Powstanie

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Powstanie w City 17 (znane też jako Bitwa o City 17 lub Wojna uliczna) - fikcyjna bitwa z gry komputerowej Half-Life 2. Powstanie było koordynowane przez członków ziemskiego ruchu oporu stacjonujących w City 17, a skierowane zostało przeciwko siłom Kombinatu. Rozpoczęło się zniszczeniem więzienia Nova Prospekt za sprawą Gordona Freemana, a zakończyło wybuchem Cytadeli i zagładą miasta.

Ruch oporu, którego symbolem jest Lambda, powstał wskutek wieloletnich represji Imperium Kombinatu wobec mieszkańców Ziemi, po wygraniu wojny siedmiogodzinnej przez najeźdźców. Składa się ze zdesperowanych obywateli, którzy stwierdzili, że aktywna walka jest lepsza niż bierne czekanie na zagładę ludzkości.

[edytuj] Przebieg

Dwie dekady od Incydentu w Black Mesa pojawia się Gordon Freeman, uważany przez wszystkich ludzi za legendę. Ruch oporu jest wtedy prawdopodobnie jeszcze w trakcie tworzenia. Po tym, jak za sprawą Freemana zostaje zniszczone Nova Prospekt, jeden z największych symboli dominacji Kombinatu, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że czas wziąć broń.

Powstańcy zaczynają wypierać z obrzeży miasta siły Kombinatu i zajmują kolejne terytoria. Tydzień po rozpoczęciu powstania Gordon Freeman wydostaje się z wolnego teleportu, do którego trafił po eksplozji, i przyłącza się do rebeliantów. Zostaje zniszczony budynek (Overwatch Nexus), w którym został ulokowany suppressor, uniemożliwiający wejście do siedziby Kombinatu. Freeman przenika podziemnym przejściem do Cytadeli, gdzie niszczy reaktor ciemnej energii. Kombinat na Ziemi traci połączenie ze swoimi zwierzchnikami. Budynek ulega destabilizacji i może w każdej chwili runąć. Na teren miasta wdzierają się antliony i inne stwory z pobliskich terenów, a pole tłumiące, uniemożliwiające tworzenie się embrionów, przestaje działać. Freemanowi i Alyx Vance udaje się uzyskać trochę czasu na ewakuację rebeliantów z miasta. Okazuje się, że żołnierze z Cytadeli celowo chcieli ją wysadzić, by na jej miejscu utworzyć super-portal, przez który sprowadzone zostałoby na Ziemię wsparcie.

Razem z upadkiem Cytadeli zostaje zniszczone całe miasto, a niedobitki przenoszą się do pobliskich lasów. W pobliże miasta wystrzelone zostają kapsuły ratunkowe z Combine Advisorami. Zaczyna się formować super-portal, który zostaje jednak unicestwiony przez rebeliantów, którzy wysłali na orbitę rakietę, która dzięki pakietowi danych wykradzionych z Cytadeli przed wybuchem zamyka portal.

Strategicznie, zdecydowane zwycięstwo odniósł Ruch oporu. Powstanie przywróciło ludzkości wiarę w to, że Kombinat nie jest niepokonany.