O Borealis

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Obolkuheader.jpg

)

Borealis to otwarty projekt internetowej encyklopedii opartej na technologii MediaWiki. Głównym celem projektu jest zbieranie i porządkowanie jak największej ilości informacji dotyczących produktów Valve Software. Firma ta jest twórcą wielu znaczących i rozpoznawalnych gier, które zawsze charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz świetną grywalnością. Spod ich ręki wyszły takie wielokrotnie nagradzane tytuły jak: Half-Life, Half-Life 2 i epizody, Portal, Counter-Strike, Team Fortress 2, Left 4 Dead, Left 4 Dead 2 czy Day of Defeat. Valve jest także twórcą największej cyfrowej platformy dystrybucji gier na komputery PC i Mac, jaką jest Steam.

W przeciwieństwie do innych źródeł informacji w Internecie, encyklopedia Borealis, oprócz informacji czysto technicznych, skupia się przede wszystkim na rzeczywistości wirtualnej gier. Serie Half-Life oraz Portal posiadają szczególnie bogate i ciekawe uniwersum. To one są motywem przewodnim encyklopedii: przebieg wydarzeń, charakterystyka postaci, przeciwników, lokacje, bronie, ale także solucje i poradniki, ciekawostki, easter eggi czy elementy wycięte z ostatecznych wersji. Wszystko to znajdziecie w tym serwisie. Jest też miejsce dla modyfikacji opartych na, chętnie wykorzystywanym do tego celu, silniku Source, a także jego starszym bracie GoldSrc.

Nazwa Borealis jest bezpośrednim nawiązaniem do obu serii i pochodzi od statku morskiego o takiej samej nazwie. Jest on ważnym elementem fabularnym sagi i zarazem spoiwem łączącym świat Half-Life z serią Portal. Tak jak Borealis łączy te dwa tytuły, tak nasz serwis łączy fanów gier Valve w Polsce. Razem dzielą się tutaj swoją wiedzą i zapisują ją w zorganizowanej formie, łatwo przystępnej dla wszystkich zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy o tych świetnych grach.

Serwis Borealis powstał w 2009 roku z inicjatywy kilku zagorzałych fanów sagi Half-Life. Z czasem projekt rozwinął się, zyskał nowych członków i objął swoim zasięgiem tematycznym również pozostałe gry Valve. Powstały specjalne portale tematyczne, które ułatwiają nawigację po stronie. Portal Half-Life, Portal Team Fortress, Portal Left 4 Dead oraz Portal Inne, obejmujący swoim zasięgiem pozostałe tytuły.

Każdy może edytować Borealis i w ten sposób stać się częścią projektu. Także Ty! Projekt jest bardzo rozległy i zawsze jest coś do zrobienia: uzupełnianie i pisanie nowych artykułów, szablonów, newsów, dodawanie grafik, poprawianie błędów czy nawet umieszczenie gdzieś linka do naszej strony. Liczy się każda pomoc, tak więc nie czekaj i od razu zacznij edytować. Nie zapomnij też powiedzieć o nas swoim znajomym! :)


Borealislogo.png

Historia serwisu

2009

Startuje projekt Borealis. Z początku zorientowany tylko na gry z serii Half-Life i Portal. Mimo to powstaje także kilka artykułów dotyczących Team Forstress 2. Jednak na razie głównym priorytetem jest pisanie o HL i tworzenie podstawy do dalszej rozbudowy serwisu. Przekraczamy barierę 100 artykułów. Powstaje grupa Steam.

2010

W 2010 roku serwis rozrasta się w olbrzymim tempie. Zawiera już ponad 200 artykułów i ponad 1000 grafik. Borealis zyskuje zupełnie nowy wygląd oraz powiększa swój zasięg tematyczny o wszystkie gry Valve. Powstają 4 portale tematyczne: Half-Life, Team Fortress, Left 4 Dead oraz Inne (CS, DoD, AS, Steam, Valve). Powstaje strona na Facebooku oraz kanał na Twitterze. Zmiany poprzedza specjalne ARG stylizowane na to, które promowało grę Portal 2. Przez pewien czas, zamiast encyklopedii widoczna była konsola kombinezonu HEV, w której ukryte były tajne informacje.

Wchodzimy również we współpracę z CombineOverWiki, polegającą na wymianie linków między wszystkimi artykułami.

2011

Nasza encyklopedia ma już ponad pół tysiąca artykułów. Przeprowadzamy Wakacyjną Inicjatywę Wzbogacania Wiedzy Aperture Science Uruchamiamy Forum poświęcone sprawom Borealis oraz ogólnym dyskusjom na temat gier Valve. Następują zmiany w głównych działach encyklopedii, rezygnujemy z rozwijania działu o Team Fortress na rzecz serii Counter-Strike. Równocześnie szybko przybywa nowych artykułów dotyczących gry Dota 2.

2012

Rozpoczyna się 3 rok istnienia serwisu. Z optymizmem patrzymy w przyszłość i szykujemy nowe atrakcje oraz jeszcze więcej ciekawych artykułów.