Aperturescience.com

(Różnice między wersjami)

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

(ikony iterwiki)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Stubsekcja-opis
 
{{Stubsekcja-opis
|*należy dodać informacje o arkuszu kalkulacyjnym dostępnym na witrynie
+
|*należy zaktualizwać artykuł
 
}}
 
}}
 
<ikony>p1|p2|aperture</ikony>
 
<ikony>p1|p2|aperture</ikony>

Wersja z 14:47, 10 kwi 2011

Potrzebna rozbudowa

Ten artykuł wymaga rozbudowy niektórych jego sekcji. Jeśli chcesz pomóc to zrób to!

  • należy zaktualizwać artykuł

Strona aperturescience.com, stworzona przez Valve, jest przykładem tzw. marketingu wirusowego (ang. Viral marketing), który jest niezwykle skutecznym acz nieco specyficznym rodzajem działań marketingowych. Strona jest dostępna tylko po angielsku.

Spis treści

Logowanie

www.aperturescience.com (bądź www.aperturelaboratories.com - oba adresy prowadzą do tej samej strony) to jedna wielka zagadka. Strona wita gości filmem ze świątecznym remixem znanej z Portalu piosenki „Still Alive” w tle. Po pewnym czasie na ekranie pojawia się krasnal ogrodowy z Episode Two. Nad filmikiem znajduje się zielony, migający kwadrat. Służy on do wpisywania komend. Na początek należy wpisać LOGIN

Serwer poprosi o podanie nazwy użytkownika (username). Nazwa użytkownika jest całkowicie dowolna, chyba że chce się uzyskać dostęp do materiałów dodatkowych. W tym wypadku należy wpisać dane personalne założyciela Aperture Science (są one wypisane na ścianie w jednym z poziomów gry Portal) - CJOHNSON. Serwer zażąda hasła dostępu. Ono nie może już być dowolne. Należy wpisać po prostu PORTAL.

Po dostaniu się do bazy danych poprzez login administracji trzeba posłużyć się innym hasłem, a mianowicie TIER3.

W celu zobaczenia listy dostępnych komend należy posłużyć się jednym z poniższych wyrażeń.

  • "?"
  • "LIB"
  • "HELP"

Test

Odwiedziny strony można rozpocząć znanym testem. Aby o niego przejść wystarczy wpisać DIR. Po wpisaniu ukazuje się między innymi napis apply.exe co jest wystarczającą wskazówką że należy wpisać APPLY. Dalej, postępując zgodnie ze wskazówkami, wpisujemy CONTINUE.

W następnym oknie otrzymujemy swój własny Unique Identity Number który jest tyko zwykłym kawałem ze strony firmy. Tekst nieustannie miga przez co można nie zauważyć drobnych zmian w jego układzie. Oczywiście przy końcu ankiety serwer prosi o podanie tego klucza, jednak nie da się go i tak wpisać ponieważ m. in. zawiera małe litery (w serwisie można pisać tylko dużymi literami)

Dalej czeka seria ok. 50 pytań. Pytania są zabawne, więc można poświęcić chwilę na przeczytanie ich.

Podczas pytania "Jaki jest twój ulubiony gatunek ciasta", jedną z pozycji jest "Babka".

Komendy

Będąc w panelu administratora można także wpisać komendę, dzięki której dowiemy się co nie co o historii Aperture Science - NOTES. Nie wszystkie komendy działają. Przy większości napotykamy się z informacją, że dysk jest chroniony przed zapisem, bądź nie jesteśmy uprawnieni do wykonania danej czynności. Działa natomiast komenda PLAY. Po jej wpisaniu GLaDOS pyta co chcemy zagrać )What would you like to play). Po wpisaniu najczęstszej komendy, PLAY PORTAL napotykamy się z nagraniem „Good bye” i serwer odsyła nas na stronę youtube.com gdzie trafiamy do filmu usuniętego przez użytkownika. Był to po prostu trailer gry Portal. Z takim samym odsyłaczem napotykamy się wpisując komendę VALVE bądź LOGOUT czy BYE. Drugą z działających (choć nie jest to całkiem pewne) wyrażeń jest INTERROGATE. Tutaj jako parametr podobno należy wpisać dane zatrudnionego.

Jest również komenda IP. Pokazuje ona numer UIN użytkownika (tym razem nie zmieniający się). Wpisując ją spotyka nas znów ta sama odmowa systemu (Please REMAIN AT YOUR WORKSTATION until a Computer-Aided-Enrichment Crisis Team arrives). Ciekawostką jest fakt iż w każdym pytaniu testu jedna z liter miga. Z liter układa się kolejna komenda a mianowicie THECAKEISALIE.

Podsumowanie

Podczas zabawy ze stroną niejednokrotnie można napotkać się z tzw. przekazem podprogowym (czasem stosowanym w reklamach choć jest to teraz zakazane) w postaci pojawiającego się na ułamek sekundy tortu.

Ogółem, strona jest genialnie zrobioną reklamą gry. Jeżeli ktoś ma chwilę czasu, może ją poświęcić na przeglądanie tej strony i odgadywanie haseł.