Gordon Freeman

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Ostrzeżenie

Ta strona może zawierać szczegóły fabuły. Jeśli nie chcesz jej znać, nie czytaj tego artykułu!

Gordon Freeman
Freeman with crowbar.jpeg
Okres życia
Przynależność
Pozycja
Wygląd i zdolności
Pochodzenie Seattle, Washington, USA, Ziemia
Rasa człowiek, mężczyzna
Kolor oczu zielone (z okularami)
Kolor włosów brązowe
Obsługa różne
Informacje techniczne
Dubbing brak
Model/ka David Speyrer
Eric Kirchmer
Greg Coomer
Kelly Bailey (HL2)[1]
Projektant Chuck Jones (HL1)
Dhabih Eng (HL2)
Byt info_player_start

...

Gordon Freeman

Gordon Freeman – doktor fizyki teoretycznej Massachusetts Institute of Technology, były pracownik Black Mesy (naukowiec na Poziomie 3), uczestnik Powstania w City 17, główny bohater większości gier z cyklu Half-Life.

W czasie Incydentu w Black Mesa miał 27 lat. Uczestniczył w feralnym teście w komorze testowej C-33/a. Przeżył katastrofę i został zatrudniony przez G-Mana, który wprowadził go w wolny teleport. Freeman przebudził się po około dwóch dekadach, w City 17 i uzyskał pierwsze „zlecenie”. Uczestniczył w Powstaniu i zakończył je zniszczeniem Cytadeli.

Spis treści

[edytuj] Ogólna charakterystyka

Gordon został urodzony i wychowany w Seattle. Już od najmłodszych lat interesował się fizyką i teleportacją. Jego największym bohaterem i wzorem do naśladowania w dzieciństwie był Albert Einstein. Ukończył elitarną szkołę MIT (Massachusetts Institute of Technology) uzyskując doktorat w dziedzinie fizyki teoretycznej. Po serii doświadczalnych pokazów technologii teleportacyjnej w Insbrucku (Austria), w których uczestniczył Gordon, stało się dla niego jasne że celem jego życia jest właśnie praca nad takimi urządzeniami. Jednak prace nad tą technologią szły bardzo wolno, więc zniesmaczony Gordon rozpoczął pracę jako nauczyciel w sektorze publicznym.

Odszukał go jego mentor z MIT, dr Issac Kleiner, i zaproponował posadę w ściśle tajnym Centrum Naukowym Black Mesa znajdującym się gdzieś w stanie Nowy Meksyk jako jego asystent. Gordon, widząc możliwości rozwoju i pracy nad tajnymi technologiami, przyjął tą pracę bez namysłu. Mimo swojego doktoratu i umiejętności w dziedzinie fizyki, na terenie Black Mesy wykonywał proste czynności takie jak wciskanie odpowiednich guzików podczas doświadczeń lub transport materiałów potrzebnych do badań. Właśnie wtedy rozpoczyna się akcja Half-Life.

[edytuj] Half-Life

5 maja 2000 roku. Młody, 27-letni naukowiec Gordon Freeman zostaje przydzielony do doświadczenia mającego na celu sprawdzenie stabilności spektrometru antymasy kryształowej przy jednoczesnym 10-procentowym przeciążeniu i wprowadzeniu próbki o numerze GG-3883. Niestety po wprowadzeniu próbki doszło do kaskady rezonansowej w wyniku czego zostały otworzone portale pomiędzy ziemią a obcym światem, Xen. Wskutek tego wypadku cześć personelu zginęła, a Ci którzy przeżyli musieli stanąć do walki z agresywnymi mieszkańcami Xen masowo teleportującymi się do Black Mesy.

Jednym z tych, którym udało się przeżyć był m.in Gordon Freeman, ubrany w specjalny ochronny kombinezon HEV. Dostał on zadanie od swojego przyjaciela, Eli'ego Vance'a, aby sprowadzić pomoc. Gordon walcząc z niezliczonymi hordami obcych z pomocą personelu i służb ochrony, wydostaje się na powierzchnię. Jak się okazuje, rząd wysłał specjalną jednostkę HECU (Hazardous Environment Combat Unit – Jednostka do walki w środowisku niebezpiecznym) w celu opanowania sytuacji i „uciszenia” pozostałego przy życiu personelu stacji. Mimo wszystko, niewyszkolonemu naukowcowi udaje się przeżyć i dostać się do Kompleks Lambda, gdzie zostaje teleportowany do świata Xen w celu zabicia przywódcy obcych Nihilantha i zakończenia tego horroru.

Po wykonaniu zadania, Gordon staje twarzą w twarz z enigmatycznym i tajemniczym G-Manem, który cały czas śledził jego losy podczas incydentu, oraz prawdopodobnie ingerował w jego działania. Zabiera on Gordonowi broń i daje wybór – albo zacznie pracować dla jego „pracodawców”, albo zostanie na Xen wśród agresywnych form życia, bez możliwości jakiejkolwiek obrony. W Half-Life'ie 2 G-Man mówi, że Gordon wybrał jedyną logiczną możliwość.

[edytuj] Half-Life 2

Gra rozpoczyna się od psychodelicznego przemówienia G-Mana do Gordona podczas którego widać sceny zarówno z pierwszej części serii jak i z nadchodzącej. Po mowie swego „przełożonego” Gordon budzi się w pociągu jadącym do City 17. Jak się okazuje, Gordon został umieszczony przez G-Mana w jakiejś strefie czasoprzestrzennej i stracił 20 lat, mimo braku śladów starzenia. Przez ten czas, międzygalaktyczne mocarstwo zwane Kombinatem zniewoliło ludzkość wprowadzając na ziemi rządy terroru i wyniszczenia rasy ludzkiej.

Freeman wkrótce spotyka dawnego przyjaciela i pracownika służby ochrony, Barneya Calhouna oraz córkę Eliego Vance'a - Alyx Vance i przyłącza się do Ruchu Oporu w celu walki z ciemiężcą. Podczas akcji drugiej części gry Gordon walczy z Kombinatem aby wyzwolić ludzkość spod jarzma obcych. Dzięki swojej popularności spowodowanej poczynaniami w czasie Incydentu w Black Mesa, wyrasta na bohatera ludzkości mogącego pokonać znienawidzonego wroga i przywrócić ludziom nadzieję na lepsze jutro. Po udanych ataku na byłe więzienie a teraz fabrykę stalkerów Nova Prospekt wybucha Powstanie.

Gordon infiltruje potem Cytadelę, symbol dominacji Kombinatu na ziemi w celu uwolnienia ojca Alyx i zakończenia rządów marionetki obcych – doktora Breena. Udaje się mu to, jednak dochodzi do wybuchu głównego reaktora Cytadeli i wydaje się, że Gordona czeka niechybna śmierć. Ratuje go G-man który, mówi mu, że jest bardzo zadowolony z jego „pracy” i, zamiast dać mu iluzję wolnego wyboru, zdecyduje za niego i umieści go w strefie czasoprzestrzennej, póki nie będzie znowu potrzebny.

[edytuj] Half-Life 2: Episode One

Na początku gry, oczom bohatera ukazuje się ponownie G-Man który chce coś do niego przemówić, ale zostaje to przerwane przez purpurowe Vortigaunty, wydające się modlić. Blokują one przejście do Gordona, z powodu czego G-Man jest wyraźnie niezadowolony. Odchodzi zdenerwowany mówiąc „Jeszcze zobaczymy!”. Po chwili Gordon budzi się wśród gruzów City 17 pod Cytadelą , uratowany przez Alyx i Doga.

Jak się okazuje, reaktor ciemnej energii znajdujący się w Cytadeli niedługo wybuchnie. Aby uciec na bezpieczną odległość Gordon i Alyx muszą spowolnić reakcję topnienia reaktora , w tym celu udają się ponownie do Cytadeli. Podczas pobytu w niej , dowiadują się że Kombinat chce wysłać wezwanie o pomoc poprzez wybuch w celu wezwania posiłków. Kopiują treść wiadomości, udają się na stację kolejową i uciekają z miasta. Podczas ucieczki wybucha reaktor, wysyłając falę uderzeniową która uderza w pociąg Gordona i Alyx, niszcząc go. Wiadomość Kombinatu zostaje wysłana.

[edytuj] Half-Life 2: Episode Two

Gordon budzi się w zniszczonym pociągu, po chwili dołącza do Alyx. Obydwoje udają się do rebelianckiej bazy White Forest, ale podczas tej podróży zostają zaatakowani przez Huntera, który rani Alyx i uniemożliwia Freemanowi pomoc jej. Obydwoje zostają uratowani przez Vortigaunta. Alyx niestety aby powrócić do pełni swych sił potrzebuje specjalnego larwalnego ekstraktu po który udaje się Gordon. Gdy wraca, i lek zostaje podany Alyx, G-Man przemawia do Gordona i każe Alyx powiedzieć do swojego ojca aby przygotował się na „nieprzewidziane konsekwencje”.

Po przebiciu się przez wojska Kombinatu obydwoje w końcu docierają do bazy White Forest. Tam, dr Magnusson przygotowuje do odpalenia rakietę która zamknie superportal utworzony przez Kombinat w celu sprowadzenia posiłków. Gdy przygotowania trwają bazę atakują wojska nieprzyjaciela. Gordon Freeman z pomocą rebeliantów odpiera atak i odpala rakietę. Superportal zostaje zamknięty i ludzkość może przynajmniej na razie odetchnąć z ulgą. Alyx i Gordon planują udać się sprawnym helikopterem w poszukiwaniu statku badawczego Borealis, lecz gdy mają do niego wsiadać następuje atak Advisorów, w którym ginie Eli Vance.

[edytuj] Przypisy