Overwatch Nexus

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Overwatch Nexus
Overwatch Nexus 1.jpg
Okres w grze Powstanie
Powstanie Przed wojną siedmiogodzinną
Zniszczenie Powstanie
Przynależność Kombinat
Położenie Centrum City 17
Informacje techniczne
Mapy
 • d3_c17_10a
 • d3_c17_10b
 • d3_c17_11
 • d3_c17_12
Projektanci
 • Eric Kirchmer (koncept)
 • Viktor Antonov (koncept)
 • Dhabih Eng (koncept)
 • David Sawyer (mapy)

There's an old building up ahead, a bank or museum or something like that.
Whatever the hell it used to be, now it's a nexus for Overwatch in City 17.

Barney Calhoun

Overwatch Nexus był istotnym dla Kombinatu, majestatycznym gmachem, ulokowanym blisko centrum City 17.
Przed wybuchem wojny siedmiogodzinnej prawdopodobnie pełnił rolę budynku rządowego, banku lub muzeum. W późniejszym okresie został opuszczony i przejęty przez siły kombinatu.

Spis treści

[edytuj] Przegląd

Barney Calhoun używający komputera Kombinatu w czasie bitwy o Overwatch Nexus

Przez pewien okres przed wybuchem powstania, Kombinat najprawdopodobniej używał tego budynku jako swojej kwatery głownej. Wraz z eskalacją walk w mieście, stał się główną bazą operacyjną i miejscem zbiórki wojsk.

W gmachu znajdują się trzy generatory, zasilające duże działo Kombinatu, ustawione na dachu budynku. Broń ta, znana jako suppressor, jest potężnym działem energetycznym, którego działanie przypomina nieco moździeż, lecz zamiast granatów, wystrzeliwuje skoncentrowany ładunek energii, zdolnej do natychmiastowego dezintegrowania żywych tkanek.

Pomimo swojej roli, budynek jest znacznie uszkodzony, spora część jego okrągłej kopuły zapadła się do wewnątrz, niszcząc główną klatkę schodową. Zmusiło to Kombinat do wsparcia konstrukcji gmachu za pomocą sporych, metalowych elementów "ruchomych ścian".

Ze względu na pełnione funkcje, Nexus był doskonale chroniony przez wielu żołnierzy Kombinatu oraz rozbudowany, elektroniczny system ochrony, na który składały się działka podłogowe (uruchamiane przez przecięcie promienia laserowego), działka podsufitowe oraz pasywne pola siłowe.

[edytuj] Bitwa o Overwatch Nexus

Zniszczony Overwatch Nexus w Episode One

W rozdziale "Follow Freeman!" Half-Life'a 2, Gordon Freeman wraz z Barneyem Calhounen poprowadzili ruch oporu do ataku na gmach. Po ciężkich walkach, przełamali pierwsze linie obrony Kombinatu, włamali się do budynku i zniszczyli wszystkie znajdujące się w nim generatory. Dzięki temu dezaktywowane zostało główne działo, znajdujące się na dachu. Jednocześnie wszystkie wrota broniące dostępu do tej strefy zostały otwarte, umożliwiając ruchowi oporu wkroczenie na teren. Kiedy przybyły posiłki Kombinatu, walki w obrębie gmachu stały się niezwykle zajadłe. W bitwie brało udział dziesiątki doskonale uzbrojonych powstańców, którzy stawili czoło wielu striderom, szturmowcom i niezliczonym oddziałom żołnierzy wroga, nadciągającym ze wszystkich stron. Dzięki ich dzielnej postawie i pomocy Gordona Freemana, Kombinat został pokonany i wypchnięty z tej strefy.

Bitwa o Nexus była ogromnym zwycięstwem ruchu oporu. Pokazała ona zdecydowanie i poświęcenie powstańców a także przechyliła szalę zwycięstwa w bitwie o City 17 na ich stronę. Po wydarzeniach z Half-Life'a 2 i Episode one opuszczony Nexus (tak jak większa część miasta) został najpewniej zniszczony w wyniku eksplozji cytadeli. Na samym początku Episode One można go dostrzec z daleka, tuż po tym, jak Dog podnosi wrak rozbitego gunshipa.

[edytuj] Za kulisami

 • Wygląd budynku został zainspirowany gmachem parlamentu Serbii w Belgradzie. W plikach Half-Life'a 2 można odnaleźć kilka tekstur, zawierających w nazwie słowo "parliament", co dobitnie zacieśnia powiązania pomiędzy tymi budynkami.
 • W Half-Life 2 Beta z 2003r. gmach Overwatch Nexus jest bankiem.

[edytuj] Ciekawostki

 • Niemal na każdej mapie rozdziału "Follow Freeman!" kopuła budynku jest poważnie uszkodzona i wspierana masywną, metalową konstrukcją. Jednakże na ostatnim poziomie (d3_c17_12), kopuła wydaje się być zupełnie nietknięta. Jest to prawdopodobnie przeoczenie twórców gry;
 • Ruiny Overwatch Nexus mogą być widoczne w oddali na początku rozdziału Fałszywy Alarm, zaraz po rozmowie z Eli'em.

[edytuj] Galeria

Ta strona zawiera treści z Combine OverWiki. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Overwatch_Nexus. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Combine OverWiki jest udostępniony na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0.