Pomoc:O edytowaniu artykułów

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Help.png

Centrum pomocy serwisu Borealis - o edytowaniu artykułów


[edytuj] Jak edytować strony

Aby stworzyć nowy artykuł musimy sprawdzić czy już przypadkiem nie istnieje. Aby to sprawdzić najłatwiej wpisać jego nazwę do wyszukiwarki znajdującej się na górze strony i kliknąć na Przejdź. Jeśli zamiast strony o wpisanej nazwie zobaczymy wynik wyszukiwania takiej strony i komunikat, że Brak strony zatytułowanej... to znaczy, że nikt przed nami nie napisał takiego artykułu i możemy zacząć go pisać po kliknięciu na Możesz utworzyć tę stronę.

Jeśli chcemy dokonać zmian w artykule musimy go otworzyć i w strony (to poniżej menu głównego) kliknąć na Edytuj. Po chwili ukaże się na okno edycji w którym możemy dokonać zmian w artykule.

Podczas pracy można skorzystać z podglądu który pozwoli nam podejrzenie jak nasza praca będzie wyglądała po zapisaniu. Z kolei aby zapisać naszą edycje wypełniamy pole Opis zmian i klikamy na przycisk Zapisz. Wypełnienie tego pola nie jest obowiązkowe ale bardzo pomocne administracji serwisu. Zaleca się zatem by wpisywać tam zwięzły opis dokonanej edycji np Informacja o broniach, Wstawienie grafik czy Poprawa stylistyki.

[edytuj] Kto może edytować

Należy pamiętać, że:

  • każdy nawet niezarejestrowany użytkownik ma prawo do edycji większości stron w serwisie Borealis
  • jeśli jakaś strona jest zabezpieczona to znaczy, że jest istotna dla serwisu i źle by było gdyby ktoś niechcący ją uszkodził (np. stronę pomocy).
  • użytkownicy zarejestrowani od 4 dni mają prawo do edycji stron pół zabezpieczonych.
  • tylko admini mogą edytować strony w pełni zabezpieczone
  • każda użytkownik jest zaproszony do tworzenia nowych artykułów. Nie muszą to od razu być rozbudowane eseje. Jeśli brakuje jakieś strony to na dobry początek wystarczy definicja hasła. Zawsze można ją potem rozbudować. Może tego też dokonać inny użytkownik
  • ponadto każdy użytkownik jest zaproszony do edycji istniejących stron, rozbudowy poszczególnych ich sekcji, dodania grafik czy poprawy stylistyki
  • nie należy obawiać się uszkodzenia artykułu gdyż każdą zmianę można cofnąć
  • nie należy się także przejmować swoim brakiem znajomości silnika MediaWiki. Jeśli chcesz coś napisać możesz to zrobić nawet czystym tekstem. Jeśli twój artykuł będzie dobry to jakiś użytkownik sformatuje ten tekst, doda linki i powstawia grafiki. Może nie od razu ale prędzej czy później na pewno.

[edytuj] Podobne artykuły