Lambda Core

Ostrzeżenie

Ta strona może zawierać szczegóły fabuły. Jeśli nie chcesz jej znać, nie czytaj tego artykułu!

Lambda Core
LambdaTeleportationSystem.jpg
Gra Half-Life
Numer 14
Lokacje
Mapy c3a2e, c3a2, c3a2a, c3a2b, c3a2c, c3a2d, c3a2f

Lambda Core (z ang. Rdzeń Lambda) - jest to czternasty rozdział gry Half-Life.

Spis treści

Szczegółowe streszczenie

Po wyczerpujących walkach Gordon w końcu dociera do Kompleksu Lambda. Uruchamia reaktor jądrowy i odkrywa sekretne laboratorium teleportacji, dzięki któremu naukowcy Black Mesy mogli podróżować do Xen i z powrotem. Garstka pozostałych przy życiu naukowców informuje Gordona, że satelita, który on wystrzelił nie jest w stanie odwrócić skutków Kaskady Rezonansowej, ponieważ potężna istota ze świata granicznego Xen - Nihilanth, powstrzymuje portal przed zamknięciem i Gordon musi ją zabić, aby powstrzymać obcych od przejęcia kontroli nad Ziemią. Jednak przed wyprawą do Xen Gordon otrzymuje dostęp do pokaźnego arsenału, aparatów regenerujących siły witalne i energię do kombinezonu HEV, Gluon Guna oraz Moduł Długiego Skoku (ang. Long Jump Module, nie widziany od czasów Hazard Course). Po uzbrojeniu się i walce z Alien Controllerami, naukowiec aktywuje teleporter i Gordon teleportuje się do Xen.

Znaczenie

W tym rozdziale gracz poznaje Kompleks Lambda, gdzie odbywają się opatrzone klauzulą najwyższej tajności badania w laboratoriach teleportacyjnych. Oprócz tego pojawia się nowa broń - śmiercionośny miotacz, którego nawet sam konstruktor bał się przetestować oraz specjalny moduł umożliwiający dalekie skoki. Rozdział ten jest też ostatnim rozdziałem w Half-Life, którego akcja dzieje się na Ziemi w ośrodku Black Mesa.

Ciekawostki

  • Podczas tego rozdziału można usłyszeć trzy utwory ze ścieżki dźwiękowej gry. Cavern Ambiance - podczas zjazdu platformą z ciężarówką; Scared Confusion Short w pomieszczeniu z zabójczyniami Black Ops oraz Steam In The Pipes podczas otwierania portalu do Xen.
  • Pod teleportem 1 można znaleźć stojącego G-mana, a pod trójką ukryty magazyn. Warto jest się rozejrzeć po reszcie teleportów.
  • Scena przed końcem rozdziału z naukowcem trzymającym strzelbę była inspiracją dla końca rodziału z Half-Life 2 - Wiązania, gdzie dr. Kleiner trzyma strzelbę w momencie przybycia Alyx i Gordona do jego laboratorium.
  • Gluon Guna można znaleźć wcześniej w pomieszczeniu z samotnym naukowcem.
  • W pliku "titles.txt" znajdującym się w plikach Half-Life: Day One można znaleźć starą nazwę tego rozdziału - Down and out.

Galeria

Wideosolucja