Arctic Warfare Super Magnum
Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!
Broń wysokiego ryzyka i wysokich zysków; okryty niesławą AWP to rozpoznawalny karabin snajperski dzięki charakterystycznej polityce - jeden strzał, jeden trup.
Opis z ekwipunku
Magnum Sniper Rifle, popularnie nazywana AWP (Arctic Warfare Police), AWM (Arctic Warfare Magnum), AWSM (Arctic Warfare Super Magnum) to jeden z karabinów snajperskich występujący we wszystkich grach z serii Counter-Strike.
Mimo powszechnej opinii Arctic Warfare Police nie jest zasilany nabojem .338 Lapua Magnum tylko .243/.308 Winchester (7.62 NATO), dlatego nazywanie tej broni AWP jest błędne. Głównym powodem tej pomyłki jest fakt, że Magnum Sniper Rifle wyglądem bardzo przypomina AWP. Ten błąd jest już prawdopodobnie nieodwracalny, gdyż nazwa AWP głęboko wbiła się w pamięć graczy.
Spis treści |
Ogólnie
AWSM to bardzo potężna snajperka dostępna dla obu drużyn. Swoją sławę zawdzięcza temu, że każde trafienie (poza trafieniem w nogi) zabija przeciwnego gracza. To właśnie dzięki olbrzymiej mocy obalającej zawdzięcza swoją popularność. AWSM jest najpotężniejszą bronią w całej serii Counter-Strike.
Właściwości
Wartości dla wszystkich gier Counter-Strike.
Część ciała | Podst. tryb ognia | |
---|---|---|
Bez pancerza | Z pancerzem | |
Głowa | 460 | 448 |
Klatka pier., ramię | 115 | 112 |
Brzuch | 143 | 140 |
Noga | 86 | 86 |
|
AWSM jest dosyć ciężką bronią. Podczas noszenia tej broni, szybkość ruchu wynosi 210 jedn./sek., dla CS:GO 200 jedn./sek. (domyślna szybkość to 250). Kiedy mamy włączony celownik nasza prędkość wynosi 150 jedn./sek. Jest też jedną z wielu broni, która potrafi strzelać pod wodą.
Zalety i wady
Zalety | Wady |
---|---|
|
|
Taktyki
- W przeciwieństwie do innych snajperek staraj się celować w klatkę piersiową a nie w głowę. Klatka stanowi znacznie większy cel niż głowa a i tak wystarczy jeden strzał by zabić.
- Na niektórych mapach(na przykład Aztec) można wykonać tak zwane wall-bangi (czyli strzały przez przedmioty, ściany) które przy użyciu AWSM mogą zabrać 60 punktów życia. Ta taktyka wymaga celności, doświadczenia i odrobiny szczęścia.
- Jeśli masz słaby komputer lub/i kiepski internet spróbuj strzelać w miejsce gdzie twój cel znajdzie się za pół sekundy.
- Desert Eagle dobrze współgra z AWSM, zwłaszcza jeśli walczysz na krótkim dystansie.
- W trybie Zabójstwo nie można kupić snajperek półautomatycznych, więc AWSM zastąpi je najlepiej, gdyż dzięki niej możemy zabić VIP’a 1-2 strzałami.
Antytaktyki
- Nasłuchuj wystrzałów z tej broni. Dźwięk jest bardzo głośny i charakterystyczny.
- W walce z użytkownikiem AWSM nie stój w miejscu. Jeśli znajdziesz jego pozycję zasyp go ołowiem, strzelając przez ściany i inne obiekty, nie zapominając jednocześnie o ciągłym ruchu. To rozproszy i zdezorientuje wroga.
- Możesz spróbować strzelić w głowę za pomocą M4A1 lub AK-47, choć jest to dosyć ryzykowne.
- Unikaj walk na długi dystans. AWSM jest raczej bezużyteczne na krótkim dystansie chyba, że walczysz z doświadczonym graczem który potrafi szybko wycelować.
Kontrowersje i historia
Z powodu swej mocy AWSM był często krytykowany przez niektórych graczy. Część z nich uważa tę broń za zbyt silną a jednocześnie bardzo łatwą w użyciu, nazywając ją „działem noob’ów”. Przeciwnicy tej broni twierdzą również, że gdy na serwerze znajdzie się osoba która jest bardzo doświadczona w obsługiwaniu się tą snajperką, to inni gracze z reguły nie mają żadnych szans w starciu z taką osobą. Na wielu publicznych serwerach AWSM jest zablokowane lub jest poddane restrykcji. Jednakże przeważająca część graczy, uważa że owszem broń jest wyjątkowo silna ale wymaga dość sporych umiejętności by być sprawnie używaną.
Zmniejszenie mocy
AWSM nie jest już tak silne jak było kiedyś. Najmocniejsze wersje AWSM znajdują się we wszystkich częściach serii przed Counter-Strike 1.3. Wtedy to każde trafienie powodowało śmierć przeciwnika. Późniejsze aktualizacje zmniejszyły efektywność broni: Counter-Strike 1.3 spowodował że strzał w nogę przestał być śmiertelnym, Counter-Strike 1.5 wydłużył czas zmiany pomiędzy pistoletem a snajperką dodatkowo zmniejszając celność snajperki bez włączonego przybliżenia. Counter-Strike 1.6 wydłużył czas przybliżenia, co spowodowało sporą krytykę wśród graczy. Mimo iż gracze przyzwyczaili się do dłuższego czasu przybliżenia, czas ten został ostatecznie skrócony. Nową sztuczką używaną przez graczy jest tak zwany „Quick switch” który skraca czas między strzałami, bo usuwa długą animacje przeładowania. Błąd ten został jednak naprawiony w aktualizacji z października 2011.
Dedykowane mapy
AWP dzięki swojej popularności doczekał się map poświęconych właśnie tej broni. Takie mapy są zazwyczaj obszerne, z dużą lub małą ilością osłon. Drużyny odradzają się zdala od siebie, a jedynymi dostępnymi brońmi jest wspomniane AWP, pistolet i nóż. Na mapach tych można zabijać lub zostać zabitym, rundy na takich mapach nie trwają długo. Te mapy nie są oficjalnymi, ale są świetnym miejscem do nauczenia się strzelania z tej snajperki. Mapy takie mają przedrostek awp_ i są dostępne dla każdej wersji CS'a.
Osiągnięcia
Counter-Strike: Source
Counter-Strike: Global Offensive
Ciekawostki
Ogólne
- AWSM to jedna z najpopularniejszych broni w serii.
- Pliki gry określają tą broń jako awp.
- W starszych grach naboje .338 Lapua Magnum używane przez AWSM są najdroższymi w grze. Koszt to 125$ za magazynek.
- AWSM potrafi spenetrować wiele celów. Dzięki temu łatwo jest zdobyć osiągnięcie „Oszczędność amunicji” (ang. Ammo Conservation).
- Niektóre serwery blokują tą broń lub poddają restrykcji (czasami restrycji są poddawane wszystkie snajperki oprócz Scouta), głównie ilościowej dla danej drużyny. Powody takich decyzji są proste - duże obrażenia i łatwość zabijania z tej broni.
- AWSM jest uważany jako broń "dużego ryzyka i wysokich zysków", gdyż jest potężna ale bardzo wolna, jeśli chodzi o szybkostrzelność i czas przeładowania.
- AWSM to jedyna broń w Counter-Strike mogąca zabić gracza ze swojej drużyny poprzez strzał w głowę (jeśli friendly fire jest włączony).
- Skrót „AWP” można najlepiej wytłumaczyć jako hybrydę Accuracy International AWP(rozmiar w GoldSrc, nazwy w plikach, rozmiar magazynka) i AWSM(kaliber, waga, rozmiar w grach na Source).
- Accuracy International AWSM zostało użyte przez Kaprala Craig’a Harrison’a z Brytyjskiej Armi do pobicia rekordu najdalszego śmiertelnego strzału. Rekord ten ustanowiono w Afganistanie w listopadzie 2009 roku. Poprzednim posiadaczem wspomnianego rekordu był karabin McMillian TAC-50, który został użyty przez kanadyjskiego strzelca Roba Furlonga.
Counter-Strike i Condition Zero
- W CS 1.6 i Condition Zero, model trzecioosobowy AWP jest nienaturalnie krótki; długością odpowiada niemalże AK-47. Ten błąd wizualny został zażegnany w Counter-Strike: Source.
- VIP jest jedyną osobą zdolną przetrwać postrzał z AWP w ciało (to zasługa wzmocnionego pancerza). Jednak strzał w głowę spowoduje jego śmierć.
- AWSM nie jest dostępny dla Antyterrorystów na mapach typu Zabójstwo, ale mogą oni go zdobyć od poległych Terrorystów.
- W Deleted Scenes AWP używane przez wrogich NPC nie zadaje maksymalnych obrażeń. Chcąc zastrzelić gracza zawsze korzystają z celownika laserowego i mogą rozczłonkować inne postacie niezależne. Gdy w posiadaniu AWP jest gracz, nie może on nikogo rozczłonkować, ale za to może zabić jednym strzałem.
- W niektórych misjach, NPC z AWP może zabić innego NPC bez rozczłonkowania. Można to zaobserwować w misji Hankagai, gdzie przywódca gangu zabija sprzymierzonego policjanta.
Counter-Strike: Source
- AWSM w niemieckiej wersji Left 4 Dead 2 jest bezpośrednim portem z Counter-Strike’a. Jedyną różnicą jest fakt że w Left 4 Dead magazynek AWSM ma 20, a nie 10 naboi.
- Viewmodel jest dużo mniejszy niż wcześniej.
- Użytkownik AWP w widoku trzecioosobowym ładuje nabój do komory, podczas gdy w starszych grach po prostu łuska wypada z broni.
- Mimo że rączka zamka jest po lewej stronie, to w widoku trzecioosobowym postać operuje zamkiem z prawej strony.
- Wygląd kolby nieco różni się od starszych gier.
- Ikonka HUD tej broni jest inna od starszych gier.
Counter-Strike: Global Offensive
- W Global Offensive dźwięk strzału jest zapożyczony z niemieckiej wersji Left 4 Dead 2.
- Co dziwne, celownik optyczny zamontowany na tej broni jest najmniejszym celownikiem ze wszystkich snajperek w grze. Posiada także oliwkowy kolor.
- Tak jak jego prawdziwy odpowiednik, AWP w CS:GO miał mieć czarny odcień, jak pokazuje pierwszy trailer gry. Jednak później zmieniono to podczas prac nad tą grą.
- Lufa AWP posiada wyryty napis "ACUMEN MULTINATIONAL ENGLAND AKA OAKRIDGE TN".
Zestawienie ze Scout'em
Na korzyść
- Ogromne obrażenia (AWP potrafi zabić jednym strzałem w prawie każdą część ciała, z wyjątkiem nóg)
- Na dużym dystanie AWP jest dużo celniejsze od Scouta (AWP ma 100% celność zarówno przy strzelaniu w pozycji stojącej czy klęczącej, a Scout jest w 100% precyzyjny tylko przy strzelaniu na kucaka)
Neutralne
- Obie bronie to powtarzalne snajperki
- Ta sama pojemność magazynka
- Oba karabiny wyposażono w celowniki optyczne
Na niekorzyść
- Minimalnie mniejsza szybkostrzelność (41 strz./min. vs 48 strz./min.)
- Niecelny przy strzałach z biodra
- Wysoka cena ($4750 vs $2750)
- Cięższy
- Dłuższy czas przeładowania (2,5 lub 3,5 sekundy vs 2,3 lub 3 sekundy)
- Mało amunicji w zapasie (30 naboi vs 90 naboi)
- Wyższa cena amunicji ($125 vs $80)
- Głośniejsze strzały
Galeria
Counter-Strike 1.0
Counter-Strike 1.6
Counter-Strike: Condition Zero
Condition Zero: Deleted Scenes
Counter-Strike: Source
Counter-Strike: Global Offensive
Członek Phoenix Connexion trzymający AWSM (BETA)
Członek IDF trzymający AWSM (wersja obecna)
Skiny
* - dostępny również z licznikiem StatTrak™.
Linki zewnętrzne
- Accuracy International Arctic Warfare Magnum na Wikipedii.
- Accuracy International Arctic Warfare Magnum na Internet Movie Firearm Database (IMFDB).