Boomer

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

Boomer
Boomer 2.png
Punkty życia 50
Zdolności pokrywanie zarażonych żółcią przywołującą Hordę
Ataki wymiotowanie, szarpanie pazurami, eksplozja przy śmierci

Nazywają je Boomerami. Z oczywistych względów.

Rochelle

To Boomer! Nie pozwól mu zwymiotować na siebie!

Zoey

Boomer jest bardzo rozdętym specjalnym Zarażonym. Mutacja sprawiła, iż jego ciało zaczęło produkować ogromne ilości żółci, którą wymiotuje na Ocalonych. W ten sposób czasowo ich oślepia i ściąga na nich atak Hordy.

Podstawowym zadaniem Boomera w Left 4 Dead i Left 4 Dead 2 jest spowolnienie i wywołanie zamętu wśród Ocalonych, co otwiera drogę Zarażonym do skuteczniejszego i bardziej dotkliwego w skutkach ataku. Także świadomość obecności Boomera może skłonić Ocalonych do rozproszenia (w celu uniknięcia wymiocin), co działa na korzyść Specjalnych Zarażonych takich jak Smoker lub Jockey.

Spis treści

[edytuj] Wygląd

Boomer posiada krótkie czarne włosy, nosi granatową koszulkę i brązowe spodnie, rozciągnięte do granic możliwości w okolicach napęczniałego jelita; ponadto ubiór jest poplamiony przez pot i żółć. Tak jak pozostali oryginalni Specjalni Zarażeni, Boomer pojawia się ponownie w drugiej części gry. Jego włosy stały się krótsze, zyskał kilka nowych czyraków, a jego skóra stała się nieco bardziej przezroczysta, pomarszczona i zdaje się pękać w kilku miejscach.
W drugiej części gry pojawia się żeńska wersja Boomera - Boomette. Nosi ona ciemnoniebieską tudzież czarną koszulkę oraz dżinsowe szorty, poplamione żółcią. W odróżnieniu od swojego męskiego odpowiednika, nie posiada żadnych "narośli", natomiast skóra jej nadgarstków i dłoni jest sczerniała - najprawdopodobniej stanowi to wynik gangreny. Skóra wokół oczu oraz powieki również uległy temu zjawisku. Zęby Boomette wydają się być mocno zniekształcone i starte. Oznacza to, iż przed Infekcją mogła zaniedbywać higienę jamy ustnej lub jest to efekt nieustannego wymiotowania żółcią, która osłabiła szkliwo zębów. Przypuszczalnie te dwa czynniki nałożyły się na siebie. Ponadto, wydaje zauważalnie wyższe dźwięki niż jej męski odpowiednik. W grze funkcjonuje identycznie jak Boomer; w trybie Kontra gracz wciela się losowo w Boomera bądź Boomette. Pomimo to, ramiona kierowanego Zarażonego będą wyglądały identycznie, choć Boomette ma sczerniałe ręce i nie posiada żadnych czyraków.

[edytuj] Zakres mutacji

Infekcja wywołała u Boomera szereg niepożądanych zmian zewnętrznych i wewnętrznych organizmu wśród których najbardziej zauważalny jest nadmiernie rozdęty brzuch. Spowodowały to najpewniej żołądek i jelita (jeśli nie cały układ pokarmowy), przestawione na produkcję żółci w ogromnych ilościach. Zmiany w jamie brzusznej stanowią przyczynę napięcia skóry i naskórka, które stały się cienkie i delikatne. W niektórych miejscach widać nawet pęknięcie odsłaniające wypełnione żółcią narządy wewnętrzne. Ogromne ciśnienie wewnątrz wypełnionego żółcią ciała sprawiają, że Boomer jest bardzo wrażliwy na obrażenia - wystarczy kilka kul (w niektórych broniach nawet jedna), aby Boomer gwałtownie eksplodował zalewając żółcią i krwią wszystko wokół (stąd jego nazwa). Mimo to, zdarza się, iż Boomer wykonuje pewne potencjalnie niebezpieczne czynności (np. skakanie w dół z dużych wysokości) bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. Do innych szkód wywołanych przez infekcję zaliczają się liczne narośla na skórze i twarzy, w tym jedno ogromne, wyrastające z szyi.

[edytuj] Charakterystyka i zachowanie

W stanie spoczynku Boomer wydaje bulgoczące dźwięki, a po zobaczeniu Ocalonego zaczyna głośno jęczeć. Jeśli zauważy Ocalonych z dużego dystansu (tzn. poza zasięgiem swego ataku), będzie "zataczał" się w ukryciu i próbował ich śledzić. Przy bliższych odległościach, Boomer przygotuje "zasadzkę" (np. chowając się za jakimś filarem bądź pojazdem) i pozostanie w tym położeniu, dopóki Ocaleni nie znajdą się w jego zasięgu. Niemniej jednak jego charakterystyczne jęki i ogromne rozmiary sprawiają, iż doświadczona drużyna z łatwością go dostrzeże i wyeliminuje bez odniesienia jakichkolwiek ran. Tak jak inni Specjalni Zarażeni, Boomer nie rozprasza się głośnymi dźwiękami, takimi jak alarmy samochodowe czy pisk bomby rurowej.

[edytuj] Umiejętności

Podstawowym atakiem Boomera jest strumień wymiocin, mogący ugodzić wielu Ocalałych będących w pobliżu. Trafieni Ocaleni zostaną oślepieni na pewien czas i nie będą w stanie zobaczyć współtowarzyszy ani Zarażonych. Podobny skutek przyniesie eliminacja Boomera ze zbyt bliskiej odległości. Boomer eksploduje, opryskując wszystko dookoła (włącznie z Zarażonymi i Ocalałymi - aczkolwiek żółć Boomera - jeśli bezpośrednio pochodzi od niego - nie ma żadnego wpływu na innych Zarażonych) żółcią i krwią. Ocaleni ochlapani żółcią natychmiast przyciągną Hordę i będą przez nią atakowani. Będą otoczeni żółtą poświatą w oczach kolegów z drużyny, zaś fioletową - w oczach Zarażonych. Jeśli zostanie trafionych kilku Ocalałych - każdy z nich nie przyciągnie osobnej Hordy. Pojawi się jedna, która będzie atakować ich wszystkich. To samo dotyczy ochlapanych ponownie przez Boomera w trakcie jego śmierci po użyciu przez niego ataku. Boomer może zwymiotować na rannych Ocalałych i tych atakowanych przez innych Zarażonych. Potrafi także ranić swoimi pazurami - zadaje 2 (L4D1) lub 4 (L4D2) punkty obrażeń na poziomie Normalnym.

[edytuj] Mechanika ataku

Atak Obrażenia Właściwości Odnowienie
Atak podstawowy:
Żółć
brak

Pokrywa wybranych Ocalonych żółcią, oślepiając ich i zwracając na nich uwagę Hordy (dochodzi do spawnu pewnej ilości zombie, około 20). Można zwiększyć zasięg strumienia żółci celując lekko w górę.

 • 30 sekund po zakończeniu wymiotowanie (trwającego 2s)
 • 15 sekund zajmuje Ocalonym odzyskanie wzroku.
Atak alternatywny:
Pazury

2 (L4D1)
4 (L4D2)

Uderzanie Ocalonego, który w danej chwili się czymś zajmuje (np. pomaga członkowi drużyny) anuluje jego akcję.

 • Jeden atak na sekundę.
Atak specjalny:
Eksplozja
brak

Przy śmierci Boomer eksploduje uwalniając ogromne ilości żółci i opryskując nią wszystkich Ocalonych wokół.

 • Przy odrodzeniu

[edytuj] Taktyka

[edytuj] Ocaleni

 • Nasłuchuj charakterystycznych dźwięków. Ciężkiego oddechu, jęków, bulgotania, odgłosów wymiotów, etc.
 • Jeśli Boomer próbuje się ukryć, znajdź jego ogromne cielsko i pchnij go!
 • Jeśli Boomer kryje się za cienką ścianą, weź strzelbę myśliwską (lub inną broń ze zdolnościami przechodzenia przez ściany) i zabij go.
 • Jeśli Boomer jest w pobliżu i jeszcze nie zwymiotował na nikogo, szybko oddal się na bezpieczną odległość i zastrzel go.
 • Włączenie napisów pozwoli ci na otrzymywanie automatycznych "powiadomień", gdy Boomer (bądź inny Specjalny Zarażony) jest w pobliżu. Jest to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza podczas kampanii Krwawa Ulewa bądź podczas finałów.
  • Jeśli napisy mówią "boomer rage!" oznacza to, iż Zarażony cię zauważył. Gdy pojawi się komunikat "boomer warning!", oznacza to, iż znajdujesz się w zasięgu jego wymiocin.
 • Nie zbijaj się w ciasną grupę z innymi Ocalałymi. Istnieje wówczas większa szansa, że wszyscy zostaniecie pokryci żółcią.
 • Na poziomie trudności Ekspert, znalezienie i wyeliminowanie Boomera nim zdąży zwymiotować, jest bardzo istotne. Jego żółć przyciągnie Hordę, która na tym poziomie trudności jest wręcz zabójcza.
 • Boomer zazwyczaj próbuje dodatkowo zranić pazurami Ocalałego, na którego uprzednio zwymiotował. Ocalony powinien być ostrożny, gdyż na poziomie trudności Ekspert, będzie go to kosztowało 20 punktów obrażeń na uderzenie.
 • Miej na uwadze fakt, iż Boomer eksploduje, jeśli jakakolwiek część jego ciała ulegnie atakowi. Z powodu jego rozmiarów, szczególnie jego ramiona są narażone na atak na rogach i zakrętach.
 • Nigdy nie używaj broni do walki wręcz przeciwko Boomerowi.
 • Uważaj na Boomery podczas walki z Tankami. Nikt nie chce kolejnych kłopotów, gdy jeden jest już obecny, prawda? Ponadto, na poziomie trudności Ekspert, Horda może być równie niebezpieczna, co Tank.
 • Jeśli Boomer jest zbyt blisko, dobrym pomysłem jest popchnięcie go, a następnie wycofanie się na bezpieczną odległość i zastrzelenie go.
  • Uwaga: bezpiecznym pozostaje popchnięcie go od trzech do czterech razów; zrobienie tego po raz kolejny spowoduje eksplozję.
 • Uważaj, gdy zabijasz Boomera blisko samochodu z włączonym alarmem. Jego eksplozja włączy alarm, jeśli odległość jest zbyt mała.

W przypadku bycia obryzganym żółcią...

 • Biegnij natychmiast do pozycji obronnych - drzwi i rogi sprawdzą się dobrze.
  • Jeśli jesteś pewien, że twoi współtowarzysze poradzą sobie z Hordą i będą w stanie ci szybko udzielić pomocy, spróbuj wypaść poza krawędź (np. budynku, mostu) - przez jakiś czas Ocalony będzie się jej trzymał. Jest to bardzo ryzykowny sposób, lecz Horda spadnie z krawędzi, często ponosząc śmierć - bez żadnych skutków zdrowotnych dla Ocalonego.
 • Kucnij! Inni Ocalali będą w stanie strzelać nad tobą, nie robiąc ci krzywdy.
 • Jeśli twoi współtowarzysze są blisko, nie strzelaj. Istnieje większe ryzyko "przyjacielskiego ognia".
 • Jeśli ją posiadasz, używaj broni do walki wręcz, by poradzić sobie z Hordą.


[edytuj] Galeria

Boomette, żeński odpowiednik Boomera