Anomalous Materials
Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!
Anomalous Materials | |
Gra | Half-Life |
Numer | 2 |
Lokacje | Black Mesa Research Facility |
Mapy | c1a0, c1a0a, c1a0b, c1a0d, c1a0e |
Anomalous Materials (ang. Materiały Anomalne) - to drugi rozdział gry Half-Life.
Szczegółowe streszczenie
Gordon Freeman przybywa do swojego miejsca pracy - sektora C, gdzie znajdują się Laboratoria testowe i pomieszczenia kontrolne. Po wyjściu z kolejki i przejściu przez śluzę, stanowiącą główne wejście do sektora, Gordon mija centrum informacyjne. Strażnik informuje go, że przed chwilą zdarzyła się awaria systemu oraz, że ma stawić się w silosie C-33/a, aby wziąć udział w doświadczeniu. Gordon przyodziewa najpierw kombinezon HEV, a następnie kieruje się na niższe poziomy zmierzając do silosu C-33/a. Po drodze przechodzi przez pokój kontrolny przy silosie, gdzie grupa naukowców tłumaczy mu ogólny zarys doświadczenia. Zaraz po tym, w następnym pomieszczeniu, jest świadkiem drobnej awarii w komputerowym osprzęcie. Jeden z obecnych przy tym wydarzeniu naukowców mówi, że za chwilę sytuacja może się okazać krytyczna. Gordon zjeżdża windą na kolejny, niższy poziom. Tuż przed wejściem do silosu, dwóch naukowców informuje Gordona, że tym razem, wyjątkowo odstąpią od standardowych procedur bezpieczeństwa i przeprowadzą test pomimo licznych drobnych awarii, które pojawiły się tego dnia. Okazją do tego nietypowego zachowania jest wyjątkowo czysta próbka kryształu przywiezionego ze świata granicznego Xen i naciski administracji. Rozpoczyna się eksperyment. Po wystartowaniu spektrometru antymasy i włączeniu promieni lasera, Gordon przesuwa próbkę kryształu zamocowaną w specjalnym wózku-podajniku w stronę lasera. Wtedy następuje nieprzewidziana reakcja łańcuchowa zwana kaskadą rezonansową. W jednej chwili zostają otwarte setki portali prowadzące prosto ze świata granicznego Xen na Ziemię. Następuje również seria eksplozji, które niszczą spektrometr antymasy. Promień lasera z uszkodzonego urządzenia zabija naukowców w pokoju kontrolnym. Gordon zostaje przeniesiony kilka razy w czasie i przestrzeni do bliżej nieokreślonych miejsc oraz na Xen. W czasie tych niekontrolowanych teleportacji staje oko w oko z Bullsquidami i grupą Vortigauntów, jednak te nie robią mu krzywdy. Po chwili Gordon z powrotem trafia do zniszczonego silosu C-33/a.
Znaczenie
Rozdział Anomalous Materials jest najważniejszym rozdziałem w całej sadze Half-Life, ponieważ to w nim następuje kaskada rezonansowa, która jest początkiem przygód Gordona Freemana. Bez incydentu w Black Mesa również Kombinat nie mógłby pojawić się na Ziemi. Rozdział ten jest także kontynuacją intra Half-Life'a. Gracz nadal nie ma w nim żadnej broni, a jedynie obserwuje rozwijające się wydarzenia, personel Black Mesy oraz pomieszczenia służące ich codziennej pracy.
Ciekawostki
- Po lewej od wejścia do centrum informacyjnego znajduje się panel z wysuwanym laptopem. Gdy komputer zostanie wysunięty, po chwili podbiegnie do niego jeden z naukowców, mówiąc by się odsunąć, bo czeka na ważną wiadomość.
- Pod blatem stołu, obok mocowania klawiatury, znajduje się włącznik alarmu. Można go uruchomić tylko raz.
- W jednym z pokoi administracji widać G-Mana w rozmowie z naukowcem. Do pomieszczenia nie można wejść. Nie słychać też samej rozmowy, a jedynie stłumione, niezrozumiałe słowa.
- W pomieszczeniu naprzeciwko znajduje się tablica, na której jest napisane między innymi słynne równanie E=mc2. W pokoju tym można zgasić światło, co powoduje niezadowolenie przebywającego w nim personelu.
- W jadalni znajduje się mikrofalówka. Klikając na nią kilka razy, można doprowadzić do eksplozji znajdującego się w niej jedzenia. Jak okazało sięw Half-Life 2: Episode Two posiłek ten należał do Arne Magnussona.
- W szatni, na szafkach personelu znajdują się między innymi nazwiska twórców gry: Laidlaw, Bailey, Bond, Backman, Birdwell, Guthrie.
- W szafce Gordona Freemana znajdują się dwie książki autorstwa Marca Laidlawa: The Orchid Eater i The 37th Mandala. Są to tytuły istniejące naprawdę.
- Po założeniu kombinezonu HEV, w tle słychać utwór Klaxon Beat.
- Komora testowa ulokowana w Silosie C-33/a, zwana jest też przez personel Balck Mesy beczką.