Black Mesa Research Facility

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

  • Trzeba rozszerzyć wszystkie działy, opisać sektory, itd.
Black Mesa Research Facility
Black Mesa logo.png
Okres w grze Incydent w Black Mesa
Powstanie lata 50. XX wieku
Zniszczenie w trakcie Incydentu w Black Mesa
Przynależność korporacja Black Mesa
Położenie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych
Informacje techniczne
Mapy większość map w Half-Life i dodatkach
Projektanci Ted Backman

Black Mesa (pełna nazwa: Black Mesa Research Facility) – kompleks naukowo-badawczy, ulokowany w byłej bazie wojskowej. Główne miejsce akcji gier Half-Life, Half-Life: Opposing Force, Half-Life: Blue Shift i Half-Life: Decay. Obiekt ten jest całkowicie fikcyjnym miejscem, w jego stylistyce widać duże wpływy takich miejsc jak Strefa 51 czy kompleks laboratoriów w Los Alamos. Ośrodek jest położony w stanie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych. Nie znamy jego dokładnej lokalizacji.

Spis treści

[edytuj] Infrastruktura

Black Mesa jest bardzo rozległym, samowystarczalnym kompleksem. Został zbudowany wykorzystując już istniejącą wojskową bazę rakietową (najprawdopodobniej typu ICBM). Większość kompleksu umiejscowiona jest pod ziemią. Znajdują się w nim laboratoria, biura, komory testowe, silosy, magazyny, hangary i inne. Miejsca te są podzielone na Sektory, wszystko jest połączone wewnętrznym systemem komunikacyjnym i transportowym. Jednym z takich typów transportu jest zautomatyzowana kolejka, którą gracz podróżuje na samym początku gry Half-Life (Black Mesa Transit System).

[edytuj] Badania

W kompleksie prowadzone są badania w wielu dziedzinach współczesnej nauki. Zarówno tych jawnych (radioaktywność, lasery, napędy rakietowe), jak i tajnych, zahaczających już o science-fiction (teleportacja, podróże między wymiarami, nowe rodzaje broni).


Black Mesa głównie zajmowała się badaniem teleportacji i zjawisk z nim związanych. Black Mesa rywalizowała wraz z Aperture Laboratories, które również zajmowało się dziedziną nauk o tematyce teleportacji. W episode two możemy zobaczyć zaginiony statek „Borealis”, który pojawił się na biegunie południowym w niewyjaśnionych okolicznościach. Przypuszcza się, że został on steleportowany przez pole magnetyczne, które panowało na biegunie. Sam statek może być silną bronią dla Ruchu Oporu, lecz Eli Vance i dr Kleiner spierają się ze sobą czy go zniszczyć czy użyć do teleportacji i zarazem zniszczenia kombinatu.

[edytuj] Personel

W Black Mesa pracuje zarówno personel naukowy, pracownicy fizyczni (transport, przeładunek i zaopatrzenie) oraz ochrona obiektu. Naukowcy noszą charakterystyczne białe kitle, natomiast ochroniarze – niebieskie uniformy, kamizelki kuloodporne oraz hełmy. Prawdopodobnie w kompleksie mieszkają też rodziny pracowników[1].

[edytuj] Sektory

[edytuj] Sektor A: Dział szkoleniowy

Obejmuje specjalny obszar przeznaczony do szkolenia personelu Black Mesa w wypadku niestandardowych sytuacji. Wiadomo tylko o dwóch typach szkolenia jakie odbywają się w tym ośrodku - dla osób korzystających z kombinezonu HEV (przechodzi je Gordon Freeman) i dla członków ochrony (przechodzi je Barney Calhoun) Prawdopodobnie jednak w sektorze tym szkoli się również personel naukowy.

[edytuj] Sektor B: Zapasy chłodziwa

Sektor bezpośrednio połączony z sektorem C, to tutaj ucieka Gordon Freeman po nieudanym eksperymencie. Znajdują się w nim rezerwy substancji chłodzących calego kompleksu.

[edytuj] Sektor C: Laboratoria testowe i pomieszczenia kontrolne

Miejsce pracy Gordona Freemana i pierwsza lokacja jaką dane jest zwiedzić graczowi w Half-Life. Znajdują się tu laboratoria cząsteczek wysokoenergetycznych oraz laserów super schłodzonych. Głównym obiektem testowym jest komora C-33/a, znajduje się w niej Spektrometr antymasy, który spowodował kaskadę rezonansową i rozpoczął Incydent w Black Mesa. Sektor C obejmuje kilka poziomów. Najwyżej znajdują się biura i pomieszczenia personelu, natomiast na niższych poziomach ulokowane są pomieszczenia testowe. Główne wejście do Sektora C jest chronione, aż dwoma grubymi na kilkanaście centymetrów wrotami, pilnowanymi przez strażnika. Zaraz przy głównym wejściu znajduje się dyspozytornia, z której zarządzany jest cały sektor.
W sektorze C Gordon Freeman po raz pierwszy przywdziewa kombinezon HEV, tutaj też znajduje swoją pierwszą broń: łom i pistolet.

[edytuj] Sektor D: Administracja

Sektor administracyjny, w którym znajdują się liczne biura.

[edytuj] Sektor E: Biokopuła

Stosunkowo młody sektor, który nie był jeszcze całkowicie zbudowany podczas wydarzeń Incydentu w Black Mesa. Bada się tu gatunki obcej fauny i flory znalezione podczas kontrolowanych wizyt naukowców w świecie granicznym Xen.

[edytuj] Sektor F: Kompleks Lambda

Jeden z najściślej chronionych sektorów kompleksu Black Mesa. Znajduje się tu ogromny reaktor wykorzystywany do wytwarzania teleportów.

[edytuj] Sektor G: Hydroelektryka

Sektor obejmujący elektrownie wodną wytwarzającą energię na potrzeby Black Mesy. Najbardziej charakterystycznym elementem jest tutaj tama na rzece.

[edytuj] Ciekawostki

  • Autorzy rozważali różne nazwy kompleksu, jak: Black Butte, Sand Basin, Diablo Mesa, Mesa Diablo, Diablo Plains, Fertile Plains[2]
  • W dodatku „Opposing Force” mamy możliwość podróżowania po innych sektorach, spotkania nowych kosmitów oraz korzystania z nowych broni.
  • Próbka GG3883 pochodzi od G-Man'a. Nie wiadomo skąd ją ma, ale podczas finałowej walki z Nihilantem musimy zniszczyć identyczne kamienie jak GG3883.

[edytuj] Przypisy

  1. Wspomina o tym Eli Vance w Half-Life 2
  2. Half-Life 2: Raising the Bar
Firmy, instytucje i organizacje
Black Mesa logo.png Combine symbol.png Lambda logo Resistance.png Nothernpetrol logotyp.png Aperture.png CEDA-logotyp.png
Black Mesa Kombinat Ruch Oporu Nothern Petrol Aperture Science CEDA