Half-Life High Definition Pack

Half-Life High Definition Pack
HD pack characters.jpg
Producent

Data wydania

12 czerwca 2001 (WON, w pakiecie z Blue Shift)
30 sierpnia 2005 (Steam)

Silnik GoldSrc
Gra po grze

Half-Life: High Definition Pack, znany też m.in. jako HD Pack - pakiet nowych modeli i tekstur dla Half-Life'a i dodatków Opposing Force i Blue Shift. Pakiet został stworzony przez Gearbox Software i oryginalnie wydany razem z Half-Life: Blue Shift w 2001 roku.

Spis treści

[edytuj] Ogólnie

Ulepszenia, które przynosi High Definition Pack skupiają się głównie na zwiększonej liczbie wielokątów, z których są zbudowane standardowe modele w Half-Life'ie. Mimo zwiększonego względem oryginału poziomu szczegółów, wygląd części modeli, szczególnie żołnierzy HECU, uległ zmianie. Pomimo, że modele są lepsze pod względem szczegółowości, kwestią sporną pozostaje stwierdzenie, czy wyglądają lepiej.

Wśród ulepszonych modeli nie zabrakło naukowców, ochroniarzy, żołnierzy HECU i niektórych stworzeń z Xen. Także bronie zostały poddane retuszowi, przy czym niektóre z nich wyglądają zupełnie inaczej. Pistolet przypominający Glocka 17 został zastąpiony przez Berettę M9, pistolet maszynowy MP5 przez karabinek M4, a strzelba otrzymała odświeżony wygląd oraz posiada składaną kolbę. Z tego też powodu zmieniono delikatnie HUD, by ikonki odpowiadały nowym modelom wprowadzonym w arsenale oraz nowe dźwięki strzałów dla strzelby i karabinka.

[edytuj] Historia

High Definition Pack wywodzi się z porzuconej wersji Half-Life'a przeznaczonej na konsolę Dreamcast, która miała także zawierać jako bonusową zawartość Blue Shift. Dreamcastowy port charakteryzował się ulepszoną warstwą graficzną, a modele które wykorzystywał zostały przeniesione na komputery, gdy gra została porzucona. Jednakże, modele występujące w finalnej wersji HD Packa nie zostały przeniesione bezpośrednio z porzuconego portu, gdyż wczesne screeny[1] z portu pokazują wczesne i starsze, czy też po prostu inne wersje niektórych modeli, co trafiło do pakietu. Wersja gry, która wyciekła do internetu zaraz po jej anulowaniu zawierała modele, które miały pewne bardzo zauważalne różnice od ich końcowych odpowiedników; posiadała nawet garstkę ulepszonych modeli, które nie znalazły się wcale w HD Packu.

[edytuj] PlayStation 2

Port Half-Life'a na konsolę PlayStation 2 zawierał jeszcze bardziej ulepszone modele, również stworzone przez Gearbox. Ulepszenia obejmowały pełną animację twarzy oraz oddzielnie animowane palce u rąk. Przy takich zmianach można je określić jako rozwinięcie High Definition Pack. Port korzystał również z dobrodziejstw systemu Level of Detail (z ang. poziom szczegółów), który podmieniał modele z bardziej na mniej szczegółowe i na odwrót, w zależności od odległości dzielącej gracza od obiektu, dzięki temu zwiększa się jakość renderingu i nie cierpi na tym płynność rozgrywki. Ładowarki do kombinezonu H.E.V. oraz stacje medyczne zostały przekonwertowane do modeli 3D oraz otrzymały specjalne animacje. Cała ta zawartość nigdy nie doczekała się oficjalnego wydania w wersji na komputery osobiste.

[edytuj] Wydanie na Steam

25 sierpnia 2005 roku High Definition Pack został udostępniony na platformie Steam za darmo. Valve zostało jednak skrytykowane za nieumieszczenie poprawionych modeli, które były od początku dostępe w łatce do Blue Shifta. Spatchowane modele zawierały animacje, których oryginalne modele w High Definition Pack nie posiadały. Co prawda nie pojawiały się w żadnej z oficjalnych gier, to dosyć często wykorzystywano te animacje w fanowskich mapach i modyfikacjach. Bez spatchowanych modeli większość modyfikacji nie działała tak jak powinna, gdyż brakujące animacje mogły przerwać oskryptowane sekwencje, uniemożliwiając tym samym kontynuowania rozgrywki lub nawet doprowadzić do wyrzucenia gry do pulpitu. Implementacja High Definition Packa również budziła kontrowersje. Gdy pakiet był aktywny, nie było możliwe korzystanie z jakichkolwiek modyfikacji. Ponad rok później, 30 sierpnia 2006 roku, pojawiła się w serwisie Planet Half-Life poprawiona wersja pakietu, do użytku na Steam.

Obecnie High Definition Pack można aktywować z poziomu menu, ale żeby zmiany zaszły należy zrestartować grę. Opcja ta jest też dostępna w grze Counter-Strike 1.6, gdzie naukowcy i G-Man (na paru wyciętych mapach) występują jako zakładnicy.

[edytuj] Galeria

[edytuj] Przypisy