Kombinat

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

 • rozwinąć historie przybycia kombinatu na ziemie
Symbol Kombinatu

Kombinat (ang. Combine) - międzywymiarowe mocarstwo występujące w grze Half-Life 2 i Epizodach. Nazywa się tak też rasę, która stoi na jego czele. Przez sukcesywne zdobywanie kolejnych planet, dąży do zasymilowania innych ras i podporządkowaniu sobie ich. Przejmuje lub adaptuje technologie pokonanych cywilizacji, które próbuje potem doprowadzić do zagłady, lub ewentualnie zmodyfikować gatunek i wprowadzić do swojej armii. Jedną z planet, na których prowadzą swoje działania stała się Ziemia, po Wojnie siedmiogodzinnej.

Spis treści

[edytuj] Architektura

Charakterystyczna cechą budynków wzniesionych przez Kombinat są ostre kształty, szpiczaste wieże i wszechobecny metal. Ich budynki są w całości zbudowane z nieznanego metalu, posiadają one również wiele elementów ruchomych. Przez to wydają się graczowi jeszcze bardziej obcy, groźni i bardzo niemile nastawieni, można by powiedzieć, że "są zimni jak metal, z którego wznoszą swe budowle".

[edytuj] Technologia i uzbrojenie

Technologia Kombinatu jest o wiele bardziej rozwinięta niż ziemska. Polegają oni głównie na korzystaniu z czystej energii zawartej międzi innymi w "sercu" Cytadeli, reaktorze ciemnej fuzji, kulach energii, które można zauważyć w Cytadeli podczas wydarzeń w Epizodzie Pierwszym, i które są także wystrzeliwane podczas używania alternatywnego trybu strzału karabinu AR2. Kombinat jednak w większości polega na technologii innych, podbitych ras.

[edytuj] Jednostki wojskowe

[edytuj] Humanoidy

Podstawową jednostką wojskową Kombinatu na Ziemi jest Combine Overwatch. Ludzie, którzy zostali zamienieni w cyborgi (post-ludzie jak określił ich Isaac Kleiner). Jest to najczęściej spotykany typ wrogów w Half-Life 2. Powodem takiego nazewnictwa jest fakt, że są oni połączeniem Ludzi i obcej technologii. Należy jednak pamiętać, że Civil Protection pozostali ludźmi w czystej postaci.

 • Civil Protection - Patrolują ulice miast, monitorują drogi publiczne i przeprowadzają naloty na podejrzane mieszkania. Ponieważ CP składa się z niemodyfikowanych ludzi, członkowie ruchu oporu (np. Barney Calhoun) mogą dołączyć do Civil Protection, mieć dostęp do danych i w miarę możliwości ostrzegać przed niebezpieczeństwem podejrzanych mieszkańców.
 • Overwatch Soldier - Główne siły wojskowe Kombinatu na Ziemi. Żołnierze patrolują i egzekwują prawo poza granicami miasta. Zaliczają się do nich Overwatch Shotgunner i Nova Prospekt Prison Guard.
 • Overwatch Elite - Elita sił wojskowych Kombinatu. Najbardziej zmodyfikowane jednostki. Są przydzieleni do ochrony Cytadeli i niekiedy dowodzą oddziałami regularnych żołnierzy.

[edytuj] Synth

Synthy zwane też jednostkami syntetycznymi to istoty pochodzenia pozaziemskiego, które zostały zmienione przez Kombinat w maszyny bojowe. Według oficjalnej definicji są to "samoreplikujące się roboty, które ewoluują", "utworzone, lub przejęte przez Kombinat podczas podbojów i wojen". Zawsze przybierają formę ogromnych istot przypominających nieco owady. Poza wyraźnie organicznymi elementami ciała, posiadają też mechaniczne modyfikacje, takie jak np. działa lub anteny.

 • Advisor Pod - Specjalne pody używane do ucieczki przez Advisorów
 • Crab Synth - Specjalna jednostka bojowa Kombinatu. Nigdy nie był widziany podczas walki. Można go zobaczyć tylko w Cytadeli w Half-Life 2, plikach gry lub w Half-Life 2 Beta.
 • Dropship - Podstawowy środek transportu sił Kombinatu.
 • Gunship - Jednostka latająca. Używana do szturmowania. Zazwyczaj walczy w grupie wraz z drugim Gunshipem dla ochrony.
 • Hunter - Mniejsza i mobilniejsza wersja Stridera.
 • Mortar Synth - Nigdy nie widziano go w akcji. Można go zobaczyć tylko w Cytadeli w Half-Life 2, plikach gry lub w Half-Life 2 Beta.
 • Shield Scanner - Organiczna wersja Skanera. Transportuje miny na obszar walki.
 • Strider - Wielki naziemny Synth szturmowy. Chodzi na trzech niezwykle długich nogach, góruje nad polem bitwy.

[edytuj] Zobacz też

Firmy, instytucje i organizacje
Black Mesa logo.png Combine symbol.png Lambda logo Resistance.png Nothernpetrol logotyp.png Aperture.png CEDA-logotyp.png
Black Mesa Kombinat Ruch Oporu Nothern Petrol Aperture Science CEDA