Half-Life: Uplink

Ostrzeżenie

Ta strona może zawierać szczegóły fabuły. Jeśli nie chcesz jej znać, nie czytaj tego artykułu!

Half-Life: Uplink
Half-Life Uplink.jpg
Producent Valve Corporation
Wydawca Valve Software
Data wydania 12 lutego 1999
Nośniki CD, Internet
Gatunek First person shooter
Tryb gry Singleplayer
Platforma Windows
Silnik GoldSrc
Kontrolery klawiatura i mysz
Kategorie wiekowe BBFC: 15,
ESRB: M,
OFLC: M,
PEGI: 16+
Gra po grze
Poprz. gra Half-Life
Nast. gra Half-Life: Opposing Force

Half-Life: Uplink (lub samo Uplink) - wersja demo gry Half-Life, wydana (już po premierze pełnej gry) 12 lutego 1999 roku przez Valve Software. Przedstawione wydarzenia nie są związane z główną linią fabularną pełnej wersji, ale miejsce akcji jest to samo - kompleks Black Mesa. Demo zawiera większość elementów występujących w pełnej wersji gry: walka z zombie i headcrabami, żołnierzami HECU, Vortigauntami oraz Gargantuą na końcu. Demo dostępne było jedynie w wydaniu Half-Life: Gra Roku, w dodatku/pathu Half-Life: Further Data[1] oraz rozpowszechnione za pośrednictwem Internetu. Nadal można je pobrać, jednak nie jest dostępne nigdzie na oficjalnych stronach Valve, ani na Steam.

Spis treści

[edytuj] Fabuła

Gracz wciela się w postać Gordona Freemana 48 godzin po rozpoczęciu incydentu w Black Mesa. Miejscem akcji jest Kompleks Reaktora Lambda, wchodzący w skład sektora F. Rejon ten jest opanowany przez stworzenia z Xen i znajduje się pod stałym bombardowaniem ze strony wojska. Zaraz na początku Gordon spotyka dwóch pracowników Black Mesy, naukowca i strażnika. Chcą oni otworzyć właz do Reaktora lambda i uciec z pochłoniętego chaosem miejsca. Nie mogą tego zrobić, ponieważ system jest zablokowany dopóki nie zostanie wysłany sygnał o zagrożeniu do Komisji do spraw Energii Atomowej. Antena jest odcięta i trzeba ją przestawić ręcznie. Ponieważ miejsce, w którym znajduje się nadajnik jest skażone, jedynie Gordon w kombinezonie HEV może to zrobić.

Gordon zjeżdża windą na dolne poziomy, gdzie spotyka ochroniarza oraz walczy z zombie i headcrabami. W tym miejscu gracz może wybrać dwie różne drogi pokonania lokacji, przebijając się przez drewniane skrzynie przy pomocy łomu, lub poprzez wentylację ukrytą za maszyną z napojami. Następnie Gordon konfrontuje się z trzyosobowym oddziałem żołnierzy w hali wypełnionej kontenerami i wychodzi na zewnątrz kompleksu. Tutaj następuje seria potyczek z żołnierzami HECU, którzy próbują dostać się do środka Black Mesy. Dociera do drzwi nadajnika, które próbowali wcześniej wysadzić żołnierze. W środku przestawia antenę na odpowiednią częstotliwość i wysyła sygnał. Uchodzi cało z zasadzki żołnierzy, którzy dostają się do budynku z anteną, między innymi przez dach. Później pokonuje podziemne przejście, w którym mija kilku martwych lub konających naukowców i żołnierzy HECU. Tutaj też pierwszy raz napotyka Barnacle. Ponownie wychodzi na powierzchnię i wraca do hali z kontenerami gdzie zastaje żołnierzy walczących z Vortiguantami. Po dotarciu z powrotem do naukowca i strażnika, wszyscy razem wchodzą do Kompleksu Reaktora Lambda, gdzie od razu napotykają grupkę Houndeye. Posuwając się dalej Gordon zostaje oddzielony od swoich towarzyszy w wyniku zawalenia się części stropu. Pokonując dalsze korytarze jest świadkiem zawalenia się części wentylacji w wyniku przebywania w pobliżu Garagantui. Po pokonaniu krótkiego odcinka wentylacji, spada na balkon, znajdujący się w dużym pomieszczeniu, w którym przebywa właśnie Gargantua. Potwór zabija 3 znajdujące się tam osoby i demoluje otoczenie, po czym niszczy balkon na którym stoi Gordon. Ten zostaje zablokowany przez przewrócone wokół niego elementy. W momencie gdy Gargantua zaczyna zbliżać się do Gordona, ekran zaciemnia się, a na ekranie pojawia się komunikat: Current evaluation: uplink completed. Require further data. Demo dobiegło końca.

[edytuj] Wersje

Obecnie oprócz oryginalnej, samodzielnej wersji, można pobrać 2 różne wersje dema:

  • SteamLink - jest to to samo demo w formie modyfikacji. Wymaga zainstalowanego Half-Life i jest przystosowane do działania pod Steamem.
  • Half-Life: Uplink Extended - to przedłużona i lekko zmodyfikowana wersja, stworzona przez fana. Zawiera między innymi walkę z Gargantuą.

[edytuj] Ciekawostki

[edytuj] Linki

[edytuj] Przypisy

  1. Half-Life: Further Data. halflifeuplink.com [dostęp 26-08-2010].