Krwawe żniwo

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Krwawe żniwo
Blood harvest l4d.jpg
Tytuł oryginalny Blood Harvest
Slogan "Nie ma nadziei. Nie ma lekarstwa. Nie ma problemu."
(No hope. No cure. No problem.)
Gra Left 4 Dead
Autor Valve Corporation
Rozdziały
 1. Lasy
 2. Tunel
 3. Most
 4. Stacja kolejowa
 5. Finał na farmie

Krwawe żniwo jest piątą (pierwotnie czwartą i ostatnią) kampanią Left 4 Dead. Wydarzenia kampanii mają miejsce po wydarzeniach z Morowego powietrza, choć nie jest wytłumaczone, czemu po ucieczce samolotem znaleźli się w środku lasu. Postanawiają odnaleźć niedaleką placówkę wojskową i w tym celu starają się iść wzdłuż torów kolejowych, momentami zbaczając nieco z trasy. Z owej placówki, którą stanowi opustoszała farma zostają przetransportowani do bazy wojskowej Millhaven, co prowadzi do wydarzeń z komiksu The Sacrifice i kampanii Poświęcenie.

Kampania została przeportowana do Left 4 Dead 2 5 sierpnia 2011 po tym, jak 60 000 graczy zdobyło osiągnięcie "Walka Jednoczy" w Morowym powietrzu. W owym porcie, poza wprowadzeniem nowych broni i Zarażonych, nie zmieniło się wiele - dwa Crescendo Eventy zmieniono w Gauntlety i dokonano zauważalnych zmian w czwartym rozdziale.

[edytuj] Graffiti

Z racji nikłej liczby zabudowań w porównaniu z innymi kampaniami Krwawe żniwo nie prezentuje żadnych nowych ważnych graffiti poza zwyczajowymi wymianami zdań. W schronach są jednak także informacje, by podążać wzdłuż torów, by dotrzeć do placówki.

W zamian można znaleźć nowe znaki mówiące bez ogródek cywilom, jak mają się zachowywać, np.

"Idąc przez pole trzymaj ręce w górze, lub zostaniesz natychmiast zastrzelony!" (Keep your hands above your head in the field at all times or you will be shot on sight!)

Inny mówi:

 1. Do not run at military personnel. (Nie biegnij w kierunku personelu wojskowego.)
 2. Do not ignore personnel when they address you. (Nie ignoruj personelu, gdy ten cię wywołuje.)
 3. Do not make any violent or sudden movements. (Nie wykonuj żadnych fałszywych ruchów.)

Podobne znaki są widoczne na moście w Left 4 Dead 2.

[edytuj] Za kulisami

Wersje beta Blood Harvest były dużo bardziej zielone i jaśniejsze niż obecnie. Dodatkowo nie było mgły, co czyniło niebo dużo bardziej widocznym. Różniły się też nazwy rozdziałów:

 1. The Hilltop (Wzgórze)
 2. The Train Tunnel (Tunel kolejowy)
 3. The Bridge (Most)
 4. The Barn (Stodoła)
 5. The Cornfield (Pole kukurydzy)

[edytuj] Ciekawostki

 • Kampania zaczyna się w Allegheny National Forest. Taki znajduje się niedaleko Pittsburgha, na którym wzorowany był Newburg z "Morowego powietrza".
  • Pittsburgh i jego okolice są tłem dla wielu filmów, takich jak klasyczne Noc żywych trupów z 1968 i jego sequel, Świt żywych trupów z 1978.
 • Na plakacie Zoey jest w bardzo podobnej pozycji do tej, jaką przyjmuje na plakacie kampanii Bez litości. Jedynymi różnicami jest to, że stoi zamiast klęczeć i nie ma dodatkowej dłoni, różni się też oświetlenie.
 • Na tablicy z nazwą lasu widnieje drobnym maczkiem napis: This forest is not for the faint of heart. Enter at your own risk. Not responsible for lost or dead friends. Reserve your camping spot now! I'm warning you. Stay away if you know whats good for you. You'll regret it. Yes you will. Yep.
  • Ten sam napis widnieje na plakacie reklamującym Allegheny National Forest w Terminalu.
 • Semafory przy moście na trzeciej mapie migają na zielono i czerwono. Prawdziwe semafory nie mogą tak robić, o ile nie poruszają się między górą a dołem.
 • "Krwawe żniwo" to jedyna kampania w Left 4 Dead, w której nie ma ani jednego miniguna.
 • Fragment plakatu "Krwawego żniwa" jest widoczny za plakatem Karnawału śmierci.