CEDA

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

CEDA logo.jpg

Your #1 Source for Natural and Manmade Disaster Management

Motto Agencji

Dobre pytanie. Gdzie jest CEDA? Wszystko co widzę to zombie...


CEDA (Civil Emergency and Defence Agency; ang. Cywilna Agencja do spraw Kryzysowych) to fikcyjna organizacja rządowa Stanów Zjednoczonych ze świata Left 4 Dead. Od 1988 CEDA uratowała miliony Amerykanów od przerażających konsekwencji katastrof naturalnych i spowodowanych przez człowieka. Agencja walczy z klęskami żywiołowymi, pomaga zmniejszyć rozmiary zniszczeń. Najnowsza katastrofa z którą mierzy się CEDA to epidemia zielonej grypy, która zdaje się przytłaczać organizację, jako że w grze nie występują niezainfekowani członkowie agencji. W serii można jedynie znaleźć reklamy, porzucone punkty ewakuacji, zasobniki a także zainfekowanych członków CEDA.

Spis treści

[edytuj] Udział w zwalczaniu Infekcji

Skafander ochronny CEDA

CEDA została zaangażowana do walki z epidemią zielonej grypy. Organizacja ta stworzyła reklamy ostrzegające cywili o niebezpieczeństwie, starała się ewakuować mieszkańców z terenów objętych zarazą, a także badała wirus. Kiedy agencja zdała sobie sprawę jak niszczycielska była zaraza, jej agenci odizolowali się od cywili używając skafandrów ochronnych, a ludności cywilnej dostarczyli maseczki ochronne. Ewakuacje na wielką skale zmusiły CEDA do użycia ciężarówek DEAD (Disease Emergency Assessment Dispatch) by ludzie przemieszczali się szybciej.

[edytuj] Reklamy

Podczas kampanii pojawiają się ulotki i plakaty nakazujące mieszkańcom noszenie maseczek ochronnych i mycie rąk, a także nawołujące do uszczelnienia okien i drzwi za pomocą folii i taśmy klejącej, co miało przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się infekcji. W pewnym momencie CEDA zaczęła nauczać ludność jak zbudować Safe room i gdzie szukać schronisk. CEDA wydało również „Safety Checklists” które mówią o zabarykadowaniu się w swoim domostwie i czekaniu na nadejście pomocy. Plakaty rozwieszane przez CEDA są widoczne w galerii poniżej. W Left 4 Dead 2, CEDA używa także znaków świetlnych na energię słoneczną by pomóc w ewakuacji. Zamiast umieszczania wskazówek na ścianach budynków (jak w Left 4 Dead), te znaki są także widoczne na autostradach i drogach, by poinformować Ocalałych o najbliższym bezpiecznym miejscu.

[edytuj] Media

CEDA Region 3: Południowy Atlantyk

CEDA informowała ludność o stanie infekcji, tempie rozprzestrzeniania się wirusa, o terenach objętych kwarantanną, a także o ochronie przed wirusem. Agencja używała głównie radia i telewizji jako głównego źródła przekazywania informacji. Używane były awaryjne fale, by przekazywać najnowsze wieści o stanie miejsc ewakuacji. Jeden z przedstawicieli CEDA z regionu Południowego Atlantyku (Region 3) w Vannah miał przeprowadzić wywiad(z Rochelle) i udzielić najświeższych informacji. Niestety reportaż ten nigdy nie został wyemitowany. Mimo wszystko CEDA nigdy nie podała prawdziwych informacji odnośnie zasięgu i postępie zarazy by nie wzbudzić paniki.

[edytuj] Ochrona

Zainfekowany ochroniarz CEDA

Kiedy zaraza wyrwała się spod kontroli i gdy ludność odkryła jak wielkie spustoszenie i zniszczenia powodowała Infekcja, wszyscy zaczęli masowo panikować i rozpoczynać zamieszki powodując chaos. Wtedy to CEDA zatrudniła prywatną firmę ochroniarską by razem z pobliskimi organami ścigania utrzymać porządek. Ochroniarze nosili strój ochronny zawierający hełm, kuloodporny pancerz a jako broni używali policyjnych pałek zamiast broni palnej (z powodu Zasad Zarządzania CEDA). Utrzymywali oni tłum w zorganizowanych grupach a także zatrzymywali oni ludzi wprowadzających chaos czy też nawołujących do buntu. Wszystko się zmieniało gdy nadchodziła Infekcja. Funkcjonariusze nie potrafili odróżnić kto był, a kto nie był zarażonym, przez co również ochroniarze musieli ulec infekcji i sami zostać zarażonymi.

Bannery CEDA w okolicach Centr Ewakuacji

[edytuj] Centra Ewakuacji

Kiedy rozpoczęła się Infekcja, CEDA poddawała zarażonych kwarantannie, zamykając zarażonych w odizolowanych budynkach. Jednakże ta metoda była nieskuteczna. Kiedy Infekcja wyrwała się spod kontroli i pojawiło się wiele ofiar, CEDA musiała rozpocząć ewakuację na wielką skale. CEDA zaczęła tworzyć wtedy punkty ewakuacji w środkach miast w miejscach rozpoznawalnych na przykład: szpitale, stadiony, centra handlowe, gdzie ludzie zostali zmuszeni do przyjścia i oczekiwania na dalsze instrukcje. Przedstawiciel CEDA oceniał stan centr ewakuacji, co godzinę aktualizował wieści o Infekcji na wszystkich częstotliwościach. Jednakże jest wielce prawdopodobne, że zarażone pojedyncze osobniki dotarły do miejsc ewakuacji i w szybkim tempie wyczyściły je z niezarażonych. Po stracie punktów ewakuacji, uważa się, że pracownicy CEDA albo zostali zarażeni, albo, że porzucili swoje stanowiska i uciekli. Ocalali zazwyczaj podążają do najbliższego punktu ewakuacyjnego w nadziei, że uda im uzyskać pomoc bądź transport i uciec z terenu objętego infekcją. Jednak kiedy docierają do centr ewakuacji zastają je zazwyczaj po ewakuacji lub zajęte przez zarażonych.

Lista poniżej przedstawia część ze wszystkich centr ewakuacji.

[edytuj] Left 4 Dead

  • Park Miejski Fairfield(Fairfield Municipal Park; niepotwierdzone, ale wyglądające na spustoszone bez ewakuacji) – To może być pierwszy punkt ewakuacji CEDA na świeżym powietrzu. Pochodzi z okresu kiedy CEDA zaczęła panikować i rozkazała używać maseczek i środków odkażających gdyż myślała, że wirus przenoszony jest drogą powietrzną.
  • Ośrodek Wypoczynkowy Hewlitt (Hewlitt Recreation Center; spustoszone) – Ośrodek wypoczynkowy był podobny do innych punktów ewakuacji. To było prawdopodobnie pierwsze miejsce ewakuacji przejęte przez zarażonych. Podobnie jak szkolne punkty ewakuacji były to tymczasowe schronienie dla uciekinierów.
  • Gimnazjum Brigham (Brigham Junior High School; spustoszone) - Gimnazjum w Fairfield, prawdopodobnie miejsce ewakuacji pobliskich szkół. Jest to nawiązanie do filmu Resident Evil: Apocalypse.
  • Hala Sportowa Fairfield (Fairfield Civic Area; spustoszone)- Głównym centrem ewakuacji Fairfield jest prawdopodobnie hala sportowa z powodu dużej pojemności. CEDA prawdopodobnie skupiła się na tym centrum ewakuacji bo znajdowało się w dogodnym miejscu i można było uratować więcej osób. Jednakże pojemność obiektu stała się przyczyną jego upadku. CEDA nie była w stanie ochronić tak dużego budynku więc Zarażeni szybko wdarli się do wnętrza, zajmując budynek.
  • Liceum Borden (Borden High School; spustoszone)- Lokalne liceum miasta Fairfield, prawdopodobnie jedno z ostatnich centr ewakuacji w mieście (poza Szpitalem Miłosierdzia). W mieście przejętym przez zarażonych, Ocaleni kierowali się na obrzeża, trafiając do miasta Riverside, przynosząc wirusa ze sobą. Podobna sytuacja występuje w filmie The Crazies gdzie Armia USA nakłada kwarantannę na szkołę lecz zarażeni przebijają się i Wojsko musi się wycofać.
Banner CEDA w Mercy Hospital
  • Szpital Miłosierdzia (Mercy Hospital; spustoszone) – Centrum Ewakuacji #008 jest jednym z głównych miejsc ewakuacji w Fairfield. To prawdopodobnie tutaj pojawił się pierwszy zarażony. Większość cywili dotarła tutaj gdy lekarze wciąż próbowali poznać i zrozumieć wirusa, a także oddzielić zarażonych od ocalałych. CEDA wykorzystała szpital i jego wyposażenie by przyspieszyć diagnozę wirusa, jednak Szpital został przejęty bardzo szybko, a członkowie CEDA prawdopodobnie uciekli za pomocą helikoptera. Napisy na ścianach i graffiti zdają się potwierdzać wcześniejszą tezę jakoby w Szpitalu Miłosierdzia rozpoczęła się Infekcja.
  • Pierwszy Kościół Riverside (Riverside First Church; spustoszone) – Po przejęciu przez zarażonych Fairfield, do akcji wkroczyło wojsko, przejmując akcję od CEDA. Armia przejęła dowództwo w mieście Riverside niedaleko Fairfield w nadziei na odizolowanie go. Ocaleni ewakuowali się to Riverside i liczyli na pomoc , lecz prawdopodobnie utknęli w kolejce przy kościele czekając na pozwolenie wstępu do miasta. W międzyczasie Infekcja przedostała się z Fairfield i jego przedmieść do Riverside. Armia szybko wycofała się pozostawiając Ocalałych na pastwę Zarażonych, którymi wkrótce się stali. Jednym z ostatnich ocalałych w Riverside był prawdopodobnie Kościelny, który jednak też poddał się infekcji.
  • Międzynarodowe Lotnisko Metro (Metro International Airport; poddane kwarantannie, zbombardowane przez wojsko, a następnie przejęte prze zarażonych) - Podróżni z Fairfield razem z Infekcją dostali się do miasta Newburg kontynuując rozprzestrzenianie się wirusa. CEDA próbowała poddać lotnisko kwarantannie, by trzymać zainfekowanych z dala od mieszkańców Newburg, jednak po raz kolejny CEDA poniosła klęskę. Wojsko musiało przejąć sprawę i zaczęło bombardowanie lotniska. Metoda ta była nieefektywna gdyż zanim zdążono zbombardować lotnisko, całe miasto zostało zainfekowane.
  • Gospodarstwo Rolne (Daughtery Farm; przypuszczalnie pod kontrolą CEDA, potem przejęte przez wojsko, by w końcu upaść) – Jedno z Centr Ewakuacji niedaleko Parku Narodowego Allegheny, umieszczone na farmie. CEDA nakazała najbliższym mieszkańcom by skierowali się ku jednej z farm i tam oczekiwali ratunku. Ponieważ farma znajdowała się pośrodku niczego, a także brakowało w niej narzędzi i broni, to centrum ewakuacji zostało łatwo przejęte. Co ciekawe, miasto Newburg, i Lotnisko Metro najwyraźniej znajdują się w pobliżu Parku Narodowego gdyż w Safe roomie w szopie, można znaleźć plakat informujący o tym iż Lotnisko zostało poddanie kwarantannie.
  • Atlanta (niepotwierdzone lecz prawdopodobnie upadłe) – Jedno z ostatnich Centr ewakuacji w Południowo-wschodnim kwadrancie. Powołując się na The Sacrifice, CEDA nakazała Ocalałym by kierowali się właśnie do Atlanty. Wojsko pomagało utrzymać miasto bezpiecznym, ale po raz kolejny, jak widać w Hotelu z W centrum zarazy, CEDA ponownie poniosła klęskę.
Firmy, instytucje i organizacje
Black Mesa logo.png Combine symbol.png Lambda logo Resistance.png Nothernpetrol logotyp.png Aperture.png CEDA-logotyp.png
Black Mesa Kombinat Ruch Oporu Nothern Petrol Aperture Science CEDA