News:Twórca Valve chce by graczy finansowali produkcję gier

Wywiad z Valve dla Good Game w dwóch częściach

Gabe Newell, twórca firmy Valve w jednym z wywiadów przyznał, że myśli o tym by produkcja gier była finansowana przez graczy chcących wspomóc projekt. Według niego przyczyniłoby się to do rozwoju branży i jakości wydawanych gier komputerowych. Aktualnie to producent wybiera który projekt chce finansować. Według założyciela Valve światowa zbiórka pieniędzy umożliwiłaby uniezależnienie twórców gier od wydawców którzy według nie chcą finansować nowych nietypowych produkcji jak Portal.

"Jednym z moich głównych obszarów zainteresowań jest obecnie model finansowania gier ze środków społeczności fanów. Obecnie by rozpocząć pracę nad grą trzeba zacząć z budżetem od 10 do 30 mln dolarów. Wydanie takiej kwoty to wielka odpowiedzialność, która wymaga bardzo przemyślanych decyzji. Finansowanie z zasobów społeczności mogłoby wyglądać np. tak, że gracz wpłaca pewną sumę pieniędzy na konto producenta, a po ukończeniu projektu otrzymuje darmową kopię produktu. Dzięki temu możliwe byłoby przygotowywanie tytułów faktycznie odpowiadających oczekiwaniom fanów".

Warto zauważyć, że Valve dzięki Steamowi może dosyć wygodnie przeprowadzać takie projekty. Na myśl jednak przychodzi także kontrowersyjny pomysł wydania Lef 4 Dead 2 rok po wypuszczeniu pierwszej części gry. Czyżby producent gier z Belleuve nie miał funduszy na produkcję trzeciego dodatku do Half-Life 2? Tego zapewne oficjalnie nigdy się nie dowiemy. Pozostaje mieć nadzieje, że zarząd Valve chce sięgać po pieniądze od graczy oferując im coś wartościowego w zamian jak np. odpowiedni procent od zysków a nie tylko darmowe pudełka z grą.

[edytuj] Źródła