Black Mesa Research Facility

(Różnice między wersjami)
(kat. poprawka)
m (szablony, linki)
Linia 2: Linia 2:
 
[[Grafika:Black Mesa logo.png|thumb|200px|right|Logo kompleksu Black Mesa]]
 
[[Grafika:Black Mesa logo.png|thumb|200px|right|Logo kompleksu Black Mesa]]
  
'''Black Mesa''' (pełna nazwa: '''Black Mesa Research Facility''') - kompleks naukowo-badawczy, ulokowany w byłej bazie wojskowej. Główne miejsce akcji gry [[Half-Life]], [[Half-Life: Opposing Force]], [[Half-Life: Blue-Shift]] i [[Half-Life: Decay]]. Obiekt ten jest całkowicie fikcyjnym miejscem, widać w nim duże wpływy takich miejsc jak [[Area 51]] czy kompleks w [[Los Alamos]]. Ośrodek jest położony w stanie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych. Nie znamy jego dokładnej lokalizacji.
+
'''Black Mesa''' (pełna nazwa: '''Black Mesa Research Facility''') - kompleks naukowo-badawczy, ulokowany w byłej bazie wojskowej. Główne miejsce akcji gry [[Half-Life]], [[Half-Life: Opposing Force]], [[Half-Life: Blue-Shift]] i [[Half-Life: Decay]]. Obiekt ten jest całkowicie fikcyjnym miejscem, w jego stylistyce widać duże wpływy takich miejsc jak Strefa 51 czy kompleks laboratoriów w Los Alamos. Ośrodek jest położony w stanie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych. Nie znamy jego dokładnej lokalizacji.
  
 
==Infraktustura==
 
==Infraktustura==
Black Mesa jest bardzo rozległym, samowystarczalnym kompleksem. Został zbudowany wykorzystując już istniejącą wojskową bazę rakietową (najprawdopodobniej typu ICBM). Większość kompleksu umiejscowiona jest pod ziemią. Znajdują się w nim laboratoria, biura, komory testowe, silosy, magazyny, hangary i inne. Miejsca te są podzielone na Sektory, wszystko jest połączone wewnętrznym systemem komunikacyjnym i transportowym. Jednym z takich typów transportu jest zautomatyzowana kolejka, którą gracz podróżuje na samym początku gry Half-Life.
+
Black Mesa jest bardzo rozległym, samowystarczalnym kompleksem. Został zbudowany wykorzystując już istniejącą wojskową bazę rakietową (najprawdopodobniej typu ICBM). Większość kompleksu umiejscowiona jest pod ziemią. Znajdują się w nim laboratoria, biura, komory testowe, silosy, magazyny, hangary i inne. Miejsca te są podzielone na Sektory, wszystko jest połączone wewnętrznym systemem komunikacyjnym i transportowym. Jednym z takich typów transportu jest zautomatyzowana kolejka, którą gracz podróżuje na samym początku gry Half-Life ([[Black Mesa Transit System]]).
  
 
==Badania==
 
==Badania==
Linia 11: Linia 11:
  
 
==Personel==
 
==Personel==
W Black Mesa pracuje zarówno personel naukowy, pracownicy fizyczni (transport i przeładunek, zaopatrzenie) oraz ochrona obiektu. Naukowcy noszą charakterystyczne białe kitle, natomiast ochroniarze - niebieskie uniformy, kamizelki kuloodporne oraz hełmy. Prawdopodobnie w kompleksie mieszkają też rodziny pracowników <ref>Wspomina o tym Eli Vance w Half-Life 2</ref>.
+
W Black Mesa pracuje zarówno personel naukowy, pracownicy fizyczni (transport i przeładunek, zaopatrzenie) oraz ochrona obiektu. Naukowcy noszą charakterystyczne białe kitle, natomiast ochroniarze - niebieskie uniformy, kamizelki kuloodporne oraz hełmy. Prawdopodobnie w kompleksie mieszkają też rodziny pracowników<ref>Wspomina o tym Eli Vance w Half-Life 2</ref>.
  
 
==Sektory==
 
==Sektory==
Linia 18: Linia 18:
 
===Sektor B: Zapasy chłodziwa===
 
===Sektor B: Zapasy chłodziwa===
 
===Sektor C: Laboratoria testowe i pomieszczenia kontrolne===
 
===Sektor C: Laboratoria testowe i pomieszczenia kontrolne===
Miejsce pracy [[Gordona Freeman]]a. Znajdują się tu laboratoria cząsteczek wysokoenergetycznych oraz laserów superschłodzonych. Głównym obiektem testowym jest komora C-33/a, znajduje się w niej Spektrometr antymasy, który zapoczątkował [[Rezonans kaskadowy]] i rozpoczął [[Incydent w Black Mesa]].
+
Miejsce pracy [[Gordona Freeman]]a. Znajdują się tu laboratoria cząsteczek wysokoenergetycznych oraz laserów superschłodzonych. Głównym obiektem testowym jest komora C-33/a, znajduje się w niej Spektrometr antymasy, który spowodował [[Kaskada rezonansowa|kaskadę rezonansową]] i rozpoczął [[Incydent w Black Mesa]].
 
===Sektor D: Administracja===
 
===Sektor D: Administracja===
 
===Sektor E: Biokopuła===
 
===Sektor E: Biokopuła===
Linia 25: Linia 25:
  
 
==Ciekawostki==
 
==Ciekawostki==
* Autorzy rozważali różne nazwy kompleksu, jak: ''Black Butte'', ''Sand Basin'', ''Diablo Mesa'', ''Mesa Diablo'', ''Diablo Plains'', ''Fertile Plains''<ref>Half-Life 2: Raising the Bar</ref>
+
* Autorzy rozważali różne nazwy kompleksu, jak: ''Black Butte'', ''Sand Basin'', ''Diablo Mesa'', ''Mesa Diablo'', ''Diablo Plains'', ''Fertile Plains''<ref>''Half-Life 2: Raising the Bar''</ref>
 
<br />
 
<br />
----
+
 
<references />
+
{{Przypisy}}
 +
{{Kategoria-Lokacje}}
  
 
[[Kategoria: Lokacje z Half-Life]]
 
[[Kategoria: Lokacje z Half-Life]]

Wersja z 11:36, 14 lip 2009

Potrzebna rozbudowa

Ten artykuł wymaga rozbudowy niektórych jego sekcji. Jeśli chcesz pomóc to zrób to!

Trzeba rozszerzyć wszystkie działy, opisać sektory, itd.
Logo kompleksu Black Mesa

Black Mesa (pełna nazwa: Black Mesa Research Facility) - kompleks naukowo-badawczy, ulokowany w byłej bazie wojskowej. Główne miejsce akcji gry Half-Life, Half-Life: Opposing Force, Half-Life: Blue-Shift i Half-Life: Decay. Obiekt ten jest całkowicie fikcyjnym miejscem, w jego stylistyce widać duże wpływy takich miejsc jak Strefa 51 czy kompleks laboratoriów w Los Alamos. Ośrodek jest położony w stanie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych. Nie znamy jego dokładnej lokalizacji.

Spis treści

Infraktustura

Black Mesa jest bardzo rozległym, samowystarczalnym kompleksem. Został zbudowany wykorzystując już istniejącą wojskową bazę rakietową (najprawdopodobniej typu ICBM). Większość kompleksu umiejscowiona jest pod ziemią. Znajdują się w nim laboratoria, biura, komory testowe, silosy, magazyny, hangary i inne. Miejsca te są podzielone na Sektory, wszystko jest połączone wewnętrznym systemem komunikacyjnym i transportowym. Jednym z takich typów transportu jest zautomatyzowana kolejka, którą gracz podróżuje na samym początku gry Half-Life (Black Mesa Transit System).

Badania

Kompleks prowadzi badania w wielu dziedzinach współczesnej nauki. Zarówno tych jawnych (radioaktywność, lasery, napędy rakietowe), jak i tajnych, zahaczających już o science-fiction (teleportacja, podróże między wymiarami, nowe rodzaje broni).

Personel

W Black Mesa pracuje zarówno personel naukowy, pracownicy fizyczni (transport i przeładunek, zaopatrzenie) oraz ochrona obiektu. Naukowcy noszą charakterystyczne białe kitle, natomiast ochroniarze - niebieskie uniformy, kamizelki kuloodporne oraz hełmy. Prawdopodobnie w kompleksie mieszkają też rodziny pracowników[1].

Sektory

Sektor A: Dział szkoleniowy

Sektor B: Zapasy chłodziwa

Sektor C: Laboratoria testowe i pomieszczenia kontrolne

Miejsce pracy Gordona Freemana. Znajdują się tu laboratoria cząsteczek wysokoenergetycznych oraz laserów superschłodzonych. Głównym obiektem testowym jest komora C-33/a, znajduje się w niej Spektrometr antymasy, który spowodował kaskadę rezonansową i rozpoczął Incydent w Black Mesa.

Sektor D: Administracja

Sektor E: Biokopuła

Sektor F: Kompleks Lambda

Sektor G: Hydroelektryka

Ciekawostki

  • Autorzy rozważali różne nazwy kompleksu, jak: Black Butte, Sand Basin, Diablo Mesa, Mesa Diablo, Diablo Plains, Fertile Plains[2]


Przypisy

  1. Wspomina o tym Eli Vance w Half-Life 2
  2. Half-Life 2: Raising the Bar