Source Filmmaker

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

  • Należny rozwinąć poszczególne podrozdziały, uzupełnić dane i źródła.
Source Filmmaker
Sfm logo.png
Producent Valve Software
Wydawca Valve Software
Dystrybucja Steam
Platforma Microsoft Windows, Mac
Silnik Source
Gra po grze

Source Filmmaker (w skrócie SFM) to program do tworzenia animacji komputerowych, oparty na silniku Source, stworzony przez Valve Software. Program pozwala dowolnie manipulować obiektami znajdującymi się w grze, takimi jak: modele postacie, światła i kamery. Aranżować sceny, renderować gotowe nagrania i eksportować do popularnych formatów wyjściowych.

Za pomocą Filmmakera Valve stworzyło wszystkie swoje trailery i intra do gier, począwszy od serii Meet the Team (Meet the Heavy z 2007 roku), na trailerach Portal 2 skończywszy.

Spis treści

[edytuj] Historia

Nie jest do końca wiadome kiedy program został napisany, ale jego wczesna, niepubliczna wersja, została (niezamierzenie) udostępniona wraz z betą Team Fortress 2 w 2007 roku. Program został wycięty z ostatecznej wersji gry, jednak członkowie społeczności zdążyli skopiować odpowiednie pliki i udostępnić w Internecie stabilną wersję programu. Aplikacja charakteryzowała się sporą ilością błędów i brakiem wsparcia dla wielu opcji. Brak oficjalnej dokumentacji sprawiał dodatkowo utrudniał wykorzystanie programu. Mimo to, od tamtego momentu za pomocą Filmmakera stworzono wiele dobrej jakości machinim.

27 czerwca 2012, podczas aktualizacji do TF2 "Pyromania", Valve oficjalnie zaprezentowało nową wersję Source Filmmakera, równocześnie wydając film "Meet the Pyro". Program wszedł też w fazę zamkniętej bety (dostępny jedynie poprzez bezpośrednio wysyłane zaproszenia). Valve uruchomiło oficjalną stronę programu, na której udostępniono poradniki dotyczące obsługi programu i podstaw tworzenia animacji. Wraz z programem Valve udostępniło roboczy projekt filmu "Meet the Heavy". Ostateczna data premiery programu nie jest jeszcze znana.

[edytuj] Cechy programu

  • Program umożliwia zapisywanie nagrań do nieskompresowanego formatu .avi lub serii zdjęć .tga.
  • Zapisywanie czynności wykonywanych przez wiele postaci w jednym ujęciu. Użytkownik porusza się jedną postacią, po skończonym ujęciu, może "nałożyć" sesję nagraną następna postacią. W ten sposób steruje wszystkimi postaciami w danej scenie.
  • Możliwość dodawania statycznych oraz dynamicznych (generujących dynamiczne cienie) świateł do sceny.
  • Dodawanie efektów końcowych przy renderowaniu filmu, takich jak: depth of field, motion blur, korekcja koloru, filmowe ziarno, winietowanie.
  • Dowolna manipulacja kończynami modeli postaci oraz mimiką twarzy.
  • Kontrola położenia i ruchu kamery

[edytuj] Ciekawostki

  • W plikach programu znaleziono głowy robotów, wzorowane na głowach 9 klas w grze Team Fortress 2.
  • W plikach programu odnaleziono ocenzurowaną kwestię Demomana z filmiku Meet the Demoman.

[edytuj] Linki