Wojsko

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

I hate the Army.


Zainfekowany żołnierz

Wojsko jest militarną jednostką zbrojną Stanów Zjednoczonych, występującą w serii Left 4 Dead, jak również i w rzeczywistości. Kiedy infekcja zaczęła się rozprzestrzeniać wojsko wzięło sprawy w swoje ręce. W grze ukazane zostaje jak bardzo wojsko próbowało zapanować nad rozprzestrzenianiem się zarazy. W grze nie spotykamy ich osobiście, jednak wszędzie można zauważyć ich ślady działalności, między innymi porozrzucane pojazdy wojskowe, opuszczone placówki i punkty ewakuacyjne, w których zwykle możemy znaleźć wyposażenie przez nich pozostawione, czyli bronie, amunicja i apteczki. Niestety mimo zaciekłej walki większość wojskowych uległa infekcji i występują w grze jako zwykli zarażeni.

Spis treści

[edytuj] Zaangażowanie wojska

Instrukcje wojskowe wywieszone obok instrukcji CEDA

Wojsko, współpracując z CEDA podjęło walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem. Kiedy CEDA zawiodło, do akcji wkroczyły siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i przejęły obowiązki od CEDA. Pierwotnie celem wojsk było uratowanie i ewakuacja jak największej liczby ludzi. Jednak po pewnym czasie stało się to mało realne i został wprowadzony stan wojenny. Pozwoliło to wojsku na bardziej drastyczne środki. Jednym z nich było rozdzielanie tz. nosicieli[1] od niezainfekowanych ocalałych lub też grzebanie ludzi w zbiorowych mogiłach. W kampanii Parafia w pewnym momencie można zauważyć martwych ludzi niedotkniętych infekcją, z ranami postrzałowymi, przed przyczepą do odkażania. Powód egzekucji nie jest znany, prawdopodobnie ci ludzie mieli w sobie wirusa.

W początkowej fazie infekcji CEDA zakazało posiadania jakiejkolwiek broni, co jednak było przez większość ignorowane. CEDA początkowo chciała użyć jedynie cywilnych uprawnień. Kiedy do akcji wkroczyło wojsko sytuacja odwróciła się. Wojskowi zachęcali ludzi do uzbrajania się dla samoobrony i barykadowania w swoich domostwach, do czasu przybycia ratunku. Jednak wraz z wprowadzeniem stanu wojennego wojskowi zmienili strategię i zaczęli używać brutalniejszych metod, niż zazwyczaj, co można zauważyć w grze Left 4 Dead 2.

[edytuj] Znani żołnierze

  • Nieokreślona jednostka wojskowa, na dachu szpitala miłosierdzia (Nie żyją)
  • Niekreślona jednostka wojskowa, w domu, w pobliżu Riverside Park (Nie żyją)
  • Pilot samolotu C-130 Herkules (Prawdopodobnie nie żyje)
  • Nieokreślona jednostka wojskowa, na farmie Daughtery (Nie żyją)
  • Pluton żołnierzy Rescue 9 (Prawdopodobnie zginęli, podczas ataku hordy na Millhaven)
  • Personel Millhaven (Prawdopodobnie większość zginęła podczas ataku hordy)
  • Papa Gator (Żyje)
  • Pluton żołnierzy Rescue 7 (Żyje)

[edytuj] Wojskowe placówki

[edytuj] Placówki w miastach

Atlanta - Zgodnie z graffiti w kampanii Parafia, wojsko przebywało tam razem z CEDA. Prawdopodobnie jednak Atlanta została przejęta przez zainfekowanych.

Ostatni bastion wojska przy moście

Veterans Memorial Most / Louisiana Naval Base - Dwupoziomowy most w Nowym Orleanie używany, aby dostać się do bazy marynarki wojennej w Luizjanie, gdzie ocaleni zostają ewakuowani do statków wycieczkowych gdzieś na oceanie. Kiedy bohaterowie Left 4 Dead 2 uciekają helikopterem most zostaje zniszczony przez myśliwce F-18, by zapobiec dalszej infekcji.

Dworzec Autobusowy - Dworzec autobusowy w centrum Nowego Orleanu, użyte przez CEDA jako miejsce ewakuowania ocalałych. Kiedy zostało przejęte przez wojsko, wszyscy zostali odseparowani od nosicieli wirusa. Jednak ludzie się zbuntowali, domagając ewakuacji, a infekcja rozprzestrzeniała się dalej, więc wojsko zostało zmuszone do użycia broni przeciwko cywilom. Sam dworzec został krótko po tym przejęty przez zainfekowanych.

Rayford - Używany przez CEDA jako placówka, wojsko miało tutaj swoje małe centrum dowodzenia w budynku Army Reserve. Transportowali również pociągami żywych nosicieli wirusa oraz broń i żywność, ale pociąg się wykoleił. Rayford zostało jednakże przejęte, tak jak wiele innych placówek.

Riverside - Centrum dowodzenia wojska, w celu monitorowania zarazy w mieście Fairfield. Jednak gdy infekcja dotarła na obrzeża miasta, wojsko porzuciło cały sprzęt i uciekło, pozostawiając miasto zarażonym.

Whitney County - Placówka położona na obrzeżach Fairfield. Wojsko założyło placówkę niedaleko mostu, używając jej prawdopodobnie do podtrzymywania kwarantanny i kontrolowania infekcji w Fairfield. Została przejęta przez zainfekowanych.

[edytuj] Placówki wojskowe

Mapa z zaznaczonymi czynnymi posterunkami wojskowymi

Millhaven - Placówka, która służyła do przetrzymywania nosicieli wirusa i stworzenia lekarstwa. Niestety nie zostało ono stworzone. Placówka została przejęta przez zainfekowanych z powodu włączenia alarmu, co spowodowało atak hordy.

Strefa Echo - Status nieznany, prawdopodobnie bezpieczna strefa, do której mieli zostać ewakuowani ocaleni z Daughtery Farm.

Statki na oceanie - Miejsce docelowe ewakuowanych ocalałych z Nowego Orleanu. Status nieznany.

[edytuj] Inne placówki

Szpital Miłosierdzia - Wojsko pracowało razem z CEDA i personelem medycznym, ich zadaniem była ochrona cywili, kiedy był tworzony lek na wirusa. Kiedy wszyscy zostali ewakuowani z dachu helikopterem, został pozostawiony minigun i zwłoki żołnierza, przy radiu.

Daughtery Farm - Placówka założona na szybko, na obrzeżach miasta Newburg, gdzie kierować się mieli ocaleni, aby zostać ewakuowani do strefy Echo. Placówka została zdobyta przez zainfekowanych.

[edytuj] Ewakuacja

Wojsko mimo infekcji nadal ewakuuje ocalałych, jednak większość została już zainfekowana lub zabita. Jednak pozostawiają po sobie radia, którymi można wezwać pomoc oraz broń i amunicję. Jako zainfekowani zachowują się podobnie jak inni zarażeni. Jednak wojsko wysyła pojazdy ratownicze:

  • Wojskowy samolot C-130 Herkules przelatuje nad Newburgiem w kampanii Morowe powietrze na samym początku. Później ląduje na ruinach lotniska Metro International Airport, aby uzupełnić zapas paliwa. Jednak żołnierz wysłany w celu zatankowania samolotu zostaje zabity przez zainfekowanych, a pilot oczekuje na Ocalałych, którzy zatankują samolot. Sam boi się opuścić kabiny, gdyż mógłby skończyć tak jak jego kolega.
  • W finale kampanii Krwawe żniwo, Rescue 9 wysyła na teren farmy opancerzony wóz XA-180 APC, który ewakuuje bohaterów w bezpieczne miejsce.
  • Wojsko prowadzi ewakuację po drugiej stronie mostu w Nowym Orleanie. Na ocalałych oczekuje tam helikopter CH-53 Sea Stallion przystosowany do przewozu nosicieli wirusa, który zabiera ich na pływające statki gdzieś na oceanie.

[edytuj] Technologie używane przez wojsko

Wojsko używało szerokiej gamy pojazdów, uzbrojenia i innego wyposażenia.

[edytuj] Pojazdy

    • HMMWV (Humvee) jest częstym środkiem transportu wojska, który jest spotykany w obu grach z serii Left 4 Dead, zwykle spotykane w centrach ewakuacji, jednak często spotkać je można na ulicach i autostradach. Co dziwne nigdy nie mają zamontowanej broni, choć mają możliwość zamontowania karabinu maszynowego lub wyrzutni rakiet. Mają one leśny kamuflaż na północy kraju (w stanie Pensylwania) lub beżowy kolor na południu (w stanie Luizjana i Georgia).
    • M-35 Ton Truck jest standardową ciężarówką transportową na wyposażeniu Armii Stanów Zjednoczonych. Spotykane są one zawsze leśnym kamuflażu, blisko centr ewakuacyjnych. W kampanii Parafia w ostatnim rozdziale na tyle jednej ciężarówki znajduje się Ciężki karabin maszynowy.
    • UH-1 Iroquois jest małym helikopterem, który był używany w Wietnamie w 1959 roku. News Chopper i Helikopter są takimi samymi helikopterami, jednak w grze występuje jeszcze model helikoptera dla Armii Stanów Zjednoczonych, który jest używany w wielu nieoficjalnych kampaniach. Nie wiadomo dlaczego można spotkać UH-1 w barwach wojskowych, mimo posiadania nowszych helikopterów, takich jak UH-60 Blackhawk, jednak możliwe, że wojsko było na tyle zdesperowane, że zaczęło używać starych helikopterów, gdyż większość innych maszyn uległa straceniu.
    • C-130 Herkules jest dużym samolotem ładunkowym używanym przez siły powietrzne. Można go zauważyć na początku i na końcu kampanii Morowe powietrze. Na końcu spotykamy ten samolot, gotowy do zatankowania, lecz żołnierz, który miał odkręcić pompę został zabity przez hordę. Posiada zamontowaną broń na pokładzie, lecz nie można jej użyć.
    • F/A-18/E Super Hornet (F-18) jest to wielozadaniowy myśliwiec używany przez Korpus Piechoty Morskiej i Marynarki Wojennej, jednak nie sił powietrznych. Można je zauważyć w kampanii Parafia, w pierwszym i w dwóch ostatnich rozdziałach. Zostały użyte w celu zbombardowania miasta i wysadzenia mostu, aby zapobiec dalszej infekcji. Istnieje możliwość, że te same samoloty zbombardowały Metro International Airport w Newburgu.
    • CH-53 Sea Stallion jest helikopterem ładunkowym używanym przez Marines i siły powietrzne. Posłużył do ewakuacji ocalałych z Nowego Orleanu. Helikopter został dostosowany do przewożenia nosicieli wirusa. Jeszcze jeden taki helikopter jest widoczny na początku kampanii W centrum zarazy, jak odlatuje z dachu hotelu. Rozbitego CH-53 widać również w kampanii Parafia, niedaleko zejścia do kanałów.
    • XA-180 APC jest obecnie jedynym pojazdem opancerzonym w serii Left 4 Dead. Jest używany jako pojazd ratunkowy w kampanii Krwawe żniwo. Jednak ten pojazd nie pasuje do miejsca akcji. XA-180 APC nie jest używany przez Stany Zjednoczone, więc możliwe, że pojazdy te zostały sprowadzone z innych kontynentów od NATO. Jednak wiele transporterów opancerzonych byłoby o wiele lepszych jako pojazd ewakuacyjny. Możliwe, że zostały stracone podczas walk z zainfekowanymi, lub zniszczone przez Tanka.


Oprócz tego wojsko korzystała ze sporej ilości broni palnej, której ocaleni mogą użyć w walce z hordą. Do tych broni należą:

[edytuj] Galeria

[edytuj] Przypisy

  1. Nosiciele to ludzie, którzy mają w sobie wirusa, lecz nie wykazują jego typowych objawów.