Teleportacja

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

Teleportacja jest zjawiskiem kwantowym powodującym natychmiastowe przeniesienie danego obiektu lub istoty żywej z punktu 'A' do punktu 'B'. Jest ona centralnym punktem i głównym tematem gier z uniwersum Half-Life. Istnieją dwa rodzaje teleportacji: lokalna i między wymiarowa.

Spis treści

Rodzaje teleportacji

Lokalna

Lokalna teleportacja polega na przeniesieniu obiektu w przestrzeni, w obrębie tego samego wszechświata. Nad tą technologią pracowali naukowcy z Black Mesa, jak pokazano w rozdziale Lambda Core oryginalnego Half-Life'a i w dodatkach, a później również Ruch Oporu, w celu łatwiejszego i bezpieczniejszego poruszania się pomiędzy Miastem 17 i rebelianckimi bazami. Technologia Ruchu Oporu jest jednak znacznie bardziej prymitywna i niestabilna, tworzona w prowizorycznych warunkach w laboratorium dr. Kleinera, laboratorium Eli'a Vance'a, oraz w bazie White Forest.
Lokalną teleportację do perfekcji doprowadziło Aperture, konstruując Podręczne Urządzenie Portalowe. W wyniku nieudanego eksperymentu z teleportacją dokonanego przez Aperture Science zaginął cały statek Borealis, razem z częścią suchego doku.
G-Man zdaje się posiadać wrodzoną zdolność do samoteleportacji, podobnie jak Vortigaunty, co widać po tym, że potrafi pojawiać się w różnych miejscach w krótkich odstępach czasu, potrafi również teleportować inne istoty.
Kombinat nie posiadał technologii lokalnej teleportacji, jednak podczas wydarzeń przedstawionych w Half-Life 2, dzięki pomocy Judith Mossman i uprowadzonych członków Ruchu Oporu, udało im się stworzyć działający lokalny teleport w Nova Prospekt, został on jednak zniszczony przez Gordona Freemana i Alyx Vance.
Na Xen znajdują się liczne portale łączące odległe części świata granicznego ze sobą. Gordon używa ich na swej drodze do komnaty Nihilantha. Sam Nihilanth również potrafi teleportować inne istoty, w tym Gordona.

Międzywymiarowa

Występowanie

Half-Life

Half-Life: Opposing Force

Half-Life: Blue Shift

Half-Life: Decay

Half-Life 2

Half-Life 2: Episode One

Half-Life 2: Episode Two

Portal

Portal 2

Team Fortress 2

Ciekawostki

Grafika