Morowe powietrze

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Morowe powietrze
Dead Air L4D.jpg
Tytuł oryginalny Dead Air
Slogan "Ich lot został właśnie odwołany - bezterminowo."
(Their flight just got delayed. Permanently.)
Gra Left 4 Dead
Autor Valve Corporation
Rozdziały
  1. Szklarnia
  2. Dźwig
  3. Plac budowy
  4. Terminal
  5. Finał na pasie startowym

Morowe powietrze (ang. Dead Air) jest jedną z sześciu kampanii dostępną w grze Left 4 Dead. Pierwotnie była to trzecia dostępna kampania, jednak po wydaniu kampanii Kurs kolizyjny stała się chronologicznie czwartą. Została również wydana w grze Left 4 Dead 2, po zdobyciu przez 20 tysięcy graczy osiągnięcia "Pstrąg potokowy" odblokowywanego po przejściu dodatkowej kampanii Lodowaty potok. Konwersja tejże kampanii otrzymała nowe bronie, przedmioty i specjalnych zarażonych z drugiej części, a także kilka zmian w rozgrywce. Najbardziej zauważalne to brak możliwości powrotu do saferoomu, po przeskoczeniu przez siatkę w rozdziale Plac budowy, a także wprowadzenie Gauntlet Credenso Event w rozdziale Terminal. Akcja kampanii toczy się w mieście Newburg po wydarzeniach z kampanii Bilans ofiar. Ocaleni zostali wyrzuceni z łodzi Johna i Amandy Slater[1], po czym schronili się w szklarni na dachu jednego z budynków niedaleko przystani. Po jakimś czasie nad ich schronieniem przelatuje na niskiej wysokości wojskowy samolot transportowy C-130. Bohaterowie szybko wysuwają wniosek, że w mieście nadal funkcjonuje lotnisko i postanawiają się na nie udać, w nadziei na ucieczkę z opanowanego przez zarażonych miasta. Przedzierając się przez dachy, opustoszałe ulice, budynki i plac budowy docierają w końcu na lotnisko i przy okazji odkrywają, że zostało ono zbombardowane przez wojsko. Wkrótce po tym docierają na pas startowy, gdzie są świadkami katastrofy samolotu, a także znajdują wcześniej widziany C-130. Po dogadaniu się z pilotem Ocaleni tankują samolot za pomocą pompy paliwa i cysterny znajdującej się w pobliżu i szczęśliwie ewakuują się.

Spis treści

[edytuj] Graffiti

  • Na dachach budynków często można znaleźć napisy, przykładowo "Help! Need food." ("Pomocy! Potrzebujemy żywności.") lub "S.O.S.". Można więc stwierdzić, że inni Ocaleni liczyli na pomoc z powietrza.
  • W rozdziale Terminal, w początkowym saferoomie można zauważyć najbardziej rozpoznawalne graffiti - "We are the real monsters" ("My jesteśmy prawdziwymi potworami"), pod którym inni Ocaleni komentowali wypowiedź bardzo negatywnie. Drugim takim graffiti jest "I miss the internet" ("Tęsknie za internetem").
  • Graffiti "God is dead" ("Bóg umarł") może zostać zauważone w różnych miejscach w kampanii. Czasami Zoey może złośliwie skomentować ten napis, gdy ujrzy go w rozdziale Terminal na ścianie jednego z pomieszczeń konferencyjnych. Stwierdzenie to zostało pierwszy raz użyte przez niemieckiego filozofa Friedricha Nietzsche'a. Zaczęło ono być często używane, jako usprawiedliwienie strasznych klęsk żywiołowych i innych wydarzeń o katastrofalnych skutkach.

[edytuj] Za kulisami

Jedyny zrzut ekranu ukazujący kampanię w wersji beta.

Niewiele wiadomo o początkowej wersji tejże kampanii. Jednak po obejrzeniu jedynego wydanego zdjęcia z tej kampanii przed jej wydaniem (widoczny po prawej), a także patrząc na wczesną wersję miniatury rozdziału Finał na pasie startowym można wnioskować, że pierwotnie przez całą kampanię niebo miało być jasnoniebieskie, a także było oczywiste, że akcja kampanii działa się w nocy. Oprócz tego istnieje nieużywana mapa, zatytułowana "Tutorial_standards" i miała być częścią kampanii, co można zasugerować faktem, iż po zakończeniu rozdziału pojawia się plakat Morowego powietrza. Mapa działa także w grze Left 4 Dead 2. Dodatkowo, trzecia mapa miał mieć nazwe "Garaż" ("The Garage").

[edytuj] Ciekawostki

  • "Bombardowanie lotniska" mogło być zapowiedzią tego, co spotyka Ocalonych w Left 4 Dead 2 w kampanii Parafia, gdzie wojsko bombarduje opanowany przez zarażonych Nowy Orlean.
  • Pojęcie "Dead Air" jest terminem radiowym, odnoszący się do pomyłki prowadzącego radiostacje lub DJ-a, którzy zapominają włączyć mikrofon, przez co jedyne, co słychać w radiu to szum, albo częściej po prostu nic.
  • Morowe powietrze posiada najwięcej nieużytych dialogów postaci. Bill posiada linie dialogowe tylko dla rozdziału Terminal.
  • W prawdziwym życiu, w stanie Pensylwania znajduje się pięć miast o nazwie Newburg. Największe z nich znajduje się w hrabstwie Cumberland i posiada populacje 388. Ani trochę nie przypomina pod tym względem Newburga przedstawionego w grze jako duża metropolia. Mimo tego znajduje się w bliskiej odległości od Allegheny National Forest (chronologicznie następnej lokacji w następnej kampanii) i wydaje się być bazowany na Pittsburghu pod względem wielkości oraz wyróżniających się lokacji, takich jak międzynarodowe lotnisko.
  • Francis na plakacie kampanii jest przedstawiony tak samo, jak na plakacie kampanii Bilans ofiar. Różnicę można zauważyć tylko w jego oświetleniu.
  • Na plakacie kampanii, na berecie Billa widnieje niebieska plakietka Armii Stanów Zjednoczonych. Jednak na pozostałych plakatach, a także w grze Bill posiada pomarańczową plakietkę U.S. 1st Special Forces Group. Jest to także jeden z dwóch plakatów, na którym nie posiada w ustach papierosa. Drugim takim plakatem jest plakat kampanii Poświęcenie.
  • Transportowiec C-130 widziany w tej kampanii należy do Koreańskich Sił Powietrznych (Na tyle ogona samolotu widnieje skrót ROKAF, oznaczający "Republic of Korea Air Force"). Jednak pilot nie wydaje się pochodzić z Korei, gdyż mówi silnym, środkowoamerykańskim akcentem.
  • Ciemnopomarańczowe niebo, zaobserwowane przez całą kampanię może być wynikiem wschodu lub zachodu słońca. Jednak prawdziwy powód to natężone bombardowania miasta, a w konsekwencji liczne pożary.

[edytuj] Przypisy