Half-Life 2

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

  • Jest to artykuł ogólny, należy rozwinąć Fabułę, dodać obrazki i źródła.
Half-Life 2
HL2.jpg
Producent Valve Software
Wydawca Vivendi (wygasło), Valve Software
Dystrybucja Electronic Arts, Steam
Data wydania 16 listopada 2004
Nośniki CD (5), DVD, Blu-ray, Steam
Gatunek First-person shooter
Tryb gry Singleplayer
Platforma Microsoft Windows, Mac OS, Xbox, Xbox 360, PlayStation 3
Silnik Source
Wymagania minimalne:
  • Procesor 1.7 GHz, 512 MB RAM, DirectX 8 lub nowszy, połączenie internetowe

zalecane:

  • Procesor 3.0 GHz, 1024 MB RAM, DirectX 9.0c lub nowszy, połączenie internetowe
Kontrolery klawiatura i mysz, joystick, gamepad
Kategorie wiekowe PEGI: 16+
Scenarzysta Marc Laidlaw
Designer Viktor Antonov, Dhabih Eng
Kompozytor Kelly Bailey
Gra po grze
Poprz. gra Half-Life: Decay
Nast. gra Half-Life 2: Lost Coast

Half-Life 2 - gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez Valve Software. Wydana została 16 listopada 2004. Jest sequelem gry Half-Life, na silniku graficznym Source i silniku fizycznym Havok. Gra została ciepło przyjęta przez krytyków i graczy, zdobywając 35 tytułów "Gry roku". 26 maja 2010 do gry został uaktualniony silnik oraz została wydana na komputery Mac.

Spis treści

[edytuj] Fabuła

Information icon.pngOsobny artykuł: Powstanie

Akcja rozgrywa się około dwudziestu lat od Incydentu w Black Mesie, na terenie fikcyjnego miasta City 17, do którego trafia Gordon Freeman. Świat znalazł się pod niepodzielnym panowaniem totalitarnego Kombinatu, który opanował całą planetę w czasie Wojny siedmiogodzinnej. Desperacką walkę z najeźdźcą bezskutecznie prowadzi Ruch Oporu, którego członkowie uważają Freemana za żywą legendę. Główny bohater, ścigany przez siły Kombinatu, dołącza do Rebeliantów i spotyka dawnych znajomych ocalałych z Black Mesy, np. Isaaca Kleinera i Eliego Vance'a, oraz jego córkę, Alyx. Wyczyny Gordona na terenie City 17 i okolic dodają Ruchowi Oporu nowych sił, a zniszczenie symbolu ucisku, więziennego kompleksu Nova Prospekt, daje początek otwartej walce zbrojnej.

[edytuj] Broń

W grze mamy do dyspozycji wiele broni takich jak:

[edytuj] Przeciwnicy

W grze głównymi przeciwnikami są siły Kombinatu i obcy z Xen.

[edytuj] Sojusznicy

[edytuj] Osiągnięcia

Information icon.pngOsobny artykuł: Lista osiągnięć w grze Half-Life 2

[edytuj] Ścieżka dźwiękowa

Information icon.pngOsobny artykuł: Half-Life 2 soundtrack

[edytuj] Wydanie i dystrybucja

[edytuj] Wyciek kodu źródłowego

Information icon.pngOsobny artykuł: Half-Life 2 Beta

Początkowo, gra miała zostać wydana we wrześniu 2003 roku. Opóźnienie zostało spowodowane złamaniem zabezpieczeń wewnętrznej sieci komputerowej producenta. Wynikiem tego działania był wyciek kodu źródłowego gry na początku września 2003. W czerwcu 2004 roku Valve Software podało że FBI zatrzymało osoby podejrzane w sprawie wycieku informacji. Odpowiedzialnością za ww. zdarzenie został obarczony niemiecki haker Axel G

[edytuj] Oficjalne wydanie gry

[edytuj] Pre-load

26 sierpnia 2004 r. część gry została udostępniona jako pre-load. W dniu premiery klienci mieli uiścić opłatę za pośrednictwem usługi Steam, a następnie odblokować pliki znajdujące sie na dysku twardym i rozpocząć grę.

[edytuj] Premiera

Premiera gry Half-Life 2 odbyła się 16 listopada 2004 roku. Można było ją nabyć na płytach CD/DVD a także poprzez platformę Steam. Na Steamie można było nabyć w trzech pakietach. Pierwszy (podstawowy), "brązowy" zawierał grę Half-Life 2 i grę Counter-Strike: Source. Drugi, ochrzczony jako "srebrny" zawierał to co "brązowy", plus grę Half-Life: Source i Day of Defeat: Source. Trzeci, który nosił miano "złotego", zawierał to co poprzednicy, a także dodatkowo gadżety związane z grą Half-Life 2, takie jak poradniki, koszulki, czy też płytę zawierająca oficjalny soundtrack z gry. Wersja pudełkowa gry także wymagała zainstalowania klienta Steam i zarejestrowania jej w tym serwisie.

[edytuj] Steam

Information icon.pngOsobny artykuł: Steam

Steam to platforma stworzona przez Valve Software i wydana 12 września 2003 roku. Służy do dostarczania informacji na temat gier, jako system zabezpieczeń i system nabywania gier przez internet. Wszystkie gry wydane przez Valve wymagają zainstalowanego klienta platformy Steam.

[edytuj] Galeria

[edytuj] Linki