Dust II

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Dust II
Dust2go1.jpg
Typ Podkładanie Bomby
Autor (CS)

 • David "DaveJ" Johnston
 • MacMan
Autor (CZ) Ritual Entertainment
Autor (CSS) Valve Corporation
Autor (CS:GO) Valve Corporation

Dust II (de_dust2) – oficjalna mapa typu Podkładanie Bomby. Jest to najpopularniejsza mapa w serii gier Counter-Strike i prawdopodobnie najbardziej popularna mapa kiedykolwiek stworzona w grach.

Spis treści

[edytuj] Ogólnie

Antyterroryści muszą przeszkodzić Terrorystom w podłożeniu ładunku C4 na którymś z bomb site'ów, bądź wyeliminować wszystkich przeciwników. Terroryści muszą podłożyć bombę niedaleko którejś z dwóch skrzynek z bronią biologiczną, obronić ją do czasu jej wybuchu, bądź wyeliminować wszystkich Antyterrorystów.

Akcja dzieje się na Bliskim Wschodzie podobnie jak na mapie Dust. Dust2 jest jedną z najmniejszych map w serii a także jedną z najczęściej pojawiających się na serwerach.

[edytuj] Oficjalny opis

Antyterroryści: Ochroń skrzynie z bronią biologiczną przed Terrorystami. Jeżeli przeciwnicy podłożą bombę twoim zadaniem jest ją rozbroić.

Terroryści:Terrorysta niosący C4 musi donieść i podłożyć ładunek obok jednej z dwóch skrzyń.

Inne Spostrzeżenia: Są dwa miejsca w których może zostać podłożona bomba.

[edytuj] Rozwój

[edytuj] Counter-Strike 1.0

Po sukcesie mapy Dust, Dave Johnston postanowił stworzyć kolejną mapę w podobnej scenerii. Początkowo nazwa Dust 2 według twórcy brzmiała głupio więc przechrzcił ją na Dust 3. Było kilka problemów ze stworzeniem odpowiedniego planu mapy, więc sporo elementów pierwszej mapy zostało użytych w tworzeniu kolejnej. Dziura w ścianie niedaleko bomb site'u, oraz schody wewnątrz budynku zostały dodane później. Zdając sobie sprawę, że Dust jest integralną częścią Counter-Strike'a, mapa ostatecznie została nazwana Dust2.

[edytuj] Counter-Strike 1.6

Niektóre graffiti zostały usunięte, a odcień światła stał się mniej żółty.

[edytuj] Counter-Strike: Condition Zero

Ritual Entertainment przerobiło Dust2 i nazwało ją de_dust2_cz. Tekstury zostały zmienione na te znane z misji Recoil z gry Counter-Strike: Condition Zero Deleted Scenes. Słońce świeci teraz białym promieniem. Dodatkowo pojawia się kilka szczegółów dotyczących mapy' na przykład sklepiki niedaleko respawnu terrorystów, czy płytki w tunelu.

[edytuj] Counter-Strike: Source

Podczas przerabiania Dust2 na silnik Source, Valve dodało wiele szczegółów na przykład pyłki kurzu w tunelu. Dodano również kilka bardziej znaczących detali takich jak wraki samochodów, palmy czy puste puszki.

[edytuj] Counter-Strike: Global Offensive

W tej wersji nie dokonano żadnych znaczących zmian i poza poprawą wizualnej strony mapy, nic się nie zmieniło.

W jednym z update'ów, drewniane drzwi zamieniono na stalowe, co znacząco zmniejsza penetrację pocisków.

[edytuj] Osiągnięcia

[edytuj] Counter-Strike: Source

Obrazek Nazwa obecna Opis
Dust2mapveteran.jpg Dust2 Map Veteran Wygraj 100 rund na mapie de_dust2

[edytuj] Counter-Strike: Global Offensive

Obrazek Nazwa Opis
Dust2 Map Veteran csgo.png Weteran mapy Dust2 Wygraj 100 rund na mapie Dust2

[edytuj] Ciekawostki

 • Twórca mapy Dave Johnston podzielił się przebiegiem jej tworzenia.[1]
 • W Counter-Strike na Bombsite'cie A można znaleźć graffiti Goose. Jest to odniesienie do współtwórcy Counter-Strike'a - Minh Lee Goosemana.
  • W tej wersji mapy znajdują się także 2 ukryte pomieszczenia. Pierwsze zawiera podziękowania od Dave'a Johnston'a dla całego zespołu pracującego nad Dust2. Drugie pomieszczenie dedykuje mapę Justin'owi DeJong'owi, twórcy takich map jak Docks i Siege, który popełnił samobójstwo.
 • W Counter-Strike: Source niedaleko respawn'u Antyterrorystów widnieje również Arabskie graffiti "سي اس سوس"(Si As Sus) co po przeczytaniu daje: C S Source (gdy czytane po angielsku).
  • Ponadto na Bombsite'cie B znajduje się graffiti "فریمن اینجا بود", co znaczy tyle że "Freeman tu był". Jest to oczywiste nawiązanie do Gordon'a Freeman'a bohatera gier z serii Half-Life.
 • W CS:GO na skrzyniach na obu bombsite'ach znajduje się arabski napis "الفواكه" (Al-Fawakih), co oznacza owoce. Być może celem Terrorystów jest pozbawienie miasta żywności(biorąc pod uwagę fakt, że miasto wygląda na zniszczone wojną).

[edytuj] Galeria

[edytuj] Respawn Terrorystów

[edytuj] Respawn Antyterrorystów

[edytuj] Bombsite A

[edytuj] Bombsite B

[edytuj] Ciekawostki

[edytuj] Zobacz także

[edytuj] Przypisy

 1. Johnsto - The Making Of: Dust 2
Mapy występujące w serii Counter-Strike