Kaskada rezonansowa

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Ostrzeżenie

Ta strona może zawierać szczegóły fabuły. Jeśli nie chcesz jej znać, nie czytaj tego artykułu!

I'd never though I'd see a Resonance Cascade, let alone create one.


Kaskada rezonansowa to fikcyjne, katastrofalne zjawisko kwantowe w uniwersum Half-Life oznaczające nagłe i niekontrolowane rozdarcie czasoprzestrzeni, skutkujące otwarciem przejść pomiędzy wymiarami.

Spis treści

[edytuj] Charakterystyka

W uniwersum Half-Life Kaskada rezonansowa zostaje wywołana eksperymentem na próbce GG-3883 przy użyciu przeciążonego Spektrometru antymasy. Zdarzenie to rozpoczyna tak zwany "Incydent w Black Mesa" i jest punktem wyjścia dla fabuły całej serii Half-Life. Mimo iż pozornie lokalna w skutkach, Kaskada rezonansowa ostatecznie zaowocowała otwarciem portali na całym świecie.

[edytuj] Występowanie

[edytuj] Half-Life

W oryginalnym Half-Life Kaskada rezonansowa zostaje przedstawiona na końcu rozdziału Anomalous Materials. Pod wpływem pozornie nieznacznego przeciążenia Spektrometr antymasy eksploduje tuż po tym, jak Gordon umieszcza w nim próbkę, wywołując zjawisko. W komorze testowej zaczynają na ułamek sekundy pojawiać się Vortigaunty, naukowcy w pomieszczeniu kontrolnym próbują bezskutecznie opanować sytuacje, a Gordon trafiony wiązką z maszyny zostaje na kilka sekund przeniesiony do Xen, gdzie widzi m.in. Alien slave'y. Ostatecznie traci przytomność.
W rozdziale Unforeseen Consequences jeden z naukowców mówi: "Dlaczego nie słuchali? Próbowaliśmy ich ostrzec." Na co drugi odpowiada: "Nie przypuszczałem, że kiedykolwiek zobaczę Kaskadę rezonansową, a co dopiero stworzę jedną..."

[edytuj] Half-Life: Opposing Force

Podczas gdy sama Kaskada nie jest ukazana w grze, jej skutki są wyraźnie widoczne.

[edytuj] Half-Life: Blue Shift

W dodatku Blue Shift Kaskada rezonansowa następuje w rozdziale Insecurity, gdy Barney jedzie naprawioną przez siebie windą. Ponieważ zdarzenie ma miejsce w odległej części bazy, początkowo jej skutki nie są widoczne, a naukowcy w windzie kwitują chwilowe wstrząsy i zanik energii komentarzem o tym, że "Ci z Sektoru C zawsze muszą przeciążać swój sprzęt. Ciekawe czy jest wśród nich choć jedna rozsądna osoba!". Po krótkiej chwili jednak również w Sektorze G zaczynają pojawiać się Vortigaunty i houndeye, wagon towarowy wykoleja się, a winda, którą jechał Barney spada na dno szybu.

[edytuj] Half-Life: Decay

Kaskada rezonansowa ukazana jest w rozdziale Dual Access i następuje, gdy Colette i Gina przebywają pod Spektrometrem antymasy, mogą w tym czasie usłyszeć tych samych naukowców, których słyszy Gordon w Half-Life.

[edytuj] Skutki

Skutkiem Kaskady rezonansowej był tak zwany Incydent w Black Mesa, który trwał trzy dni, przyniósł śmierć prawie całego personelu, utratę znacznych sił po stronie wojska i zakończył się całkowitym zniszczeniem ośrodka Black Mesa. Ponadto, w efekcie Kaskady na całym świecie zaczęły pojawiać się portale, co ostatecznie doprowadziło do inwazji Kombinatu.

[edytuj] Ciekawostki

  • W rozdziale On a Rail można podsłuchać żołnierzy twierdzących, że Gordon wywołał katastrofę celowo.

[edytuj] Galeria