Miasto

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

Rozdział 4
Miasto
Miasto L4D.jpg
Kampania Bilans ofiar
Gra Left 4 Dead
Autor Valve Corporation
Mapa l4d_smalltown04_mainstreet
Chronologia rozdziałów
Poprzedni Kościół
Następny Finał na przystani

Miasto jest czwartym rozdziałem w kampanii Bilans ofiar w grze Left 4 Dead. Rozpoczyna się w safe roomie ulokowanym w kościele. Akcja rozdziału ma miejsce w małym miasteczku Riverside, które było celem wędrówki Ocalonych. Odkrywają oni, że oprócz Kościelnego wszyscy zginęli, bądź uciekli. Zapada wtedy decyzja o dotarciu na przystań i odnalezieniu łodzi. Podczas podróży mijają opuszczone ulice i budynki, aż w końcu natrafiają na zablokowaną barierą gruzu główną drogę Riverside. Aby przejść dalej bohaterowie uruchamiają wózek widłowy, który odblokowuje dalszą drogę, lecz powoduje także atak hordy. Po uporaniu się z zarażonymi Ocaleni docierają do safe roomu w jednym z budynków w alejce.

Left 4 Dead 2

Atak hordy na głównej ulicy został całkowicie przebudowany. Od teraz gracze muszą przedrzeć się przez nieustające ataki zarażonych do safe roomu. Alarm w jednym z samochodów został usunięty, natomiast dodano niekończący się alarm na wózku widłowym. Minigun został usunięty, aby nie sugerować pozostania w miejscu, a także dodano informację o tym, że należy biec do safe roomu. Oprócz tego jedna z ulic na początku rozdziału została zablokowana przez nowy budynek, zamiast wcześniejszej blokady skrzyżowania. Wnętrze jest jednak niedostępne dla graczy.

Ciekawostki

 • W safe roomie w kościele można znaleźć rozkładające się zwłoki przypominające pacjenta ze szpitala. Można ich było spotkać tylko w kampanii Bez litości w dwóch ostatnich rozdziałach. Może to wskazywać na powód rozprzestrzenienia się infekcji w Riverside, gdyż zarażony pacjent mógł uciec ze szpitala i dojść aż do tego miasta.
 • W rozdziale można zauważyć furgonetki Eyewitness Channel 10 News, stacji informacyjnej, w której pracowała Rochelle przed wybuchem infekcji.
 • Dowody na szaleństwo Kościelnego można zauważyć na ścianach safe roomu w kościele. Jest tam setki razy napisane zdanie "Better safe than sorry" (Lepiej dmuchać w zimne). Zachowanie to może nawiązywać do postaci granej przez Jack'a Nicholsona, Jack'a Torrance'a w filmie "The Shining".
 • W mieście istnieje duża szansa na pojawienie się dwóch Witchy. Jedna z jakiegoś powodu zawsze pojawia się blisko safe roomu. Druga pojawia się w losowej lokacji.
 • Czasami AI Director może zespawnować dwie Witche obok siebie, szczególnie w pobliżu oskryptowanych ataków hordy.
 • Auto z alarmem spotykane w tym rozdziale jest jedynym autem, które posiada inny model od pojazdów z alarmami, a także jedynym autem, w którym alarm nie włączy się poprzez strzelenie w niego.
 • Po użyciu komendy "sb_all_bot_game 1"[1] może nastąpić poważny błąd w znajdowaniu ścieżek przez boty. Po wyjściu z safe roomu boty pójdą w stronę spotykanych na samym początku autobusów, a następnie przestaną się ruszać. Nie będą strzelać w zarażonych, nawet jeśli będą atakowane. Użycie komendy do teleportowania ich w inne miejsce nie naprawi tego problemu. Może to być problematyczne w trybie Kontry dla jednego gracza, gdyż boty staną się zbyt łatwym celem.
 • Zoey wydaje się być w jakiś sposób związana z Riverside. Będzie wspominać, że zawsze lubiła główną ulicę tego miasta.
 • Na środkowo-lewej stronie ulicy Riverside można znaleźć brązowego sedana rozbitego o betonową barykadę. Próba wskoczenia na barykadę stojąc blisko przodu auta spowoduje natychmiastową śmierć gracza.
 • Riverside jest przedstawione na znakach jako miasto historyczne, ponieważ zabudowa na ulicy jest stylizowana na wiek XIX.

Przypisy

 1. Jest to komenda, dzięki której po boty mogą przechodzić rozdział same, nawet po śmierci gracza. Jest to używane do grania w tryb Kontry w trybie pojedynczego gracza.