News:Zmiany w działach

T ds 90.png
Tf2-logo.png

Opublikowano: 7 maja 2011 r.» autor: Septuater

Z dniem dzisiejszym (tj. 7 maja 2011 roku), portal Team Fortress przestaje istnieć. Zastępuje go Counter-Strike

Doprowadziło do tego wiele czynników. Właściwie to jeden i jego następstwa. Mianowicie od czasu naszego wielkiego poszerzenia tematyki, o działy o TF-ie, L4D i Innych, niepostrzeżenie (dla nas) rozrosła się oficjalna wiki Team Fortress 2 w języku polskim. Nie chodzi tu o przewagę kilkudziesięciu artykułów. Została tam przetłumaczona większość tego, co było po angielsku, a więc prawdziwy ogrom treści, podczas gdy naszych artykułów było mało i zawierały niewiele treści. Nasi admini stwierdzili, że rywalizować z tym projektem to jak próbować zrobić drugą Wikipedię, więc pozostała nam kapitulacja. Nam też jest smutno. W tym artykule podzielę się z wami historią tej katastrofy.

Po tym jak stwierdziliśmy (ja stwierdziłem, reszta się ode mnie zaraziła), że tworzenie tego działu nie ma sensu, zaczęliśmy radzić, co z nim właściwie zrobić. Udało nam tylko się ustalić, że nie ma sensu go kasować, ale zachować też nie. Tak oto odwlekliśmy ewentualną reakcję na czas nieokreślony, aż Pieróg zaczął tworzyć nowe artykuły o broniach z TF-a i zrobiło mi się głupio, że się męczy na próżno. Zagadnąłem do niego „Powiadam ci, męczysz się na próżno” (czy coś w tym stylu) i w trzech (razem z Elektrykiem) przeprowadziliśmy błyskawiczną naradę na której uzgodniliśmy plan działania. Pojawiło się na niej wiele mniej lub bardziej szalonych pomysłów, np. kopiowanie artykułów z Team Fortress Wiki, brrr… (autora przemilczę, ale to nie byłem ja, ani Pieróg). Ostatecznie wpadłem na pomysł integracji artykułów, czyli skopiowania wszystkiego w jeden. W naszym przypadku oznaczało to połączenie wszystkich broni w artykułach o klasach, za pomocą tabeli, czego efekt możecie podziwiać dzisiaj. Oryginały artykułów o klasach w liczbie ponad trzydziestu zostały usunięte.

Pewnie o tym nie wiecie, ale to już drugi raz, kiedy los tego działy zawisł na włosku. Ostatnio było to kilka lat temu i wtedy przeżył. Miało to też pewne długoterminowe skutki, a mianowicie... powstanie Borealis w obecnej formie. Otóż jeszcze w zamkniętej fazie życia projektu, kiedy nie został on jeszcze ujawniony, niejaki Joz, który był wtedy adminem, stworzył kilkadziesiąt artów dotyczących Team Fortress 2. Był to dziwny zabieg, bo, jak pewnie pamiętacie, na początku byliśmy encyklopedią wyłącznie Half-Life’a. Artykuły Joza leżały sobie spokojnie przez ponad rok, nikt ich nie edytował a nam szkoda było ich usunąć. W końcu pod wpływem impulsu ("Nie no, co to ma być?") postanowiliśmy coś z tym zrobić. Możliwości był dwie – albo skasować artykuły dotyczące TF2 i pozbyć sporej części projektu, albo zainwestować trochę czasu i energii, żeby pójść na całość, żeby zrobić wielki portal wiedzy o wszystkim co stworzyło Valve. Okazało się, że energii potrzeba było znacznie więcej (spytaj się Elektryka, który przygotował nowy layout i musiał potem przesuwać przyciski o kilka pikseli z powodu mego wyśrubowanego uczucia estetycznego, bo nieopatrznie mianował mnie betatesterem), ale i tak się opłaciło i mamy teraz status, którego nie udałoby się nam osiągnąć w dawnej formie.

Ostatecznie dział Team Fortress nie przepadł. Stanowi teraz część portalu Inne i możecie tam znaleźć całą jego treść, w postaci kilku uporządkowanych stron, które możecie nadal rozwijać. Lukę po Team Fortress zajmie Counter-Strike, który to dział rozrósł się nieco ostatnio i z pewnością znajdzie wielu twórców. Cóż, werbunek czas zacząć!

PS: Poza tym, że zniszczyła nam dział, oficjalna wiki Team Fortress to bardzo fajny projekt. Jeśli zamiast wademekum, jakimi są teraz nasze artykuły o klasach wolicie tworzyć długaśne artykuły - zapraszamy tam, bo to największa istniejąca baza wiedzy o TF-ie.

Pozostałe newsy