Francis

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Francis
Francis1.png
Występuje w części Left 4 Dead
Left 4 Dead 2
Informacje Szczegółowe
Pochodzi z bd
Wiek bd
Kolor oczu brązowe
Kolor włosów ciemno-brązowe
Praca wykonywana przed infekcją przez pewien czas zatrudniony przez przedsiębiorstwo żeglugowe, kryminalista, złodziej
Preferowana broń Strzelba powtarzalna

Karabin myśliwski Pistolet P220

Informacje techniczne
Dubbing Vince Valenzuela
Model/ka Taylor Knox

Zamknij się, Louis! Nikt nie chce na Twoją głupią wyspę!

Francis

Ufff... Dobra rzecz, jestem niezniszczalny!

Francis

Oh... I cztery tanki biegną prosto na nas. Dzięki, Louis.

Francis

Francis to jeden z nielicznych Ocalałych i równocześnie grywalna postać w w Left 4 Dead. W przeszłości notorycznie miewał problemy z prawem, głównie za napady rabunkowe i atakowanie innych osób. Z jego tatuaży można wywnioskować, że jest członkiem Legionu Piekieł. Odznacza się wyjątkową nienawiścią względem otaczającego go świata, co upodabnia go trochę do Nicka, który na wszystko marudzi. Francis niejednokrotnie celowo dogryza towarzyszom, czym drażni szczególnie Billa.

Spis treści

[edytuj] Informacje

Francis to prawdopodobnie motocyklista, członek Legionu Piekieł. Dobrze zbudowany (choć przez Nicka nazywany tłustą, noszącą kamizelki małpą), ma brązowe oczy i ciemno-brązowe włosy oraz brodę. Porusza się w skórzanej kamizelce, pod którą widać jedynie podkoszulkę; ciemnych, jeansowych spodniach opiętych na biodrach szerokim, bordowym paskiem; oraz ciężkich butach roboczych, prawdopodobnie glanach. Na dłoniach bohatera zawsze znajdują się skórzane rękawiczki bez palców, a jego ramiona pokryte są licznymi tatuażami.

[edytuj] Komiks The Sacrifice

Historię bohatera można poznać w oficjalnym komiksie. Dwa dni po pierwszej Infekcji, Francis podjął się kradzieży - nieudanej, gdyż w chwili ucieczki, został zatrzymany przez policjantów, niosąc płasko-ekranowy telewizor. Co ciekawe, próbował ich przekonać, że sam jest gliniarzem. Opowieść tę bohater przedstawia w barze przyjaciołom, a Ci lojalnie go informują, że w Pensylwanii, gdzie bohater będzie odsiadywał karę, nie są dopuszczane wizyty małżeńskie. By nie marnować czasu, Francis wychodzi na zaplecze z niedawno poznaną dziewczyną (Sandrą), której imienia nie potrafi zapamiętać. W chwili pocałunku, Sandra zaczyna czuć się gorzej i wymiotuje, brudząc kurtkę bohatera. Ta scena to jeden z licznych przykładów jego zarozumiałości i samouwielbienia - otrzepując kurtkę, stwierdza on : wiesz, to nie było tego warte. Po niedługim czasie dziewczyna zmienia swoje zachowanie, atakując Francisa i kalecząc jego szyję. Bohater jednak nie zdaje sobie sprawy z dramatycznej sytuacji i powagi zmiany, jaka zaszła w jego partnerce - z kłopotów wyciąga go kolega z baru, Duke (przybrany w koszulkę z logiem zespołu Midnight Riders) który zastrzelił świeżo przemienioną zarażoną. Tłumaczy on sytuację Francisowi w sposób ujawniający nieufność do władz, a ten, nie wierząc w jego teorie, obraża wybawcę; jednak po wyjrzeniu na ulicę dostrzega tłum nienaturalnie zachowujących się ludzi i zbiera kolegów na dach, każąc im wnieść tam również szafę grającą. Uzbrojeni motocykliści obserwując tłum zainfekowanych stwierdzają, że muszą być tysiące chorych. Francis oddaje pierwsze strzały w ludzi na ulicy, odliczając : 999, 998, 997..., czym motywuje swoich przyjaciół do rozpoczęcia rzezi.

Bohater uważa nadejście Zielonej Grypy za najlepszą rzecz, jaka mu się w życiu przytrafiła.

[edytuj] Oficjalny opis

Francis
Francis Pla War.jpg Wiek: Nieznany
Miejsce urodzenia: Nieznane

Regularnie wchodzący w konflikt z prawem, Francis cechuje się zarozumiałością, pewnością siebie i niemal namacalnym przeświadczeniem, że jest niezniszczalny. Jako jedyny Ocalały wydaje się on lubić Infekcję, gdyż ta położyła kres wszelkiej odpowiedzialności karnej i policji (której zapewne, jak większości rzeczy, nienawidzi) i pozwoliła mu na niczym nieograniczoną demolkę i zabawę, którą z miejsca sobie urządził, gdy tylko znalazł broń palną. Jak twierdzi, nadejście Zielonej Grypy to najlepsza rzecz, która mu się przytrafiła w życiu i można odnieść wrażenie, że Francis umiałby się przyzwyczaić do takiego życia.

[edytuj] Kontakty z innymi

Pomimo swego markotnego charakteru, specyficznego poczucia humoru i niebywałej uszczypliwości to właśnie Francis wydaje się najbardziej komiczną z postaci pierwszej części gry. Niepoważny, wygłupiający się i narażający czasami drużynę swoim lekkomyślnym zachowaniem, niezamierzenie doprowadza do wielu zabawnych sytuacji. Niezwykłym połączeniem w samym środku apokalipsy zombie jest zdrowy człowiek, który wszystkiego nienawidzi, zawsze przedstawia się jako funkcjonariusz prawa, jest przekonany o swojej doskonałości i marzy o łatwym życiu na tropikalnej wyspie, choć przypuszczalnie nie umie pływać i boi się wysp. A jak odnosi się do towarzyszy?

 • Bill : Francis i Bill bez przerwy na siebie naskakują. Czasami motocyklista obraża weterana, nawiązując do jego wieku i przedstawiając go jako bezbronnego emeryta, często także złośliwie komentuje wypowiedzi Billa. Zdarza się, że Francis twierdzi, że wolałby pozwolić Billowi umrzeć i przeżyć samemu. Weteran jednak nigdy nie pozwala się przegadać i daje do zrozumienia, że dzieli podobne odczucia względem motocyklisty i nie podoba mu się jego pesymistyczna i niegrzeczna postawa. Jednak ich sprzeczki są prawdopodobnie jedynie wzajemnymi żartami, co można wywnioskować z reakcji Francisa, gdy Bill umiera - bohater jest tym wydarzeniem bardzo wstrząśnięty. Nie jest jednak pewne, czy to odczucie jest wywołane sposobem śmierci towarzysza, czy Francis po prostu się o niego troszczył. W komiksie Francis broni Billa, mówiąc, że ten nie zawsze postępuje prawidłowo, lecz robi to z właściwych powodów. Wspominając o poświęceniu Billa, który oddał życie, opuszczając dla reszty most, ze zmienionego tonu bohatera i sposobie wypowiedzi, można wywnioskować, że Francis żywi do weterana bardzo dużo szacunku.
 • Zoey : We wczesnej wersji gry, Francisa i Zoey łączyło jakieś uczucie, lecz w ostateczności zrezygnowano z tego wątku. Pomimo to, motocyklista wyraźnie zdaje się lubić dziewczynę bardziej od pozostałych Ocalonych i w chwili jej śmierci popada on niemal w rozpacz, przejawiając bardzo silny smutek, o co raczej nikt by go nie podejrzewał. Zoey nie jest tak dobrze nastawiona do Francisa, jak było to pierwotnie zaplanowane, lecz oboje wciąż dobrze się dogadują. Recydywista jest wściekły na dziewczynę, że na początku kampanii Crash Course spowodowała wypadek, zabijając zainfekowanego pilota, lecz po pewnym czasie oboje znowu zaczynają wspólnie żartować i Francis zostawia tamten epizod za sobą.
 • Louis : Bohater rzadko odzywa się do Louisa, lecz gdy już to robi, to najczęściej w formie obelg i sarkastycznych wypowiedzi. Francis, jak wiele rzeczy, nienawidzi również optymistycznego nastawienia towarzysza do Infekcjii i (prawdopodobnie) sposobu, w jaki Louis go odbiera. Zdarza im się kłócić, co do tego, czy zainfekowani są wampirami, czy zombie. Pomimo złośliwych uwag Francisa, Louis często nie odpowiada, lub po prostu ich nie rozumie, rzadko zdarza się sytuacja, by przez dłuższą chwilę bohaterowie wymieniali się docinkami. Złodziej ma w zwyczaju ignorować towarzysza lub proponować porzucenie go, czy ryzykowanie jego życia. Francis nierzadko zwala także winę czy odpowiedzialność za różne wydarzenia na towarzysza, nawet jeśli ten ewidentnie niczym nie zawinił. Uważa Louisa od samego początku za ciężar dla całej drużyny, osobę nieużyteczną. Francis czasami żartuje z jego zawodu, mówiąc, że Louis właśnie na nim zaczął się rozwijać. Nierzadko w niebezpiecznych momentach motocyklista proponuje wystawienie Louisa w formie zwiadowcy. Choć Francisa drażni optymizm, to jest zdumiony, słysząc na moście, że Louis nie wierzy w dobre zakończenie, poddaje się i prosi, by go zabić, nim dorwą ich zainfekowani - co zaskakujące, wtedy to właśnie Francis pociesza Louisa i próbuje (nieskutecznie, ale jednak) dodać mu otuchy - można wywnioskować więc, że pomimo pozornej pogardy i niechęci, Francis lubi Louisa, a przynajmniej troszczy się o jego stan umysłu.
  Pierwszy model Francisa
 • Nick : Obie postacie pomimo powierzchownych różnic bardzo siebie przypominają - choć wiek Francisa jest nieznany, wygląda on na rówieśnika Nicka. Ubierają się inaczej, lecz obaj przynależą do gangu, co można poznać po sygnecie (Nick) i tatuażu (Francis). Nick ciągle na coś marudzi i wytyka błędy towarzyszom, Francis wszystkiego nienawidzi i bez przerwy nabija się z działań, wypowiedzi, czy samej egzystencji towarzyszy. Obaj od pierwszego spotkania są do siebie wrogo nastawieni. Nick nazywa motocyklistę tłustą małpą, noszącą kamizelki, podczas gdy Francis określa Nicka Garniturem czy pułkownikiem Sandersem, co jest nawiązaniem do założyciela sieci KFC. Co jednak ciekawe, pomimo wzajemnej niechęci, gdy jeden drugiego nazywa bratem nie powoduje to między nimi sprzeczki. Złodziej czasami porównuje Nicka do Witch, gdyż ten marudzi przez całą kampanię. W trakcie The Passing, Nick streszcza cele misji mówiąc: obniżyć most i skopać tyłek hurleyowca. Nick nie darzy Francisa zaufaniem, sądząc, że ten nie opuści mostu, choć na końcu jest bliski podziękowania motocykliście. Gdy Francis mówi o stracie Billa, Nick może powiedzieć : Przykro mi z powodu waszej straty. Pomimo wzajemnej niechęci, Francis życzy Nickowi szczęścia przy jego odejściu. Ich symbole przynależności do gangu mogą wskazywać, że już wcześniej się znali, ponadto możliwym jest, że ich nienawiść jest pozorna, gdyż obaj mają ponure charaktery i być może dokuczają sobie w formie rozrywki.
 • Coach : W przypadku Coacha, między nim a Francisem nie występuje dużo interakcji. Motocyklista z początku wierzył, że Rochelle jest córką trenera, co rozbawiło dziewczynę i zezłościło Coacha, gdyż ten jest od niej jedynie 15 lat starszy.
 • Rochelle : Francis jest zauroczony dziewczyną do tego stopnia, że nazywa ją swoim małym, ślicznym aniołkiem i szlocha w czasie jej wyjazdu. Może także krzyknąć Kocham Cię, Ro gdy druga część Ocalonych odjeżdża. Motocyklista chwali gust muzyczny Rochelle, wskazując na logo zespołu Depeche Mode na jej koszulce i nazywając go klasycznym. Jego uczucie wzmacnia się, po oświadczeniu dziewczyny, jakoby ona też nienawidziła wielu rzeczy...
 • Ellis : Prawdopodobnie jedyna postać, poza Rochelle, z którą Francis nie nawiązuje większych kłótni - obaj doskonale się dogadują i podzielają zdanie, że skoro istnieją prawdziwe zombie, to muszą istnieć także mumie, wilkołaki, wampiry i kosmici. Jedynym ich nieznacznym powodem do kłótni bywa kwestia Jimmy'ego Gibbsa Juniora. Oczywiście, Francis nienawidzi również czapki Ellisa, ale obraca swoim śmiechem tę kwestię sporną w żart.

[edytuj] "I hate..." - czyli nienawiść Francisa

Do wielu swoich wad (a może zalet?) Francis na pewno może zaliczyć nadużywanie zwrotów takich jak Nie cierpię... czy Nienawidzę.... Trudno powiedzieć, czy wynika to wszystko z jego doświadczenia życiowego, czy też jest to zwykła forma uatrakcyjnienia postaci, jednak jego lista rzeczy nie-lubianych jest dość długa i ciągle się poszerza, z każdym nowo napotkanym przedmiotem, zjawiskiem czy człowiekiem...

Wśród rzeczy, których motocyklista nie znosi, można znaleźć:

 • samoloty
 • Amerykańską pisarkę i filozof Ayn Rand
 • stodoły
 • Billa Plan
 • ptaki
 • łodzie
 • marynarzy
 • armię (choć o dziwo, później zmienia swoje nastawienie, mówiąc kocham Cię, cholerna armio! lub wybaczam Ci, armio, kocham Was!)
 • rybaków
 • mosty
 • Kanadę
 • Caca
 • alarmy samochodowe
 • kościoły
 • mróz
 • policję (choć paradoksalnie, Francis zawsze sam przedstawia się obcym jako policjant)
 • wszystkich, którzy są w jakiś sposób inni
 • lekarzy
 • windy
 • elektryczne ogrodzenia
 • kapelusz Ellisa
 • upadki
 • ryby (lecz zjada je, by jak mówi, udowodnić im, jak bardzo je nienawidzi)
 • latanie
 • generatory
 • pożegnania
 • wzgórza
 • śmigłowce
 • szpitale
 • hotele
 • wyspy (jak utrzymuje bohater, cierpi on na strach przed wyspami)
 • skoki
 • najnowsze wydania (lecz jest to sarkastyczna odpowiedź na zaczepkę Zoey, która mówi : Hej, Francis, mają tu najnowszy numer magazynu "Nie cierpię wszystkiego")
 • prawników
  Każdą kampanię w L4D promuje plakat filmowy, więc...
 • optymizm Louisa
 • dobre przeczucia Louisa
 • bycie jedynym, który przerywa euforię Louisa
 • zapewne samego Louisa
 • centra handlowe
 • labirynty
 • poniedziałki
 • parady
 • zdjęcia
 • więzienia
 • Riverside (uważa, że to w Kanadzie, więc możliwe, że jego pomyłka co do położenia miejsca jest jedynym powodem)
 • kanalizacje
 • małe miasta
 • śnieg
 • schody
 • rury parowe (Francis nie cierpi tylko rur, para wodna, o dziwo, mu nie przeszkadza)
 • metro
 • samobójcze misje
 • czołgi lub Tanki lub zbiorniki
 • Południe
 • pociągi
 • dworce i przystanki metra
 • tunele
  W Left 4 Dead nigdy nie pada śnieg, ale gdyby się tak zdarzyło...
 • płatne drogi
 • wampiry
 • samochody dostawcze
 • żółć Boomera
 • chodzenie
 • zwiedzanie
 • duże zbiorniki wodne
 • szeptanie
 • lasy
 • poświęcenie się Zoey podczas Port Finale
 • zombie

I niewątpliwie wiele, wiele więcej...


Zdarzają się jednak i rzeczy, które Francis lubi, a nawet i kocha, a wśród nich:

 • spytany przez Billa czy jest coś, czego Francis nie nienawidzi, ten odpowiada : Wiesz czego nie nienawidzę? Nie nienawidzę kamizelki
 • w trakcie Crash Course, Francis stwierdza, że kocha lasagne
 • gdy Zoey mówi kocham parę wodną, Francis stwierdza : tak... sądzę, że para jest w porządku (jest to nawiązanie do serwisu Steam należącego do Valve. Steam oznacza parę wodną)
 • w trakcie katastrofy, motocyklista mówi kocham helikoptery wywołując troskę o swoje zdrowie psychiczne u pozostałych Ocalonych.
 • choć nie lubi samego Jimmy'ego Gibbsa Juniora i ma dość podejrzaną teorię co do tej postaci, Francis kocha jego samochód
 • pomimo niechęci do organu, jakim jest Policja, Francis chyba z nimi sympatyzuje, przedstawiając zwykle siebie, a potem także i towarzyszy jako reprezentantów prawa...
 • oczywistym pozostaje także, że Francis nie nienawidzi Rochelle...
 • motocyklista lubi walkę wręcz i bicie zombie gnatem po głowie

[edytuj] Ciekawostki

 • W internecie powstało wiele stron czy memów poświęconych, czy bazujących na postaci Francisa, (jak choćby [1]) część pochodzących z nich grafik można znaleźć na marginesach artykułu.
  Znak rozpoznawczy gangu
 • Francis i Nick posiadają te same znaki przynależności do gangu, motocyklista w formie tatuażu a gangster na sygnecie. Grafika po prawej
 • Na głowie Francisa widoczna jest blizna, która przypomina kształtem Lambdę, jednak podobnie jak w wypadku zawieszonego Chargera trudno stwierdzić, czy to przypadek, czy celowy zabieg. Zdjęcie w Galerii
 • Pierwotnie, według pierwszych założeń Francis był bardzo podobny do aktualnego modelu, z tą różnicą, że był długowłosy i trochę inaczej ubrany. Miał także widoczną nadwagę. Zdjęcia wyżej na marginesie oraz w Galerii
 • Nazwa kampanii "I hate mountains" stworzonej dla Left 4 Dead (przez twórców moda Portal Prelude) najprawdopodobniej nawiązuje do ulubionego stwierdzenia Francisa.
 • W plikach gry Francis nazywany jest po prostu motocyklistą.
 • W ciągu gry każdy z pozostałych Ocalonych choć raz zgadza się z przynajmniej jednym "Nienawidzę...", nawet, jeśli jest to szyderstwo.
 • Tworząc postacie Ocalonych autorzy gry postanowili, że każdą będziemy działać tak samo i wszystkie posiadać będą te same cechy fizyczne, lecz tworzy to pewne anomalie, doskonale widoczne głównie na Francisie. Choć jest on potężnie zbudowany, to posiada tę samą siłę i zwinność co niższa i lżejsza Zoey
 • Choroba bohatera (Insulaphobia), którą Francis przedstawia jako "strach przed wyspami" oznacza także "strach przed byciem odizolowanym". Mimo to marzy on o łatwym i przyjemnym życiu na tropikalnej wyspie...
 • Gdy Bill stwierdza "oni [zainfekowani] nie potrafią pływać", Francis odpowiada "nie tylko oni...", sugerując, że i on nie nabył tej umiejętności
 • W grze można znaleźć graffiti gangu Aniołów Śmierci z ośmioma czaszkami. Francis ma tatuaż ośmiu czaszek na szyi - może to być odniesienie do gangu, z którym zwykł spędzać czas przed Infekcją, jak pokazuje to komiks
 • Jeden z tatuaży Francisa to symbol występujący w uniwersum Warhammera.
 • Na innym z kolei jest wyobrażony Jesse James
 • Przez pewien czas Francis był zatrudniony przez przedsiębiorstwo żeglugowe, z którego prawdopodobnie został wyrzucony po napaści na człowieka

[edytuj] Galeria