Half-Life 2: Episode One

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Half-Life 2: Episode One
HL2E1.jpg
Producent Valve Software
Wydawca Valve Software
Dystrybucja *Electronic Arts (Pudełkowa)
*Steam (Online)
Data wydania 1 czerwca 2006
Nośniki DVD, Blu-ray, Steam
Gatunek First person shooter
Tryb gry Singleplayer
Platforma Microsoft Windows, Mac OS, Xbox, Xbox 360, PlayStation 3
Silnik Source
Wymagania minimalne:
  • Procesor 1.2 GHz, 256 MB RAM, DirectX 6 lub nowszy, połączenie internetowe

zalecane:

  • Procesor 2.4 GHz, 512 MB RAM, DirectX 9.0c lub nowszy, połączenie internetowe
Kontrolery klawiatura i mysz, joystick, gamepad
Kategorie wiekowe BBFC: 15
ESRB: M
OFLC: MA15+
PEGI: 16+
Scenarzysta Marc Laidlaw
Designer Viktor Antonov, Dhabih Eng
Kompozytor Kelly Bailey
Gra po grze
Poprz. gra Half-Life 2: Lost Coast
Nast. gra Half-Life 2: Episode Two

Half-Life 2: Episode One jest pierwszą częścią z trylogii epizodów, kontynuujących historię z wydanego w 2004 roku Half-Life'a 2. Został on stworzony przez Valve Corporation i wydany 1 czerwca 2006r, niemal dwa lata po premierze głównej gry. Pierwotnie gra miała nosić podtytuł Aftermath, lecz w międzyczasie Valve przyjęło taktykę wydawania swoich produktów w formie kolejnych epizodów, przez co przemianowano produkcję na Episode One. Podobnie jak Half-Life 2, gra działa w oparciu o silnik Source, wzbogacony o nowe oświetlenie HDR, poprawione systemy animacji i sztucznej inteligencji. 26 maja gra została zaaktualizowana o nowszy silnik gry.

Akcja Episode One rozpoczyna się dokładnie w momencie zakończenia Half-Life 2. Wszystkie przedstawione wydarzenia mają miejsce w zrujnowanym w skutek długich walk City 17. Główny bohater- naukowiec Gordon Freeman oraz jego towarzyszka, młoda i piękna Alyx Vance, starają się opuścić miasto w czas, walcząc z armią Kombinatu i pokonując wszelkie przeszkody, które stają im na drodze.

Episode one jest dostępny do nabycia zarówno oddzielnie, oraz jako część tzw. Orange box'a, zawierającego Half-Life 2, Episode One, Episode Two, Portal i Team Fortress 2. Episode One został ciepło przyjęty przez społeczność graczy i recenzentów oraz zyskał wiele nagród. Mimo tego nie był pozbawiony wad, a największą z nich była długość rozgrywki, która według wielu serwisów trwa od czterech do maksymalnie sześciu godzin, przez co gra nie jest warta swojej ceny.

Spis treści

[edytuj] Rozgrywka

W Episode One, gracz przemierza serię bardziej, lub mniej liniowych etapów, napotykając na swojej drodze dużą różnorodność wrogów i sojuszników. Rozgrywka przeplatana jest elementami walki oraz logicznych łamigłówek. W grze znajdują się również specjalne zadania, mające zapoznać graczy z jej nowymi elementami. Tak jak w poprzedniej części, gracz zyskuje dostęp do kolejnych broni wraz z postępem rozgrywki. Ponownie niezwykle ważną rolę spełnia Gravity Gun- manipulator antygrawitacyjny, będący również niekonwencjonalną bronią, który już na samym początku gry, w skutek działania pola konfiskującego, zyskuje nowe możliwości działania.

Alyx Vance zyskała zupełnie nową sztuczną inteligencję, która została zaprojektowana specjalnie w celu towarzyszenia graczowi i wspierania go, kiedy zajdzie taka potrzeba. Developerzy określali proces tworzenia zachowań dla Alyx jako kreowanie "kodu osobowości", nie zwyczajnego AI. Skupiono wtedy całą uwagę na stworzeniu unikalnego i wiarygodnego kompana. Ponadto, została ona specjalnie zaprogramowana, by unikać zbyt częstego powtarzania konkretnych zachowań czy wymawianych kwestii. Przykładem takiego wspólnego działania jest walka w podziemnych rozdziałach gry, podczas której można oszczędzać własną amunicję, oświetlając konkretne cele, które dziewczyna natychmiast ostrzeliwuje. Alyx także często zajmuje strategiczne pozycje i zapewnia skuteczne wsparcie ogniowe.[1]

[edytuj] Fabuła

[edytuj] Wprowadzenie

Akcja pierwszego Half-Life'a ma miejsce w rozległym kompleksie wojskowo-badawczym o nazwie Black Mesa Research Facility. Gracz wciela się w postać Gordona Freeman'a- naukowca, który został wplątany w incydent, w skutek którego otwarty został międzywymiarowy portal do świata granicznego Xen. Do kompleksu przedostały się przez portal setki obcych stworzeń, wywołując totalny chaos i zamieszanie wśród personelu. Gordon ucieka, i walczy o życie, by w końcu zamknąć niematerialne przejście między dwoma światami. W tym momencie gra kończy się, naświetlając nam sylwetkę pewnej tajemniczej postaci, oferującej Gordonowi zatrudnienie, która ostatecznie umieszcza naukowca w stanie długoletniej stazy.

Half-Life 2 bezpośrednio kontynuuje wcześniejszą historię. Dziesiątki lat po wydarzeniach z pierwszej gry, gdy Ziemia została zniewolona przez potężną obcą rasę, G-Man wyprowadza naukowca ze stazy i umieszcza go w pociągu, zmierzającym do City 17. Gracz wiedzie Gordona do boju przeciwko Kombinatowi, napotykając w między czasie dawnych i zupełnie nowych przyjaciół jak oraz wrogów. Gra kończy się epicką walką na szczycie potężnej, rozcinającej niebo Cytadeli, w skutek której dochodzi do eksplozji reaktora ciemnej energii. Gdy już wydaje się, że nie ma żadnych szans na ucieczkę przed gorącym podmuchem, G-Man pojawia się ponownie, by po krótkiej mowie, ponownie wprowadzić naukowca w letarg.

[edytuj] Streszczenie

Pomieszczenie kontrolne reaktora Cytadeli

Episode One rozpoczyna się bezpośrednio w momencie eksplozji, gdy gracz zostaje wyrwany z letargu i rąk G-Man'a przez grupkę purpurowych Vortigauntów, a następnie teleportowany u podnóża Cytadeli.

Gordon budzi się przysypany gruzem w okolicach potężnej obcej konstrukcji, następnie napotyka Alyx, która odczuwa wyraźną ulgę z odnalezienia towarzysza. Kobieta kontaktuje się z Elim Vancem oraz Isaac'iem Kleinerem, którzy zdołali w międzyczasie wydostać się z miasta i dotrzeć do bazy rakietowej w White Forest. Kleiner wyjaśnia, że rdzeń głównego reaktora Cytadeli wydaje się być przeciążony i w każdej chwili może dojść do gigantycznej eksplozji nuklearnej. Wyjaśnia on, że potencjalna reakcja może być wystarczająco silna by zupełnie zrównać z ziemią całe miasto i jedynym sposobem na ocalenie Alyx i Gordona jest ponowne przedostanie się do Cytadeli w celu ustabilizowania rdzenia. Eli, z braku innego wyjścia, niechętnie przytakuje szaleńczemu pomysłowi.

Główni bohaterowie na powrót wkraczają do wnętrza niebotycznej budowli, która tym razem powoli zaczyna się rozpadać. W pomieszczeniu kontrolnym głównego reaktora, dziewczyna odkrywa, że pozostali przy życiu, wrodzy żołnierze celowo prowadzą do przeciążenia rdzenia. Mają oni w planie otworzyć potężny superportal pomiędzy Ziemią a nadświatem Kombinatu, i potrzebują do tego ogromnej ilości energii, którą można uzyskać jedynie przy eksplozji rdzenia.

Alyx jednocześnie odnajduje i kopiuje kompletny pakiet danych, sterujący procesem formowania super portalu. Do danych dołączona jest zakodowana transmisja Video od Judith Mossman, która informuje o odnalezieniu w Arktyce pewnego ważnego projektu. Transmisja urywa się w momencie nagłego ataku wojsk Kombinatu na placówkę Judith. Niedługo później rdzeń zostaje ustabilizowany a Alyx i Gordon wydostają się z Cytadeli pociągiem typu Razor.

Skład wykoleja się w podziemnym tunelu zaledwie kilka kilometrów dalej, zmuszając duet do przemierzania reszty drogi na piechotę. Przeprawa przez zniszczone miasto nie jest łatwa. Wciąż znajdują się tam zdezorganizowane, lecz liczne oddziały wroga oraz całe chordy obcych stworzeń. W międzyczasie dr Kleiner pojawia się na wielkich ekranach w obrębie całego miasta, przekazuje ważne informacje powstańcom i namawia ich do ucieczki przed nieuchronną eksplozją (w międzyczasie reaktor został ponownie zdestabilizowany).

Alyx i Gordon spotykają Barneya, będącego z ostatnią grupą ludzkich uchodźców, przygotowujących się do opuszczenia miasta. Postanowiono wykorzystać przemysłową stację kolejową, gdzie stało kilka sprawnych pociągów.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa ocalałym, główni bohaterowie decydują się na odjazd innym, ostatnim pociągiem. Udaje im się uciec na kilka minut przed detonacją reaktora. Pakiet danych zostaje wysłany i następuje pierwsza faza formowania się super portalu. Jednocześnie, Cytadelę masowo opuszczają Advisory w specjalnie przystosowanych dla nich kapsułach. Niestety, masywna fala uderzeniowa dosięga pociąg, wykolejając go. Obraz staje się jasny a ostatnią rzeczą, którą słyszy gracz, jest dźwięk giętego metalu i Alyx, wypowiadająca imię kompana.

[edytuj] Osiągnięcia

Information icon.pngOsobny artykuł: Lista osiągnięć w grze Half-Life 2: Episode One

[edytuj] Proces tworzenia

Alyx i Dog podczas rozmowy z naukowcami

Half-Life 2: Episode One jest pierwszą częścią trylogii epizodów, które jako całość, mają stanowić sequel dla wydanego w 2004 roku Half-Life 2. Zapowiedź rezygnacji z wydania Aftermath, a skupieniu się na wypuszczaniu kolejnych epizodów, padła w 2006 roku. Fabuła i dialogi do Half-Life oraz Half-Life 2 były tworzone wyłącznie przez Marc'a Laidlaw'a. W przypadku epizodów, zajęli się tym Chet Faliszek, Erik Wolpaw oraz Laidlaw, przewodzący całej grupie.

Valve wyjawiło, że głównym punktem nacisku przy developingu Episode One było stworzenie wiarygodnych i pełnych życia postaci. Maksymalnie skupiono się na Alyx, gdyż towarzyszy nam ona przez całą grę. Project leader- Robin Walker ujawnił w wywiadzie dla PC Gamer UK (maj 05') przyczynę takiego podejścia: To ironiczne, że pomimo tego, iż znaczna część Half-Life 2 dotyczy innych bohaterów oraz ogólnie ludzi, ty spędzasz większość czasu zupełnie sam.[2]

Niedługo później potwierdzono, że gracz ponownie wcieli się w rolę Gordona Freemana, w przeciwieństwie do wszystkich dodatków pierwszej części sagi, gdzie gracz za każdym razem stawał się zupełnie inną postacią. Kolejna zmiana to ta, iż firma zdecydowała się samodzielnie stworzyć Episode One, głównie dlatego, że byli świetnie zaznajomieni z technologią i narzędziami developerskimi oraz ta praca sprawiała im przyjemność.

Ze względu na ogromne znaczenie Alyx, Valve dokonało wielu modyfikacji jej AI, pozwalających odpowiednio reagować na działania gracza. Obejmują one np. komentowanie przedmiotów uchwyconych przez manipulator, czy przeszkód i trudności, na które napotykają. Często również pomaga graczowi, podpowiadając co musi zrobić, bądź czego potrzebuje w danym momencie. Developerzy wyjawili, że mocno się skupili nie tylko na utworzeniu z Alyx wiarygodnego kompana, lecz także towarzysza, który nie zawadzałby graczowi. Ich celem nie było narzucenie graczowi konkretnej ścieżki, to on miał wymyślać i wybierać określone metody pokonywania przeszkód. Twórcy przyznali, że chcieli wstawić kilka "bohaterskich momentów" spotykanych w ciągu całej gry, w których to gracz samodzielnie rozwiązuje problemy, czy ma do pokonania określonych wrogów, podczas gdy Alyx występuje bardziej w roli obserwatora.

Betatesterzy byli intensywnie wykorzystywani, by dokładnie sprawdzić poprawność i wartość każdego scenariusza, jak i poziomu trudności.

Gra wykorzystuje uaktualnioną wersję znanego, autorskiego silnika Source. Ta wersja wzbogacona jest o nowe, zaawansowane efekty świetlne oraz nową technologię animacji twarzy bohaterów. Uaktualnione AI pozwala żołnierzom Kombinatu na stosowanie taktyk, wcześniej dla nich niedostępnych. Przykładowo, jednostki te mogą kucać w celu uniknięcia postrzału, jeżeli gracz strzela na wysokości ich głowy.

Tak jak wcześniej, cały soundtrack został stworzony przez Kelly Bailey. Muzyka pojawia się zarówno w momentach ważnych dla wątku fabularnego, jak i podczas intensywnej akcji.

W grze nie pojawiły się nowe lokacje, lecz wszystkie jakie odwiedzamy, tzn. zarówno City 17, jak i Cytadela, doczekały się znacznych przeróbek. Wszystko w celu pokazania zmian i wpływu poczynań gracza na aktualną sytuację i podświetleniu słabnącej pozycji Kombinatu w City 17.

[edytuj] Premiera i oceny

Menu główne z Cytadelą w tle

Od momentu premiery grę można nabyć zarówno w wersji pudełkowej, jak i poprzez platformę Steam. Electronic Arts oferuje także Episode One jako część zbiorczego pakietu Half-Life 2: Platinum Collection. Gra została udostępniona do przedpremierowego zakupu i pobrania 1 maja 2006r. z Half-Life Deathmatch: Source i Half-Life 2: Deathamtch, w które można było zagrać natychmiast. Od 2007r. Episode One jest także dostępny w pakiecie The Orange Box, zarówno na PC, Xbox 360 oraz PlayStation 3. Do końca 2008 roku, sprzedano prawie półtora miliona pudełkowych kopii gry.

Odpowiedź graczy na Episode One była ogólnie ciepła, odbiorcy chwalili grę m.in. za bardziej złożony i przemyślany gameplay, większą interaktywność i realizm napotkanych postaci.

  • PC Gamer skomentował Może i ten inauguracyjny epizod nie jest w pełni esencjonalnym FPS'em, ale nie mogę sobie wyobrazić żadnego fana strzelanek, który nie chciałby w niego zagrać.[3]
  • PC Gamer UK, w swojej recenzji pochwalił doskonałe wyważenie pomiędzy ilością zagadek i akcji.[4]
  • Znane serwisy Metacritic oraz Game Rankings, porównujące noty z wielu rozmaitych recenzji, wystawiły tytułowi kolejno 87% i 86%.
  • IGN nagrodził Episode One tytułem "Najlepszy FPS na PC w 2006r."[5]

[edytuj] Przypisy

  1. Lee, Garnett (2005-08-29). "Half-Life 2: Episode One Preview". 1UP.com. 2007-10-12. [1]
  2. "Preview: Half-Life 2: Aftermath". PC Gamer UK. May 2005.[2]
  3. "Review: Half-Life 2: Episode One". PC Gamer. August 2006.[3]
  4. "Review: Half-Life 2: Episode One". PC Gamer UK. July 2006.[4]
  5. "Best of 2006". IGN 2007-04-28.[5]

Ta strona zawiera treści z angielskiej Wikipedii. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Half-Life_2:_Episode_One. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Wikipedii jest udostępniony na licencji GNU Free Documentation License.