Bill

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Bill
Bill1.png
Występuje w części Left 4 Dead
Left 4 Dead 2
Informacje Szczegółowe
Pochodzi z USA
Wiek 40-50
Kolor oczu Niebieskie
Kolor włosów Rude[1], w grze siwe
Praca wykonywana przed infekcją Weteran wojny wietnamskiej
Status Zmarły
Preferowana broń L4D: Karabin szturmowy
L4D2: Warianty karabinu szturmowego + Magnum
Informacje techniczne
Dubbing Jim French
Model/ka Bernard Fouquet

…portraying Bill as a once heroic army veteran, who though older and wiser, can still excel at physical combat.
(…pokazujemy Billa jako weterana, niegdyś bohatera, który pomimo upływu lat nadal doskonale radzi sobie w walce.)

Ariel Diaz, Valve

Even bein' in a war doesn't prepare you for this. They come at you and come at you and they never goddamn stop!
(Tu nawet doświadczenie wojenne niewiele pomaga. Oni nigdy nie przestają. Idą na ciebie i idą i nigdy, cholera, nie przestają!)

Bill

Bill, właściwie William Overbeck – jeden z czwórki grywalnych Ocalonych w Left 4 Dead. Weteran wojny wietnamskiej, służył w siłach specjalnych armii amerykańskiej (tzw. Zielonych Beretach). Jest zauważalnie najstarszy w grupie, co w połączeniu z jego doświadczeniem bojowym w walce czyni go oczywistym liderem drużyny. W oficjalnych mediach Bill zawsze jest pokazywany z noszącego karabin szturmowy. Poza M16 jego znakiem rozpoznawczym jest zapalony papieros w jego ustach.

Zgodnie z kanonem gry, Bill poniósł śmierć podczas trwania kampanii Poświęcenie, a przed wydarzeniami ze Ścieżek losu. Według komiksu „The Sacrifice” poświęcił się, restartując generator podnoszący most, na który grupa się udała, aby móc skorzystać z zacumowanej za nim łodzi. Po ponownym uruchomieniu generatora Bill został zaatakowany przez grupę Tanków i został przez nie zabity.

Jego twarz oparta jest na twarzy Bernarda Fouqueta, a głosu użyczył mu Jim French.

Spis treści

[edytuj] Informacje

Bill odbył dwa wyjazdy służbowe do Wietnamu, gdzie służył w Zielonych Beretach w wojnie, która zakończyła się w 1975 roku. W czasie wojny został ranny po wybuchu granatu, którego odłamki wbiły mu się w kolano i najprawdopodobniej zmusiło go to do przyspieszonego powrotu do kraju.

Dwa dni po pierwszej infekcji, Bill przebywał w szpitalu dla weteranów wojennych, czekając na operację, prawdopodobnie związaną z kontuzjowanym kolanem. Gdy dostaje znieczulenie i przygotowuje się do zaśnięcia, jedna z pielęgniarek ulega mutacji, zamienia się w Zainfekowanego i zabija personel medyczny w pomieszczeniu. Billowi dzięki silnej woli udaje się zachować częściową świadomość i uśmierca zainfekowaną pielęgniarkę. Nie do końca przytomny, uzbrojony w nóż i ubrany w szpitalną piżamę podejmuje próbę ucieczki do swojego domu, gdzie doprowadza się do porządku i przebiera się w starą odzież wojskową. Wyposażając się w swój wierny karabin szturmowy, Bill rozpoczyna walkę z infekcją na własną rękę.

[edytuj] Oficjalny opis

William „Bill” Overbeck
Bill Oficjalny.jpg Wiek: nieznany, ok. 60 lat
Miejsce urodzenia: nieznane

Dopiero dwie pamiętne służby w Wietnamie, garść medali, kolana pełne odłamków i zasłużone zwolnienie dały do myślenia: dla Billa wojna się skończyła. Ale teraz armia zainfekowanych wypowiedziała wojnę ludzkości. Po wielu latach życia bez wyraźnego sensu, Bill odzyskał jedyną rzecz, której kiedykolwiek pragnął: przeciwnika do walki.[2]

[edytuj] Kontakty z innymi

Wiek, doświadczenie i umiejętność zachowania zimnej krwi czyni z Billa oczywistego lidera drużyny Ocalonych i takie też jest jego miejsce w schemacie drużyny (lider–pesymista–optymista–neutralny).

 • Francis wydaje się rywalizować z Billem, jednak dokładna przyczyna nie jest znana. Możliwe, że Bill i Francis znali się przed wybuchem infekcji, gdyż Francis w komiksie wie, co robił Bill w ciągu ostatnich kilku tygodni. Innymi przyczynami mogą być nienawiść motocyklisty do mundurowych (Bill był kiedyś żołnierzem), instynktowna rywalizacja czy gburowata osobowość Francisa nie podobająca się weteranowi. Ewentualnie mogą to być tylko typowo męskie utarczki słowne, bez negatywnego wydźwięku w stosunku do kolegi. Kiedy Bill widzi martwego Francisa, ten okazuje, że miał do niego przynajmniej trochę szacunku („Ach, będzie mi brakowało jego, i jego broni”). W komiksie „The Sacrifice” Bill nadal nie dogaduje się z Francisem i twierdzi, że poświęci każdego przybysza, aby ratować swoją grupę. Francis mimo to wie dobrze, że jeżeli Bill z pozoru zachowuje się jak pozbawiony uczuć psychopata, to robi to z właściwych powodów (ochrona grupy), co w późniejszej rozmowie próbuje wyjaśnić Zoey. Kiedy Bill poświęca się dla reszty i nie wraca, Francis jako pierwszy chce podjąć próbę sprowadzenia go z powrotem, jednak zostaje zatrzymany przez Zoey, która twierdzi, że już mu nie pomogą, a jeśli on spróbuje zejść na dół, zniweczy wysiłek i poświęcenie Billa. W Ścieżkach losu Francis jest niezadowolony, że musi opuścić most, ponieważ to dzięki poświęceniu weterana most został w pierwszej kolejności podniesiony. Ponadto z jego ust można usłyszeć, że stracili dobrego człowieka, aby podnieść most, co oznacza, że skrycie szanował weterana.
 • Louis i Bill nie mają zbyt wielu okazji do rozmów między sobą, jednak Bill wydaje się być zdenerwowany, gdy Louis umiera. Co ciekawe, gdy Louis zostanie obezwładniony poza saferoomem, Bill czasami pozwala sobie na żart „Louis… Co my właściwie o nim wiemy? Heh, żartowałem, chodźmy po niego”. W komiksie „The Sacrifice” Bill dostrzega jego intuicję, gdy ten planuje coś i zgadza się z nim. Wiadomo również, że to Louis nauczył Billa konstruować bomby rurowe (choć z oczywistych względów nie mamy okazji tego ujrzeć w grze). Gdy Louis przed finałem kampanii Poświęcenie mówi, że chciałby nauczyć się wędkowania, Bill obiecuje mu, że „kiedy dotrą na wyspę, uczyni z niego zawodowca”. W Ścieżkach losu Louis ze względu na swoją optymistyczną naturę wydaje się być w najmniejszym stopniu przybity śmiercią Billa, a przynajmniej nie okazuje tego tak mocno jak pozostała dwójka. Ponadto, gdy przed mostem Francis rozmawiał z Nickiem, wątpliwości Francisa co do zasadności opuszczania mostu zostają gwałtownie przerwane przez Louisa, który mówi, że „wcześniej już rozmawiali o tym i uzgodnili, że mimo wszystko im pomogą” (sugeruje to, że zachowanie Nicka prawie uniemożliwiło ucieczkę z Rayford grupie Coacha). Podczas finału, po zabiciu Tanka Louis może wygłosić, że zabił go w imię zemsty za Billa.
 • Relacje między Billem a Zoey są bardzo zażyłe. Bill jest wyraźnie zrozpaczony i/lub wściekły, gdy Zoey ginie („Te chore sukinsyny właśnie podpisały na siebie wyrok śmierci”), a kiedy zostaje obezwładniona poza saferoomem weteran wyraźnie odmawia zostawienia jej na śmierć. Bill traktuje ją jak córkę – jest to ukazane w pierwszej części komiksu „The Sacrifice”, kiedy Zoey odpoczywając w pojeździe ewakuacyjnym siedzi najbliżej Billa i tym, że podaje jej imię jako pierwsze, gdy rozważa temat pozostawienia innych ludzi, by ratować swoją drużynę. Później również atakuje żołnierza, który uderzył Zoey kolbą M16, gdy ta odmówiła pokazania rany, a gdy Bill dowiaduje się o tym, jak zginęli jej rodzice, odruchowo pociesza ją i przytula do siebie. Ich relacje stają się bardzo napięte w dalszej części komiksu, gdy weteran odmawia zatrzymania pociągu, aby umożliwić żołnierzom uciekającym z bazy wojskowej wejście na pokład ze względu na chęć chronienia swojej grupy. Zoey jest wyraźnie rozczarowana postawą Billa; zarzuca mu bezduszność i nie sądziła, że byłby on zdolny do pozostawienia kogoś na pastwę losu, na co Bill odpowiada, że „próbował to zrobić tak, jak ona chciała” poprzez ucieczkę do bazy wojskowej, gdzie, gdyby nie splot wydarzeń, czekałaby ich śmierć. Stąd też podczas kampanii Poświęcenie Bill i Zoey prawie w ogóle nie rozmawiają ze sobą, a jeśli już, to Zoey wypomina weteranowi, że „to nie jest Floryda” i pyta, „czy właśnie po to zostawili tych wszystkich ludzi na śmierć”. Gdy Bill poświęca się na moście, mimo targających nią emocji rozumie, że tak musiało się stać i powstrzymuje Francisa przed wyskoczeniem za Billem. W ostatnich kadrach komiksu Bill rzucając mołotowem w Tanka myśli „Za każdym razem, gdy myślę, że ona jest bezpieczna, że wreszcie mogę odpocząć… Wtedy pojawiasz się niczym senny koszmar. Ale mam już tego dosyć”, co podkreśla fakt, że priorytetem dla Billa było przede wszystkim utrzymanie Zoey przy życiu.


Niestety Billowi nie było dane poznać Ocalonych z Left 4 Dead 2, jednak Francis i Louis mniej lub bardziej żartobliwie stwierdzają, że Bill z miejsca zastrzeliłby Nicka ze względu na jego nieprzyjemny charakter graniczący z chamstwem. Rochelle wykazuje współczucie dla śmierci Billa, podobnie zresztą jak Coach. Z kolei Ellis, zauroczony urodą Zoey, nie odnosi się w żaden sposób do tej sprawy. Podobnie też Ocaleni w żaden sposób nie komentują widoku ciała Billa w finałowej części Ścieżek losu, co nieco dziwi chociażby ze względu na linie dialogowe Ocalonych pojawiające się w innych kampaniach (np. Coach mówiący na początku trzeciej mapy kampanii Bagienna gorączka, aby okazać szacunek podczas szukania użytecznych przedmiotów w chatach czy Rochelle na stacie Karnawału śmierci przerażona faktem, że ludzie zostali zaatakowani w samochodach), co świadczy, że nie są totalnie wypruci z uczuć i powinni zareagować w jakikolwiek sposób na zakrwawione ciało weterana.

[edytuj] Ciekawostki

 • Jim French, aktor głosowy Billa w Left 4 Dead, jest częstym aktorem głosowym w grach Valve – jego głosem mówi również Ojciec Grigori z Half-Life 2 i rybak z Half-Life 2: Lost Coast.
  • Ze względu jednak na późniejsze problemy ze skontaktowaniem się z Jimem Frenchem przez Valve, Bill nie posiada żadnych dodatkowych linii dialogowych w kampanii Kurs kolizyjny. Ponadto uważa się, że również z tego powodu Bill został uśmiercony w „The Sacrifice”. Potwierdzeniem tego ma być fakt, że jeżeli wymusi się poprzez konsolę pojawienie bota Billa w Ścieżkach losu, będzie on w stanie zrzucać z balkonu przedmioty tak samo, jak robią to Francis i Zoey. Jednocześnie jednak w takim wypadku komiks „The Sacrifice” nie miałby sensu, a bez niego nie da się wyjaśnić, dlaczego Louis ma ranną nogę (fakt, że Louis w kampanii Poświęcenie jest zdrowy można zrzucić na karb balansu w grze). Mimo wszystko wydarzenia z komiksu „The Sacrifice” są oficjalnie uznane za potwierdzone i stanowiące kanon gry.
 • Początkowo Bill, wraz z Louisem, miał być narratorem w intrach kampanii, ale po porzuceniu pomysłu osobnych cut-scenek wprowadzających do kampanii nie doszło do realizacji tej idei.
 • Oryginalny wygląd Billa był stosunkowo najbardziej podobny do obecnego, jeśli porównać całą czwórkę do swoich odpowiedników z wersji bety. Dawniej Bill był ubrany w nieco grubszą, oliwkową kurtkę z kapturem, miał na sobie dodatkowo czarną kamizelkę wojskową z naszywką flagi USA na ramieniu i czarne rękawiczki.
 • Z kolei charakter Billa jest zgoła inny od tego, jaki był w wersji beta gry – z nagrań wynika, że o ile Bill miał dość dobrze sobie radzić w zainfekowanym świecie, o tyle na myśl o tym, że sam może kiedyś ulec infekcji powodowała u niego paniczny wręcz strach. Ostatecznie jednak porzucono ten pomysł, gdyż uznano, że taka słabość zdecydowanie nie pasuje do lidera drużyny. W grze Bill wspomina jedynie, że jeżeli zacząłby zamieniać się w zombie, to żeby nikt z Ocalonych się nie wahał i go zastrzelił, a gdy jest ranny, prosi o obietnicę, żeby w razie jego śmierci nie pozwolili, aby zainfekowani pożarli jego ciało.
 • Czasami na starcie kampanii Poświęcenie może powiedzieć „Wiecie, kto biega naokoło w poszukiwaniu paliwa? Idioci”, co, chociaż w ustach Billa jest dość jednoznaczne i odnosi się do faktu poszukiwania konkretnie żaglówki, a nie zwykłej łodzi, brzmi wyjątkowo ironicznie w kontekście zadania postawionego przed Ocalonymi w kampanii Ścieżki losu, którym jest znalezienie paliwa do generatora odpowiedzialnego za sterowanie mostem.
 • Bill jest jedynym Ocalałym z potwierdzonym nazwiskiem – nazwisko „Overbeck” można zauważyć na jego wojskowej kurtce, a w komiksie lekarze zwracali się do niego per „panie Overbeck”.
 • Billa można znaleźć na samym początku kampanii „The Mercy Hospital Heist” w grze „Payday: The Heist” – stoi w drugiej windzie i tuż przed rozpoczęciem rabunku zjeżdża na dół, unikając bycia zakładnikiem[3].
 • Oryginalna kurtka wojskowa Billa nie nosi żadnych odznaczeń i rangi. Mogły zostać przez niego usunięte, ale mogłoby to również sugerować, że jako żołnierz Bill nie otrzymał nawet podstawowego awansu w wojsku, co byłoby niezwykłe dla żołnierza z długim okresem służby w Wietnamie, zwłaszcza w siłach specjalnych. Zważywszy jednak na fakt, że od czasów II wojny światowej za samo bycie rannym podczas walki żołnierz armii amerykańskiej otrzymuje Purpurowe Serce (ang. Purple Heart), wskazuje to na zwykłe przeoczenie lub uproszczenie projektanta.
 • Zamówienie Left 4 Dead 2 w przedsprzedaży dodawało kupującemu do inwentarza w Team Fortress 2 (o ile je posiadał) czapkę Billa jako niepowtarzalną (teraz można ją zdobyć również poprzez handel).
 • Bill zapewne miał kontakt z Witch przed wydarzeniami z Left 4 Dead – z tyłu kurtki ma ślady rozcięcia pasujące do jej szponów, a w intro gry gwałtownie powstrzymuje Zoey (która sądzi, że jest to osoba, której udało się ukryć przed zainfekowanymi) przed podejściem do Witch, nakazując jej wyłączenie latarek w swoich M1911.
 • Wygląda na to, że Bill jest mieszkańcem Fairfield. Sugeruje to jego wiedza na temat topografii miasteczka oraz położenia Szpitala Miłosierdzia względem Czerwonej Linii metra.
 • Z oczywistych względów Bill nie może zostać ożywiony w kampanii Ścieżki losu za pomocą defibrylatora.
 • Valve stworzyło osiągnięcie dla Billa w DLC The Sacrifice o nazwie Kill Bill. Polega ono na poświęceniu Billa podczas finału na moście. Nazwa osiągnięcia jest nawiązaniem do serii filmów Quentina Tarantino „Kill Bill”.
 • Bill pali papierosy marki Romero, co widać w zwiastunie The Sacrifice. Jest to nawiązanie do znanego reżysera filmów o tematyce zombie, George'a A. Romero.
 • Jeśli podczas finału Poświęcenia poświęci się ktoś inny, Bill może wykrzyczeć, że to nie on/ona miał/miała to zrobić.

[edytuj] Galeria

[edytuj] Przypisy