalnych zasłon prysznicowych, przekazanych jako prezent członkom komitetu House Naval Appropriations (ang. Komitet Izby ds. środków Marynarki Wojennej). Miała to być zapewne zemsta za wcześniejszą decyzję komitetu w wyniku, której Aperture nie mogło dostarczać swoich produktów dla Marynarki Wojennej.

W 1979 (lub 1978)[1] obie nerki Cave'a odmawiają posłuszeństwa. Z uszkodzonym mózgiem, umierający, świadom, że nie można cofnąć czasu, Johnson przedstawia założenia trzy-poziomowego programu badań i rozwoju. Ma on "gwarantować dalszy sukces Aperture Science w szybko nadchodzącej odległej przeszłości". Dwa pierwsze poziomy/projekty zakończyły się całkowitym niepowodzeniem, jednak 3 projekt odniósł sukces.

Nie wiadomo co działo się z Johnsonem później. Przypuszcza się, że zmarł w wyniku postępującego wyniszczenia organizmu. Z lektury notek ujawnionych podczas Portal ARG, można przypuszczać, że jego umysł został przeniesiony do systemu komputerowego i nadal istnieje, w formie podobnej do GLaDOS (lub jest jej częścią).

Ratman i aperturescience.com

Wśród licznych zapisków wykonanych przez Ratmana na ścianach Aperture Laboratories, można odnaleźć kilka nawiązań do Cave'a Johnsona. W komorze testowej nr 17, na jednej ze ścian są przypięte 3 fotografie mężczyzny z zasłoniętą (zdjęciem przedstawiającym Kostkę towarzyszącą) twarzą. Jedno zdjęcie podpisane jest słowami: Our Founder (ang. Nasz Założyciel), natomiast pod drugim widnieje skrót R.I.P (Spoczywaj w pokoju). Oba napisy jasno sugerują, że chodzi zapewne o założyciela Aperture - Cave'a Johnsona, a zdjęcia najprawdopodobniej są jego portretami. Na ścianie, poniżej zdjęć został zapisany login: cjohnson i hasło: tier3. Są to dane dostępu do konta Johnsona w systemie komputerowym GLaDOS. Wpisanie ich na stronie aperturescience.com daje dostęp do informacji na temat historii Aperture Science.

Casting na głos Cave'a Johnsona

e-mail z ogłoszeniem o castingu

9 czerwca 2008 roku, na serwisie breakdownexpress.com pojawiło się ogłoszenie dotyczące castingu na głos dla Cave'a Johnsona w nowej grze z serii Portal.[2] W e-mailu widnieje krótka charakterystyka założyciela Aperture. Można z niej wyczytać między innymi, że: to zmarły już, ekscentryczny milioner, urodzony przywódca i sprzedawca, który potrafi zaskarbiać sobie zaufanie innych ludzi. Jest typem myśliciela skupiającego się na wielkich ideach, ogólnych kierunkach rozwoju; który nie martwi się detalami, zostawiając ich rozwiązanie innym. Nauczył się ufać swojemu instynktowi. Może nie wie jak działa nauka, ale wie jak działają ludzie. Ekstrawertyk, optymista, życie to dla niego przygoda. Mówi z delikatnym południowo-zachodnim akcentem. Nie zauważa, bądź nie akceptuje konsekwencji swoich działań i nie chce brać za nie odpowiedzialności.

Casting najprawdopodobniej był powiązany z pracami nad Portal 2, co może sugerować, że w drugiej części gry pojawi się postać lub sam głos Johnsona. W e-mailu znajduje się również informacja, że w trakcie gry staje się głównym przeciwnikiem gracza. Z czasem traci panowanie nad swoim człowieczeństwem i traci kontakt z rzeczywistością. Jednak twórcy gry, w jednym z wywiadów, zaprzeczyli jakoby Cave miał być głównym przeciwnikiem, mówiąc, że to GLaDOS nadal dzierży rolę głównego antagonisty Portal 2.[3]

W załączniku do e-maila dołączono portret Cave'a Johnsona. To jego jedyny znany wizerunek.

Portal ARG

Podczas Portal ARG zostało ujawnionych kilka publicznych i prywatnych notek Cave'a Johnsona skierowanych do jego pracowników. Notatki te wiele mówią o filozofii pracy jaką wyznawał oraz jego stosunek do badań naukowych.

Oryginalna notka Tłumaczenie
02622055.965.png
Dobra ludzie, tym razem to ważne, więc słuchać uważnie. Tutaj Cave Johnson, wasz szef i założyciel Aperture Science?najlepszej firmy zajmującej się cholernymi naukami stosowanymi na Ziemi. Jak tam idą doświadczenia? Wiecie co? Obczajcie to: Od dzisiejszego poranka oficjalnie jestem martwy!


Teraz najprawdopodobniej pytacie? samych siebie, "Cave, daj spokój, jak to możliwe? Jesteś jakimś Draculą? Czy Frankensteinem? Albo zależnie? od twojego kulturowego dziedzictwa, afroamerykańskim Draculą lub latynoskim Frankensteinem?" gh632jj3

ksjdo proszę Pana. To Nauka! Dzięki naszym pracowitym inżynierom Aperture, pisze dzisiaj do was notatki, dosłownie, zza grobu! Ponadto chciałbym poinformować wszystkich, którzy ubrali dzisiaj niebieskie koszule, że jesteście zwolnieni TF FFs0&^t ##f gd fghDFRt 665 ^ $%& 4%^^$. ZSFGS D FGsd5 E$ 5^57&w$% &6&778*$ 4^77 r6ty u$65####################3

05083881.801.png
POUFNE
17 października 1976
Re: Inicjatywa Wzbogacania i Testowania Istoty Ludzkiej, Gromadzenie zasobów


1. Gromadzenie zasobów ludzkich "Niskiego ryzyka"

a. Włóczęgi i menele
Spędzanie całego życie na szwendaniu się bez celu, drżeniu ze strachu przed władzą i piciu ogłuszających ilości pędzonego domowymi metodami alkoholu sprawia, że menele są idealnymi obiektami testowymi Inicjatywy Wzbogacania Ludzi. O nic nie pytają, nakarmieni wykonają wszystkie polecenia i mają słabe, niewydolne serca. (Notatka: Niewydolne serce menela nie powinno być mylone z Syndromem Dryfującego Serca, którego niektórzy doświadczyli w trakcie testów.)

b. Sieroty i podrzutki
Głęboko zakorzenione problemy z porzuceniem sprawiają, że większość sierot jest bardzo podatna na psychologię opartą na wstydzie (po kompletną listę dogodnych momentów do zaniżania własnej samooceny obiektów testowych, proszę zapoznać się nagraniem treningowym #89-D: "Wykonałbyś to lepiej, gdybyś posiadał rodziców"). Ostanie postępy w stosowaniu lekceważenia, pochlebstwa w kontekście ironicznym oraz czystej pogardy jako narzędzi motywacyjnych przyniosły równie korzystne rezultaty.

c. Psychicznie chorzy
Wcześniejsze doświadczenia wykazały, że ci goście w ogóle nie przejmują się kontynuowaniem badań, zakłócaniem testów i wypróżnianiem się gdzie tylko im się podoba. Szczerze, to jest to odpychające i nic dziwnego, że współpracujące z Aperture instytucje zajmujące się osobami psychicznymi zostały stopniowo wyparte na rzecz sierocińców.

c. Starcy
Wątłe, łamliwe ręce sprawiają, że trzymanie aparatury naukowej jest trudne. Większość urodziła się na długo przed nastaniem ery nauki i często bywają speszeni i zdezorientowani gdy chodzi o uczestnictwo w relatywnie prostych testach (teleportacja, niewidzialność, regulacja samooceny u sierot).

07533945.935.png
&&*&)90 &^@^@% &@!%@$%@!&@^ ((#(kjkjsdsajdlkdjsk ^@%% i nie 2612%^54 rozmawiać ze mną o wskaźnikach wypadkowości. Księgowi powiedzieli mi, że nie mógłbym zwolnić kogoś tylko dlatego, że porusza się na wózku. I tak to zrobiłem. Rampy dla niepełnosprawnych są za drogie. Albo gdy powiedzieli, że nie mógłbym praktykować pszczelarstwa w biurze. Powinni to powiedzieć miodowi, który wygrał pierwsze miejsce w finałach stanowych! &43$$$ $#@^^&@*&^

Cholera, oni powiedzieli nawet, że nie mógłbym oszukać śmierci. Wiecie gdzie bym teraz był, gdybym stosował się do ich zasad? Martwy! Martwy i uboższy o "miodową" nagrodę!

08041249.801.png
Wielu z was przejawiało obawy na temat tak zwanych "niebezpieczeństw" związanych z tym czym wszyscy się tutaj zajmujemy. Księgowi kazali mi wam powiedzieć, że od dzisiaj badania nie będą już tak obligatoryjne ani tak niebezpieczne. Tak się nie stanie, a oto powód:

Nauka nie jest o tym dlaczego, a o tym dlaczego by nie. Pytacie: Dlaczego nasze badania są tak niebezpieczne? Ja mówię: Dlaczego nie ożenić się z bezpieczną nauką, jeśli ją tak bardzo kochacie? Właściwie, dlaczego by nie wynaleźć super bezpiecznych drzwi, które nie uderzą cię w tyłek gdy będziesz stąd wychodził, ponieważ właśnie zostałeś zwolniony.

Dodatkowo, w razie twojej śmierci, osobiście zagwarantuję to, dzięki formularzowi, który dzisiejszego ranka byłeś zmuszony podpisałeś, że twoja rodzina nie będzie zmuszona doznawać zniewagi związanej z długotrwałą i kosztowną batalią prawną przeciwko Aperture Science. Uwierz mi, jestem bogaty, a to brzemię, którego nikomu nie życzę.

Podsumowując: 6218376213 wjqehkjh -213&&&^%@5*(*@))@)#*&@ +---+++

09394469.756.png
&&^521762 jsow przypomina ci, że Aperture Science zbudowane jest na 3 filarach.

Filar pierwszy: Nauka bez rezultatów jest zwykłym odprawianiem czarów. Filar drugi: Osiągasz rezultaty, albo wylatujesz z pracy. Filar trzeci: Jeśli podejrzewasz swojego współpracownika o uprawianie czarnej magii, zgłoś to natychmiast. Nie mogę tego dłużej wytrzymać. Czarna magia nie będzie tolerowana.

Ciekawostki

  • Jedno ze zdjęć umieszczonych na ścianie komory 17, przedstawiających rzekomo Cave'a Johnsona jest zdjęciem amerykańskiego polityka Sama Rayburna.[4]
  • Na stronie gry Portal w internetowym sklepie Apple widnieje notka, której autorem jest Cave Johnson. Notka zawiera informacje dla zespołu zarządzającego (testami) o kodach, komendach konsoli oraz poradnikach jak przejść grę. Autor ostrzega, że w żadnym razie nie mogą się o tych danych dowiedzieć osoby testowane.[5]
  • Osoba nazywająca się Cave Johnson istniała naprawdę. Był to amerykański kongresmen z Tennessee, żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku.[6]

Przypisy

  1. [1]. aperturescience.com podaje te dwie daty zamiennie [dostęp 21-10-2010].
  2. Rumor: Casting Call Reveals Portal 2 Details?. Kotaku, 9-08-2008 [dostęp 21-10-2010].
  3. Special Edition Podcast: Portal 2. Gameinformer, 26-03-2010 [dostęp 21-10-2010].
  4. Sam Rayburn. nndb.com [dostęp 21-10-2010].
  5. Portal: A piece of cake. apple.com [dostęp 21-10-2010].
  6. Cave Johnson. wikipedia [dostęp 21-10-2010].