Pistolet M1911

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Pistolet M1911
Typ Pistolet
Kategoria Bronie dodatkowe
Właściwości
Magazynek 15 (30 dla dwóch sztuk broni)
Noszona amunicja nieskończona
Obrażenia 35
Szybko-
strzelność
300 (600)/min
Obrażenia na sek. 175 (350)
Zasięg średni-duży
Podobne Magnum, Pistolet P220

If it shoots bullets, I'll take it.
(Biorę wszystko, co wystrzeli kulę.)


Pistolet M1911 – podstawowa i jedyna broń podręczna w Left 4 Dead. Wzorowana jest na pistolecie Colt M1911 (właściwie to jest to Colt M1911 - jedyną różnicą w porównaniu do rzeczywistej broni jest pojemność magazynka). Jego odpowiednikiem w Left 4 Dead 2 jest pistolet P220.

Ze względu na to, że Colt jest jedyną zapasową bronią udostępnioną Ocalałym, warto się zaznajomić z jego zaletami i wadami i "zaprzyjaźnić" z nim, bo w wielu sytuacjach możliwości pistoletu mogą okazać się nieocenione.

Przede wszystkim największą zaletą Colta jest duża moc - 35 obrażeń na strzał to więcej nawet niż w wypadku M16, a zapasowa amunicja do pistoletu jest nieskończona. Ponadto M1911 dysponuje wyśmienitą celnością podczas strzelania z pozycji przykucniętej, co pozwala na pozbywanie się zagrożeń nawet z dużych odległości. Dzięki tym trzem zaletom pistolet świetnie się sprawdza nawet jako broń podstawowego użytku, pozwalając na bardzo łatwą konserwację amunicji do nominalnej broni podstawowej, a właściwie jedynym mankamentem jest dość niska szybkostrzelność pojedynczego Colta.

Spis treści

[edytuj] Noszenie w dwóch rękach

Heh. Double my fun!
(Dwa razy tyle zabawy.)


Posiadanie dodatkowego pistoletu równoważy się z podwojeniem szybkostrzelności i magazynka. Wprawny gracz właściwie może ograniczyć się do korzystania tylko z pary Coltów, zachowując sobie podstawową broń na Hordy i na Specjalnych Zarażonych. Jeśli gracz potrafi szybko naciskać na spust, pistolety świetnie sprawdzają się we właściwie każdej sytuacji, na jaką gracz może napotkać - czy to próba ocalenia towarzysza zaatakowanego przez Specjalnego Zarażonego, czy to odparcie nadciągającej Hordy, czy też mozolne oczyszczanie kolejnych obszarów z Zarażonych. Jedynym minusem dwóch Coltów jest dość znacząco wydłużony czas przeładowania obu pistoletów w porównaniu do pojedynczego M1911.

[edytuj] Taktyki

 • Pierwsza i najważniejsza zasada: pilnuj, aby twoje pistolety były zawsze w pełni naładowane - nigdy nie wiadomo, kiedy będą potrzebne.
  Pojedynczy pistolet w rękach Zoey.
 • Staraj się jak najczęściej korzystać z pistoletów nie tylko w celu oszczędzania amunicji do broni podstawowej, ale też dlatego, aby nie odwyknąć od strzelania z nich - "przestawienie się" z broni automatycznej bądź broni ze zblokowaną szybkostrzelnością (np. karabin myśliwski) na broń półautomatyczną (jaką są Colty) może okazać się problematyczne, gdyż efektywność pistoletów zależy w głównej mierze od ich szybkostrzelności, a więc od tego, jak szybko gracz będzie pociągał za spust.
 • Pistolety najlepiej spisują się w strzelaniu na średni dystans koniecznie z pozycji przykucniętej - we wprawnych rękach mogą okazać się równie skuteczne w odpieraniu Hordy co M16. Świetnie spisują się też w zabijaniu Specjalnych Zarażonych.
 • Paradoksalnie, pistolety najlepiej współgrają z każdą inną bronią poza Mini-14 - karabin myśliwski posiada moc wystarczającą do zabicia Zwykłego Zarażonego jednym trafieniem na dowolnym poziomie trudności, a dzięki znacznie większej penetracji pocisku znacznie lepiej spisuje się z Hordą, a także jest oczywistym wyborem, jeśli chodzi o oczyszczanie otwartych przestrzeni z zainfekowanych. Pozostałe bronie Colty jednak uzupełniają idealnie (zasięg w przypadku strzelb oraz moc i zapas amunicji w przypadku karabinu szturmowego).
 • Jeśli mimo starań zostaniesz obezwładniony, nigdy nie rezygnuj ze strzelania. Ze względu na bardzo słabą celność i dużą stratę w szybkostrzelności gracze czasami poddają się i zabijają tylko zainfekowanych bezpośrednio atakujących ich samych lub w ogóle nie korzystają z pistoletów podczas obezwładnienia. Mimo wszystko zblokowana szybkostrzelność w tym stanie ma swój plus: przy 30 nabojach w magazynkach pozwala to na bardzo długą obronę, która może uratować Tobie (a być może także innemu Ocalałemu) życie. Nie bez powodu w grze dostępne jest osiągnięcie "Osłona z ziemi"[1].
 • Skuteczność pistoletów wobec Tanka jest raczej niewielka, niemniej jednak mogą okazać się skuteczne w wypadku, gdy grupa Ocalałych została zaatakowana przez Tanka zanim udało mi się znaleźć bronie II rzędu (pistolet maszynowy ogółem zadaje marginalnie mniejsze obrażenia na magazynek niż dwa pistolety, a strzelba powtarzalna ma niską szybkostrzelność i mały zasięg).
 • Jeśli wystraszysz Witch, pistolety są ostatnią bronią, z jaką chciałbyś się znaleźć w tej sytuacji. Ich niska celność podczas biegu i fakt, że jest to broń półautomatyczna (gracz skupiony na strzelaniu w panice prawie na pewno wpadnie na jakąś przeszkodę, która go chwilowo zatrzyma) sprawia, że pistolety zdecydowanie nie nadają się do walki z tym Specjalnym Zarażonym.
 • Nawet na wyższych poziomach trudności pistolety nie zadają dużych obrażeń innym Ocalałym, dlatego korzystanie z nich w ciasnych pomieszczeniach i korytarzach, gdzie Ocaleni mogą zadać sobie samym potencjalnie najwyższe obrażenia jest dość bezpieczne.

[edytuj] Za i przeciw

Zalety Wady
 • Duża pojemność magazynka i nieskończona rezerwa amunicji.
 • Duża moc pocisku.
 • Relatywnie niskie obrażenia w przypadku ognia przyjacielskiego.
 • Wysoka skuteczność w stosunku do Zwykłych i Specjalnych Zarażonych.
 • Jedyna broń, której można użyć w stanie obezwładnienia.
 • Długie przeładowanie.
 • Zerowa skuteczność w stosunku do Witch.

[edytuj] Ciekawostki

 • Pistolet jest produkowany przez fikcyjne przedsiębiorstwo o nazwie Finleyville Armory. Nazwa pochodzi od miejscowości Finleyville w stanie Pensylwania i miała być dźwięcznym odpowiednikiem prawdziwego Springfield Armory, który jest producentem pochodnych pistoletu M1911.
 • To jedyna broń z "jedynki", która nie pojawia się w Left 4 Dead 2.
 • Growy Colt jest zasilany jednorzędowym magazynkiem, który, według gry mieści 15 naboi. Co prawda istnieją klony M1911, które posiadają magazynki o pojemności zbliżonej do tej z growego pistoletu, jednak magazynki te są dwurzędowe, dodatkowo bronie te posiadają specjalne wybrzuszenia na szkielecie w okolicy chwytu, by mogły pomieścić tak szerokie magazynki.
 • Konfiguracja growego M1911 jest w pewnym sensie dziwna - pistolet posiada dwustronny bezpiecznik z powiększonymi skrzydełkami, zaokrąglony kurek w kształcie pierścienia, bezpiecznik chwytowy z dłuższą ostrogą, ale ciemną, stałą szczerbinkę i muszkę. Takie przyrządy celownicze ciężko jest zgrać ze sobą, szczególnie w nocy, gdzie rozgrywa się większość gry.
 • Jeśli któryś z ocalałych zginie, upuści pistolet z latarką. Jeżeli pozostający przy życiu gracz, posiadający pojedynczy pistolet podniesie upuszczoną broń, to zdobyczny Colt nie będzie miał już tej latarki.
 • Pistolet ten, razem z pistoletem maszynowym są jedynymi brońmi w grze, którymi nie można odstrzelić kończyny czy głowy.
 • Pistolet w grze nie posiada iglicy, która jest kluczowym elementem do działania tej broni w prawdziwym świecie.
 • W prawdziwym świecie nie można zamontować latarki do M1911, chyba że ten pistolet posiada zintegrowaną szynę do jej montażu.

[edytuj] Galeria

[edytuj] Przypisy

 1. Osiągnięcie to jest przyznawane za zabicie Specjalnego Zarażonego atakującego bezbronnego Ocalałego w przypadku, gdy jesteś obezwładniony.