Caroline

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Ostrzeżenie

Ta strona może zawierać szczegóły fabuły. Jeśli nie chcesz jej znać, nie czytaj tego artykułu!

Caroline
Caroline infobox.png
Okres życia Lata 60., 70., 80. XX w.
Przynależność Aperture Science
Pozycja Asystentka
Wygląd i zdolności
Pochodzenie Ziemia
Rasa człowiek, biała
Kolor włosów Brązowe
Informacje techniczne
Dubbing Ellen McLain

Tak jest, Panie Johnson!

Caroline

Caroline - asystentka Cave'a Johnsona w czasie gdy istniało podziemne Aperture Science Innovators. Nigdy nie pojawia się bezpośrednio w grze, ale jej głos słychać dość często w odtwarzanych z nagrania wiadomościach z prezesem Aperture.

Była asystentką Johnsona i najbliższą mu osobą aż do czasu jego nagłej śmierci po roku 1980. Wiedząc, że jest śmiertelnie chory, Johnson postanowił "oszukać śmierć", nakazując naukowcom pracującym w ośrodku stworzenie sieci komputerowej, w której mogłaby zostać umieszczona jego świadomość. Spodziewając się, że może umrzeć przed końcem prac nad projektem, postanowił, że w takim wypadku kontrolę nad placówką przejmie Caroline. Zaznaczył, że prawdopodobnie nie będzie tego chciała (wskazując na jej skromność) i że trzeba ją będzie zmusić[1]. Powiedział też, że naukowcy będą mogli ją umieścić nawet w "jego komputerze", bo wtedy nie będzie to już dla niego ważne.

Umysł Caroline został przeniesiony (mimo sprzeciwu) do sieci komputerowej, która potem stała się GLaDOS. Sztuczna inteligencja okazała się niebezpieczna i niestabilna, obierając za swój główny cel zabicie wszystkich naukowców na terenie placówki.

Spis treści

[edytuj] Występowanie

[edytuj] Portal 2

To ona jest filarem tego obiektu. Do tego śliczna jak obrazek. Przykro mi panowie. Jest mężatką. Z nauką.

Cave Johnson

Słuchając nagrań odtwarzanych podczas pobytu w dawnej części ośrodka można dojść do wniosku, że Caroline ciągle towarzyszy Cave'owi Johnsonowi podczas ich nagrywania. Często odnosi się on do niej, używając samych superlatywów, nazywając ją m.in. "filarem tego obiektu", oraz prowadzi z nią krótkie dialogi.

GLaDOS bardzo żywo reaguje na głos Caroline, kiedy razem z Chell podróżuje przez te części placówki. Wie, że skądś ją zna, ale początkowo nie może sobie przypomnieć skąd. Długo się nad tym zastanawia, a kiedy w końcu odkrywa co ma z nią wspólnego, jest zszokowana[2]. Od tego momentu zaczynają do niej powracać wspomnienia i osobowość Caroline, które określa jako rodzaj sumienia.[3] Po tym jak GLaDOS odzyskuje swoje dawne ciało, dziękuje Chell za pomoc w znalezieniu jej części zawierającej osobowość Caroline i deklaruje jej usunięcie. Powoduje o zmianę nastroju sugerującą powrót do poprzedniego stanu "bez sumienia". Mimo to, zgodnie z obietnicą GLaDOS wypuszcza Chell na powierzchnię. Możliwe, że ta zmiana zachowania to piętno, które odcisnęła na niej "przygoda" z Caroline, lub, że po prostu skłamała na temat jej skasowania.

[edytuj] "Portret damy"

"Portret damy"

W ukrytym pomieszczeniu pierwszej komory testowej w rozdziale Zjednoczenie można znaleźć portret przedstawiający Cave'a Johnsona i nieznaną kobietę stojącą za nim. Ma ona długie ciemnobrązowe włosy i nosi białą sukienkę. Chociaż jej tożsamość nie została potwierdzona, to najbardziej oczywistą możliwością jest, że to Caroline. Odkrycie portretu odblokowuje osiągnięcie "Portret damy" i skłania GLaDOS do komentarza[4]

[edytuj] Osobowość

Niewiele wiadomo na temat osobowości Caroline. W ciągu całej gry wypowiada ona tylko kilka kwestii. Zdaje się być lojalną, entuzjastyczną i bardzo oddaną swojej pracy asystentką. Odpowiedzi GLaDOS będącej pod wpływem jej osobowości sugerują, że podzielała ona pasję Johnsona i zgadzała się z nim we wszystkich aspektach. Prezes Aperture wyrażał natomiast szacunek wobec niej, jej umiejętności i oddania nauce. Uważał też, że była zbyt skromna i nie doceniała swoich umiejętności.

GLaDOS pod wpływem Caroline wydawała się znacznie bardziej empatyczna i etyczna niż zazwyczaj, zaś po opuszczeniu Szybu testowego 09 zaczęła wątpić w pokonanie Wheatley'ego, co wskazuje na skromność i niepewność[5]. Nie jest jasne jak duży był wpływ Caroline na GLaDOS.

[edytuj] Przypisy

  1. Cave Johnson: Będzie marudzić. Powie, że nie może. Jest po prostu skromna. Zmuście ją. ("Now she'll argue. She'll say she can't. She's modest like that. But you make her."). (P2)
  2. GLaDOS: Caroline... Dlaczego ja znam tę kobietę? Może ją zabiłam? Albo... O mój Boże. ("Caroline... why do I know this woman? Maybe I killed her? Or- Oh my god."). (P2)
  3. GLaDOS: Całe życie słyszałam różne głosy. Ale teraz słyszę głos sumienia i jest przerażający, bo po raz pierwszy to mój własny głos. ("I've heard voices all my life. But now I hear the voice of a conscience, and it's terrifying, because for the first time it's my voice."). (P2)
  4. GLaDOS: Ci ludzie na portrecie. Wyglądają tak znajomo... ("Those people, in the portrait. They look so familiar...")
  5. GLaDOS: A on nas zapewne zabije, bo jest potężny, a ja nie mam planu. ("And he'll probably kill us, because he's incredibly powerful and I have no plan.")