Eli Vance

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Ostrzeżenie

Ta strona może zawierać szczegóły fabuły. Jeśli nie chcesz jej znać, nie czytaj tego artykułu!

Eli Vance
EliVance.jpg
Okres życia Incydent w Black Mesa, Powstanie
Przynależność
Pozycja
  • naukowiec (HL1)
  • Współprzywódca, naukowiec (HL2)
Wygląd i zdolności
Pochodzenie Ziemia
Rasa człowiek, czarna
Kolor oczu brązowe
Kolor włosów siwe
Informacje techniczne
Dubbing Robert Guillaume
Model/ka Larry "The Count" Heard
Projektant Dhabih Eng
Byt npc_eli
Eli w Black Mesa East (HL2) i w White Forest (Ep2)

Eli Vance to jedna z głównych postaci w Half-Life 2 oraz kontynuacjach. Przyjaciel Gordona Freemana. Jest czarnoskórym mężczyzną, prawdopodobnie w wieku około 50-60 lat. Jest dobrze wykształconym naukowcem, byłym pracownikiem Black Mesa, jednym z przywódców Rebeliantów. Nosi protezę lewej nogi (poniżej kolana), którą stracił w wyniku ataku Bullsquida. Eli Vance jest ojcem Alyx Vance, razem ze swoją żoną Azian Vance mieszkali w kompleksie Black Mesa, aż do Incydentu w Black Mesa, podczas którego zginęła Azian.

Spis treści

Rola w grze

Half-Life 2

Pierwszy raz postać Eli'ego pojawia się w laboratorium Kleinera, gdzie jest widoczny na monitorze podczas teleportacji Alyx i Gordona do Black Mesa East. Pierwsze bezpośrednie spotkanie odbywa się dopiero w rozdziale piątym, gdy Gordon dociera wreszcie do Black Mesa East. Później odgrywa kluczową rolę i staje się głównym celem wędrówki Gordona i Alyx, gdy zostaje porwany przez Kombinat, najpierw do Nova Prospekt, a później do Cytadeli.

Half-Life 2: Episode One

W Episode One Eli Vance jest widoczny tylko na początku gry, podczas video rozmowy z Alyx i Gordonem znajdującymi się pod Cytadelą. Eli wraz z Dr Kleinerem znajdują się już wtedy w bazie White Forest.

Half-Life 2: Episode Two

W Episode Two Eli cały czas przebywa w bazie rebeliantów w White Forest, pracując razem z innymi nad specjalną rakietą, która ma zamknąć wielki portal tworzony przez Kombinat. Gdy Alyx i Gordon docierają do bazy, Eli wydaje się być w dobrym nastroju, nie szczędzi aluzji co do relacji między Gordonem a Alyx, wspomina też o tym że marzą mu się wnuki, czym wprawia w konsternacje swoją córkę. Po obejrzeniu relacji od Judith Mossman dotyczącej Borealis, Eli stwierdza, że za wszelką cenę trzeba zniszczyć statek. W krótkiej rozmowie w cztery oczy z Gordonem, wspomina też o ich "wspólnym przyjacielu", G-Manie. Tuż przed końcem gry, w hangarze z helikopterem, którym Alyx i Gordon mają lecieć na północ do Judith Mossman, Eli zostaje zabity przez jednego z Advisorów.

Half-Life: Alyx

Ciekawostki

  • Postać Eliego Vance'a jest syntezą dwóch postaci z wczesnej wersji gry: Eliego Maxwella i Kapitana Vance'a.
  • W Half-Life postać czarnoskórego naukowca była tylko jedną z kilku wersji modeli naukowców Black Mesy. Można jednak założyć, że postać którą spotykamy niedaleko komory testowej C-33/a, obok wybuchającego komputera, to właśnie Eli Vance.
  • W Half-Life 2 Eli nosi sweter z logiem Harvardu, co może sugerować, że ukończył tą słynną uczelnię.
  • W Half-Life 2 Eli nosi inny sweter niż w Episode Two.
  • Według danych z wczesnych wersji gry, Eli stracił swoją nogę gdy wszedł w pierwszy napotkany przez siebie portal. Noga została wtedy odgryziona przez Bullsquida. W ostatecznej wersji Bullsquid odgryzł nogę gdy Eli pomagał przeskoczyć mur Dr Kleinerowi.
  • Larry "The Count" Heard, który był modelem dla Eli'ego, w momencie w którym spotkał ludzi z Valve szukał pracy na ulicy.