Portal 2

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

 • Należny rozwinąć poszczególne podrozdziały, uzupełnić dane i źródła.
Ostrzeżenie

Ta strona może zawierać szczegóły fabuły. Jeśli nie chcesz jej znać, nie czytaj tego artykułu!

Portal 2
Portalwmacpft jpg jpgcopy.jpg
Producent Valve Software
Wydawca Valve Software
Dystrybucja Electronic Arts, Steam
Data wydania 20 kwietnia 2011
Nośniki DVD, Steam
Gatunek First Person Perspective, logiczna
Tryb gry Singleplayer, multiplayer (co-op)
Platforma Microsoft Windows, Mac, PlayStation 3, Xbox 360
Silnik Source
Kontrolery klawiatura i mysz, joystick, gamepad
Scenarzysta Marc Laidlaw, Chet Faliszek, Erik Wolpaw
Kompozytor Mike Morasky, Jonathan Coulton
Gra po grze
Poprz. gra Portal

Portal was a test bed. Portal 2 is a game.
(Portal był poletkiem doświadczalnym. Portal 2 jest grą.)


Portal 2 - to sequel logiczno-zręcznościowej gry Portal z 2007 roku. Premiera na Steamie i w Ameryce Północnej miała miejsce 19 kwietnia 2011 roku. Gra posiada dwa tryby rozgrywki: dla pojedynczego gracza (w którym główną bohaterką jest Chell) i tryb kooperacji dla dwóch graczy (Atlas i P-body), również między platformami PC, Mac i Playstation 3.

Spis treści

[edytuj] Fabuła

[edytuj] Tryb dla jednego gracza

Pięćdziesiąt dni po akcji pierwszej części Chell zostaje przebudzona w swojej komorze długoterminowej relaksacji i przechodzi szereg drobnych ćwiczeń, po czym zostaje uśpiona ponownie. Mija kilkaset lat w czasie których ośrodek Aperture Science Enrichment Center ulega poważnym uszkodzeniom. Kiedy wyczerpuje się awaryjne zasilanie Centrum relaksacji, bohaterka zostaje przebudzona przez rdzeń osobowości imieniem Wheatley. Razem, próbują uciec z kompleksu, ale Wheatley przez przypadek aktywuje cały ośrodek, w tym GLaDOS. Sztuczna inteligencja od razu poznaje bohaterkę i mszcząc się za swoją śmierć i jej przykre konsekwencje, postanawia kontynuować testy aż do końca jej życia.

Chell trafia na tor testowy, z którego po kilku komorach uwalnia ją Wheatley. Podróżują po zapleczu kompleksu, gdzie udaje im się przeprogramować linię produkującą wieżyczki i zniszczyć dystrybutor neurotoksyny. Kiedy powracają do Centralnego pokoju rdzeni, GLaDOS od razu przystępuje do zabijania Chell, ale jako iż jej dwie główne bronie przestały istnieć - nie udaje jej się. Rozpoczyna się procedura zmiany głównego rdzenia i GLaDOS zostaje zastąpiona przez Wheatley'ego. W ten sposób plan ucieczki dochodzi do punktu kulminacyjnego.

Niestety, Wheatley niemal natychmiast zostaje odmieniony przez daną mu władzę i przypisuje sobie wszystkie osiągnięcia w pokonaniu GLaDOS. Zdaje sobie sprawę, że będąc głównym rdzeniem nie może uciec z kompleksu, więc nie pozwala na to również Chell. Okazuje się także, że jest "modułem tłumienia inteligencji", który został niegdyś przyczepiony do głównego rdzenia. Kiedy GLaDOS nazywa go debilem, w ataku wściekłości zamyka ją w baterii ziemniaczanej i razem z Chell wrzuca w szyb windy.

GLaDOS i Chell spadają do dolnych części kompleksu, a sztuczna inteligencja zostaje porwana przez ptaka. Główna bohaterka dostaje się do Szybu testowego 09, gdzie odkrywa dawniejsze dzieje firmy Aperture Science i testy z żelami. Kiedy odnajduje GLaDOS, umieszcza ją na Portal Gunie i podróżuje z nią przez dalszą drogę. Towarzyszą im odtwarzane z nagrania komunikaty Cave'a Johnsona, któremu towarzyszy jego asystentka Caroline. Jej głos powoduje dziwne zmiany w zachowaniu GLaDOS, która zaczyna przybierać jej charakter. Okazuje się, że Caroline została zamknięta w sieci komputerowej i stała się częścią GLaDOS, która teraz najwyraźniej uległa aktywacji i działa jak swoiste sumienie, dodając komputerowi człowieczeństwa.

Bohaterki w końcu wydostają się z Szybu testowego i trafiają na tor testowy stworzony pod ich nieobecność przez Wheatley'ego. Jego zarządzanie doprowadziło ośrodek na skraj eksplozji, przez co GLaDOS musi jak najszybciej wrócić na swoje miejsce i włączyć procesy odpowiedzialne za zapobieganie przegrzaniu rdzenia. Wheatley prowadzi je przez kolejne komory, do czasu gdy odkrywa Inicjatywę testowania kooperacyjnego i postanawia się ich pozbyć. Nie udaje mu się i Chell poprzez zaplecze kompleksu dociera do jego "kryjówki", gdzie przyczepiając do niego uszkodzone rdzenie, doprowadza go do stanu stuprocentowego uszkodzenia i wymienia go z powrotem na GLaDOS. Podczas tego procesu Wheatley zostaje wystrzelony w kosmos.

Kiedy Chell odzyskuje przytomność, GLaDOS zgodnie z obietnicą uwalnia ją z terenu kompleksu Aperture.

[edytuj] Tryb co-op

Akcja trybu kooperacyjnego rozgrywa się po wydarzeniach z trybu jednoosobowego. Obiektami testowymi zostały dwa humanoidalne roboty - Atlas i P-body.

[edytuj] Rozgrywka

Dwójka bohaterów trybu co-op.

Gra oprócz znanych z części pierwszej portali, gra prezentuje również nowe elementy, w tym:

 • Promień termicznego zniechęcenia - promień lasera, który skierowany w odpowiednie odbiorniki, będzie uaktywniał urządzenia.
 • Powietrzna katapulta zaufania - platformy, które wyrzucają w powietrze każdy przedmiot/osobę, która się na nich znajdzie.
 • Tuba transportowa - tunel zawieszony w powietrzu, w którym nie obowiązują prawa grawitacji.
 • Żele - substancje, które można rozprowadzić na danej powierzchni, aby nadać jej specjalne właściwości
  • żel napędzający - Osoba poruszająca się po nim nabiera ogromnych prędkości.
  • żel repulsyjny - powoduje odbicie się od niego obiektu z nienaturalnie dużą siłą
  • żel konwersyjny - zamienia powierzchnie, na których nie można tworzyć portali, na białe, które umożliwiają stawianie portali.

Zmodyfikowano również wygląd wszystkich obiektów występujących w pierwszej części gry.

W trybie kooperacji wprowadzono także wizualne tagi, dzięki którym gracze mogą porozumiewać się ze sobą bez słów. Roboty posiadają zestaw drwin (podobnie jak postacie w Team Fortress 2), w tym takie, które można wykonywać w dwójkę (np. "przybicie piątki").

[edytuj] DLC

 • Peer Review - został wydany 5 października 2011 r. i jest darmowy. Zawiera kontynuację przygód Atlasa i P-body'ego, nowe mapy dla jednego gracza i co-opa, tryb wyzwań, porównywanie wyników ze znajmomymi (pod względem ilości wystrzelonych portali i czasu ukończenia). Dodatek zawiera kontynuację przygód dwóch robotów, Atlasa i P-bodyego. Składa się z 9 komór testowych stworzonych do kooperacji. W finale czeka na graczy film, kończący całą opowieść.
 • Perpetual Testing Initative (pl. Ustawiczna Inicjatywa Testowa) - wydany 8 maja 2012 r. i jest darmowy. Dodaje edytor komór testowych. Gracze mogą publikować swoje mapy dla innych graczy przy pomocy Warsztatu Steam. Dodatek rozbudowuje również fabułę gry, powraca Cave Johnson, a całość dzieje się w alternatywnych wymiarach.

[edytuj] Portal ARG

Information icon.pngOsobny artykuł: Portal ARG

Przed oficjalną zapowiedzią Portal 2, Valve zaserwowało fanom tzw. ARG (Alternate reality game). Rozpoczęła się ona od aktualizacji do gry Portal, w której dodano nowe pliki dźwiękowe z zakodowanym przekazem. Kolejne odkrywane fakty odsłaniały nowe informacje prowadząc ostatecznie do ujawnienia prac nad drugą częścią gry.

[edytuj] Nawiązania

 • W grze Minecraft po utworzeniu ciasta otrzymamy osiągnięcie "It's a lie!" (To kłamstwo!)
 • Istnieje mod do gry Skyrim dodający spadający z nieba Rdzeń Kosmiczny
 • W grze Poker Night 2 rolę rozdającego pełni GLaDOS
 • W Dishonored można odnaleźć ścianę z rysunkiem portala podobnego do tego z logo pierwszego Portala. Podobny rysunek znajduje się także po drugiej stronie tej ściany
 • W trybie kooperacyjnym w Portal 2 dostępne jest osiągnięcie "Narbacular drop" nazwiązujące do gry o tej samej nazwie.

[edytuj] Ciekawostki

 • Portal 2 najpierw miał by prequelem do pierwszej części, bez Chell ani tytułowych portali.
 • W wersji alpha bohaterami kooperacji były Chell i Mel
 • Jako jeden z easter eggów dodanych do gry miała być piosenka napisana przez Ellen McLain. Piosenka nie została dodana do gry, lecz opublikowano ją na kanale Johna Patricka Lowriego męża Ellen.

[edytuj] Linki