Nihilanth

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Nihilanth

Hl nihilanth.jpg
Okres występowania Incydent w Black Mesa
Przynależność Xen
Pochodzenie Xen
Rasa Rasa Nihilantha
Bronie
 • kula elektryczna
 • kula teleportujaca
Informacje techniczne
Dubbing Michael Shapiro
Projektant Ted Backman
Byt monster_nihilanth

Nihilanth był przywódcą armii Xen i głównym bossem w grze Half-Life.

Spis treści

[edytuj] Występowanie

[edytuj] Half-Life

Gordon Freeman otrzymał zadanie zabicia Nihilantha, ponieważ była to jedyna moc utrzymująca otwarty portal po tym, gdy do jego zamknięcia została użyta rakieta dostarczająca satelity dla Black Mesa, która miała cofnąć skutki kaskady rezonansowej. Gdy tylko wszedł do jego jaskini, Nihilanth zaatakował Gordona wypuszczając w jego kierunku dwa typy kul energii - rój niebieskich kul elektrycznych, które wywoływały ogromne obrażenia (30 na kulę) i wolno poruszające się, zielone kule teleportujące do innych sekcji gniazda Nihilantha, zamieszkanego przez inne stwory z Xen (Zielone kule mogą zostać zlikwidowane przez strzelanie w nie wyrzutnią rakiet, kuszą itd.). Dodatkowo te zielone kule mogły teleportować kreatury do głównej komnaty Nihilantha, by mogły mu pomóc w pokonaniu intruza. Wokół głowy Nihilantha krążyło kilka niezniszczalnych, złotych kul energii. Były one "konsumowane" przez Nihilantha, kiedy był atakowany lub gdy przywoływał posiłki, ale specjalne kryształy, umiejscowione w górnej części komnaty tworzyły nowe kule, kiedy wcześniejsze znikały. Kiedy Gordon zniszczył te kryształy, głowa głównego bossa otworzyła się jak kwiat, ukazując błyszczący, podatny na ataki mózg. Po zadaniu odpowiedniej ilości obrażeń, Nihilanth odleciał pod dach komnaty i zginął w wielkiej, zielonej eksplozji.

[edytuj] Wygląd

Fizycznie, Nihilanth był podobny do gigantycznego zarodka o dziwnych proporcjach - głowa byłą ogromna w stosunku do reszty ciała. Szczątkowe nogi stwora wskazywały na to, że były wcześniej amputowane, przez co na ten moment miał w zastępstwie urządzenie do lewitowania. Ciało Nihilantha miało w sobie coś, co wyglądało jak resztki operacji i tak, jak przy innych inteligentnych rasach Xen, miało na środku klatki piersiowej trzecią rękę. Stworzenie miało nienaturalnie długie ręce i nieproporcjonalnie wielkie dłonie oraz palce. Na nadgarstkach znajdowały się kajdany podobne do tych, które nosiły Vortigaunty.

[edytuj] Transkrypcja mowy Nihilantha

Nihilanth wypowiedział, lub przekazał Gordonowi telepatycznie kilka zdań, ale są one trudne do zrozumienia w trakcie gry. Niżej są transkrypcje mowy prosto z plików dźwiękowych gry i przetłumaczone. Należy wziąć pod uwagę to, że nie są one do końca dokładne, ponieważ mowa Nihilantha nie jest łatwa do zrozumienia. Dodane zostały komentarze tłumaczące najczęstsze interpretacje każdego cytatu.

 • "Nadchodzi... kolejny..." - wypowiedziane, gdy Gordon pojawia się na Xen po raz pierwszy, oznacza to prawdopodobnie, że Gordon Freeman jest kolejnym człowiekiem, który chce się do niego dostać (można się tego domyśleć z leżących po drodze ludzkich ciał.
 • "Jesteś człowiekiem... on nie jest człowiekiem... na ciebie czeka... na ciebie..." - powiedziane gdy Gordon wkracza w drugą część rozdziału Interloper, w obozie obcych. Prawdopodobnie odnosi się do G-Mana, którego Nihilanth nie uznaje za człowieka.
 • "Ostatni... Ja jestem Ostatnim..." - wypowiedziane, gdy Gordon przechodzi do ostatniej części rozdziału "Interloper", obok czerwonego portalu. Nie wiadomo, dlaczego Nihilanth nazywa się "Ostatnim". Istnieje jednak fanowska teoria głosząca, że Nihilanth był ostatnim ze swojego rodzaju na Xen. Jest też możliwość, że twórcy mieli na myśli to, że Nihilanth jest ostatnią przeszkodą w wędrówce Gordona Freemana.
 • "Wygrać... nie możesz wygrać..." - powiedziane, gdy Gordon wchodzi do gniazda Gonarcha. Najbardziej oczywista interpretacja to oczywiście to, że Nihilanth kpi sobie z głównego bohatera, twierdząc, że nie zdoła pokonać matki headcrabów - tym bardziej, że gdy Gonarch ginie, Nihilanth wypowiada: "Narobił... coś ty narobił...", przez co można się domyśleć, że śmierć potwora nie była w jego planach. Istnieje też teoria, że ten tekst nie dotyczy walki z Gonarch, a raczej możliwością pokonania Kombinatu. Niektórzy twierdzą, że mogło to też dotyczyć tego, że Gordon nie może się "zwolnić" z pracy u G-Mana.
 • "Narobił... coś ty narobił..." - wypowiedziane, kiedy ginie Gonarch. Nie ma innej możliwości, żeby tekst ten dotyczył czegoś innego.
 • "Zginiecie... wszyscy zginiecie... wszyscy zginiecie..." - Prawdopodobnie wypowiedziane w złości, być może odnosi się także do innych ludzi (martwych) znajdujących się na Xen.
 • "Zgiń teraz... zginiesz teraz... zgiń teraz..." - wypowiedziane podczas finałowej walki, kiedy Gordon jest teleportowany czwarty raz (na arenę z Gargantuą i Ichthyosaurem).
 • "Ich niewolnikami... jesteśmy ich niewolnikami... jesteśmy..." - najprawdopodobniej odnosi się do Kombinatu, który zniewolił widziane wcześniej Vortigaunty.
 • "Prawda... nigdy nie poznasz prawdy... prawda..." - Prawdopodobnie sugeruje, że cała fabuła gry jest naszpikowana pytaniami, na które odpowiedzi nie zostały udzielone. Jest także możliwość, że ten tekst niszczy czwarty mur, podkreślając to, że Freeman nigdy się nie dowie, że jest kontrolowany przez gracza.
 • "Złodziejami... wszyscy jesteście złodziejami... złodziejami..." - Odnosi się raczej do kryształu z komnaty Nihilantha, który został zabrany razem z niezliczonymi próbkami z Xen do badań. W Decay, w misji, gdzie gracz(e) kierują dwoma Vortiguantami, otrzymały one misję odzyskania kryształu. Tego samego, który rozpoczął Kaskadę Rezonansową. Misja ta podtrzymuje teorię, że chodzi o kryształ.
 • "Oszuka cię... on cię oszuka..." - Prawdopodobnie odnosi się do G-Mana i tego, jak on wykorzystuje swoich pracowników, m. in. właśnie Freemana. Może także się odnosić do Breena i tego, w jaki sposób przygotowuje Xen do ataku Kombinatu na Ziemię. Wypowiedziane podczas ostatniej walki, kiedy gracz jest teleportowany po raz trzeci.
 • "Samotny... nie jesteś samotny... nie jesteś sam..." - Nie wiadomo. Być może odnosi się do tego, że inni ludzie są zatrudnieni u G-Mana. Może także oznaczać, że G-Man jest z Freemanem i go obserwuje. Ten tekst jest słyszany, gdy Gordon jest teleportowany za pomocą kuli po raz pierwszy.
 • "Samotny... samotny nie jesteś... sam nie jesteś..." - prawie ta sama wypowiedź co wyżej, jednak o innym znaczeniu. Nihilanth twierdzi, że Gordon nie jest otoczony przez nikogo; to jest tak jak z Vortigauntami w pierwszym pomieszczeniu trzeciej mapy rozdziału "Interloper", gdzie jest wypowiedziane, które miały zostać przy swoich obowiązkach, zamiast atakować Gordona przez dłuższy czas.
 • "FREEEEEMAAAAAANNN!!!!!" - Wykrzyczane na samym początku walki z Nihilanthem. Sugeruje, że zna się z Gordonem po imieniu (co jest bardzo prawdopodobne ze względu na to, że wiadomości te przesyłane są telepatycznie w języku angielskim).

Ta strona zawiera treści z Combine OverWiki. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Nihilanth. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Combine OverWiki jest udostępniony na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0.