Teleportacja

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

Ostrzeżenie

Ta strona może zawierać szczegóły fabuły. Jeśli nie chcesz jej znać, nie czytaj tego artykułu!


Teleportacja
Przynależność
Typ transport
Używane przez różne
Bronie {{{bronie}}}
Informacje Techniczne
Projektant {{{projektant}}}
Byt {{{byt}}}

Teleportacja jest zjawiskiem kwantowym powodującym natychmiastowe przeniesienie danego obiektu lub istoty żywej z punktu 'A' do punktu 'B'. Jest ona centralnym punktem i głównym tematem gier z uniwersum Half-Life. Istnieją dwa rodzaje teleportacji: lokalna i międzywymiarowa.

Spis treści

[edytuj] Rodzaje teleportacji

[edytuj] Lokalna

Lokalna teleportacja polega na przeniesieniu obiektu w przestrzeni, w obrębie tego samego wszechświata. Nad tą technologią pracowali naukowcy z Black Mesa, jak pokazano w rozdziale Lambda Core oryginalnego Half-Life'a i w dodatkach, a później również Ruch Oporu, w celu łatwiejszego i bezpieczniejszego poruszania się pomiędzy Miastem 17 i rebelianckimi bazami. Technologia Ruchu Oporu jest jednak znacznie bardziej prymitywna i niestabilna, tworzona w prowizorycznych warunkach w laboratorium dr. Kleinera, laboratorium Eli'a Vance'a, oraz w bazie White Forest.
Lokalną teleportację do perfekcji doprowadziło Aperture, konstruując Podręczne Urządzenie Portalowe. W wyniku nieudanego eksperymentu z teleportacją dokonanego przez Aperture Science zaginął cały statek Borealis, razem z częścią suchego doku.
G-Man zdaje się posiadać wrodzoną zdolność do samoteleportacji, podobnie jak Vortigaunty, co widać po tym, że potrafi pojawiać się w różnych miejscach w krótkich odstępach czasu, potrafi również teleportować inne istoty.
Kombinat nie posiadał technologii lokalnej teleportacji, jednak podczas wydarzeń przedstawionych w Half-Life 2, dzięki pomocy Judith Mossman i uprowadzonych członków Ruchu Oporu, udało im się stworzyć działający lokalny teleport w Nova Prospekt, został on jednak zniszczony przez Gordona Freemana i Alyx Vance.
Na Xen znajdują się liczne portale łączące odległe części świata granicznego ze sobą. Gordon używa ich na swej drodze do komnaty Nihilantha. Sam Nihilanth również potrafi teleportować inne istoty, w tym Gordona.

[edytuj] Międzywymiarowa

Teleportacja międzywymiarowa pozwala na podróżowanie do innych czasoprzestrzeni, takich jak Xen, Nadświat Kombinatu, czy wymiar Rasy X.
Naukowcy z Black Mesa zbudowali działające urządzenia portalowe w kompleksach Gamma (lata 50/60) i Lambda (lata 90), wymagały one jednak ogromnej ilości energii, zapewnianej przez reaktory atomowe.
Nieudany eksperyment na próbce GG-3883 wywołał Kaskadę rezonansową, otwierając portale pomiędzy Ziemią a wymiarem granicznym Xen.
Kombinat posiada wysoce rozwiniętą technologię teleportacji międzywymiarowej, dzięki której zbudował swoją potęgę. Proces przeniesienia pomiędzy wymiarami jest określany przez głos Nadzoru jako "Osobliwość", a w jego wyniku uwalniane są śmiercionośne cząsteczki, nieznane ludzkiej nauce. Ponadto, tak zwane "przesiedlenie pozaziemskie" i "przydział pozaziemski" są rodzajem kary wymierzanej nieposłusznym obywatelom i żołnierzom, polegającym na przeniesieniu do innego kontrolowanego (bądź podbijanego) przez Kombinat wymiaru.
Nihilanth uciekł na Xen przed Kombinatem, co świadczy o jego zdolności do podróżowania między wymiarami.
W Opposing Force widzimy, jak Rasa X próbuje otworzyć w Black Mesa portal do swojego świata, aby przenieść na Ziemię istotę o nazwie Geneworm. Ich plany zostają jednak udaremnione przez Shepharda. Ponadto w rozdziale "We Are Pulling Out" widzimy, jak Shocktrooper samodzielnie teleportuje się do swojego wymiaru.

[edytuj] Występowanie w grze

[edytuj] Half-Life

Po raz pierwszy Gordon doświadcza teleportacji w wyniku Kaskady rezonansowej w rozdziale Anomalous Materials. Trafia wtedy na krótki moment na Xen, w miejsce gdzie dwa bullsquidy piją z sadzawki, a następnie do ciemnej jaskini z grupką Vortigauntów.
W rozdziale Lambda Core Gordon używa zielonych i pomarańczowych portali, aby dostać się w głąb Kompleksu Lambda. Podobnych portali używa również na Xen.

[edytuj] Half-Life: Opposing Force

W rozdziale "We Are Pulling Out!" Shephard jest świadkiem, jak Shocktrooper teleportuje się do pomieszczenia, a potem porywa naukowca do swojego wymiaru. Później Shephard jest świadkiem teleportacji Gordona Freemana do Xen. Następnie zdobywa broń o nazwie Displacer Cannon, która pozwala mu teleportować się do Xen.

[edytuj] Half-Life: Blue Shift

W celu wydostania się z Black Mesa, Barney musi aktywować stary teleport w opuszczonym Kompleksie Gamma. Podczas teleportacji jednak wpada on w "Harmoniczny refluks", przez co zaczyna niekontrolowanie przenosić się pomiędzy różnymi miejscami w bazie i na Xen.

[edytuj] Half-Life 2

W rozdziale Pamiętny Dzień Gordon używa stwożonego przez doktora Klenera teleportu, aby dostać się do rebelianckiej bazy Black Mesa East, jednak Lamarr uszkadza teleport, a Gordon, podobnie jak Barney w Blue Shift, zaczyna pojawiać się w różnych miejscach, m.in. na Pustkowiach i w Cytadeli.
W rozdziale Wiązania Judith Mossman używa teleportu stworzonego przez Kombinat by zabrać Eli'a do Cytadeli. Potem Alyx i Gordon chcą użyć maszyny, w efekcie jednak powstaje wolny teleport, przez który trafiają do Miasta 17 dopiero po tygodniu.
Na końcu gry dr. Breen próbuje użyć portalu Kombinatu, aby uciec z Ziemi do ich świata, zostaje jednak powstrzymany przez gracza.

[edytuj] Half-Life 2: Episode One

Na początku Epizodu grupa Vortigauntów uwalnia Gordona i Alyx spod wpływu G-Mana i przenosi ich ze szczytu Cytadeli na ulicę poniżej.

[edytuj] Portal

W grach z serii Portal pojawia się urządzenie o nazwie Portal Gun.

[edytuj] Team Fortress 2

Inżynier potrafi rozstawiać teleportery.

[edytuj] Ciekawostki

[edytuj] Galeria

Technologie z uniwersum Half-Life'a

Kombinat

Bojowe

APC · Cytadela · Hunter-chopper (Helicopter) · Kapsuła headcrabów · Kula energii · Manhack · Mina · Mina energetyczna · Skrzynka z zaopatrzeniem · Stacjonarne działo pulsacyjne · Suppressor · Wieżyczka · Wieżyczka sufitowa

Cywilne

Barykada · Bunkier · Depot · Drzwi pancerne · Dystrybutor żywności · Generator energii · Kula energii · Most energetyczny · Panel kontrolny · Pole konfiskujące · Pole siłowe · Pole tłumiące · Rdzeń Cytadeli · Ruchomy mur · Skaner · Strażnica · Razor Train · Tłuczek · Zamek do drzwi · Breencast

Ruch Oporu

Alyx's Gun · Bomba Magnussona · Detektor Antlionów · Dog · EMP · Gravity Gun · Radio · Łazik · Mil Mi-8 · Muscle Car · Poduszkowiec · Rakieta

Black Ops

Broń

Wieżyczka H.E.C.U. · M2 Browning · Granat błyskowy

Pojazdy

AH-64 Apache · Ciężarówka zaopatrzeniowa M35 · V-22 Osprey

Inne

Moździerz · Urządzenie termonuklearne · Kamuflaż

H.E.C.U.

Broń

Wieżyczka H.E.C.U. · M198 Howitzer · M2 Browning · M202A1 FLASH · Umocnione działo stacjonarne · Dynamit · Mina przeciwpiechotna

Pojazdy

AH-64 Apache · Ciężarówka zaopatrzeniowa M35 · F-16 Fighting Falcon · M1A1 Abrams · M2A3 Bradley · V-22 Osprey

Inne

Mapa taktyczna · Palnik · Powered Combat Vest · Radio

Black Mesa

Apteczka · Bateria · Gluon_gun · Kombinezon HEV · MTM 8 · Rakieta · Samochód służbowy · Skaner siatkówki oka · Spektrometr antymasy · System informacyjny Black Mesy · Tau Cannon · Holograficzny Asystent · Moduł długiego skoku

Aperture Science  

Powietrzna katapulta zaufania · Kostka towarzysząca · Tuba transportowa · GLaDOS · Handheld Portal Device · Imprezowy robot eskortujący · Kamera ochrony · Komora relaksacyjna · Kula energii · Most świetlny · Bezkrawędziowa kostka bezpieczeństwa · Obciążeniowa kostka magazynująca · Obciążeniowa kostka osiowa · Pneumatyczny odpowietrznik rozmaitości · Rdzeń osobowości · Siatka dematerializująca · Superprzycisk · Gniazdo bezkrawędziowej kostki bezpieczeństwa · Promień termicznego zniechęcenia · Wieżyczka rakietowa · Wieżyczka strażnicza · Awaryjny spopielacz inteligencji · System głośników ·Sieć rur · Radio · Żel napędzający · Żel repulsyjny · Żel konwersyjny · Przełącznik · Nanoboty · Robot Enrichment · Panele · Bomby Aperture Science · Buty wysokoupadkowe · Zaawansowany zamiennik stawu kolanowego · Wieżyczka-mutant · Generator neurotoksyny

Wycięte

Żel klejący · Futbol