Poświęcenie

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Ostrzeżenie

Ta strona może zawierać szczegóły fabuły. Jeśli nie chcesz jej znać, nie czytaj tego artykułu!

Poświęcenie
The sacrifice poster.jpg
Slogan It's your funeral
Gra Left 4 Dead
Left 4 Dead 2
Autor Valve Corporation
Rozdziały
 1. Doki
 2. Barka
 3. Port

Poświęcenie (ang. The Sacrifice) to składająca się z trzech rozdziałów kampania wydana w formie DLC do Left 4 Dead i Left 4 Dead 2. Jej akcja ma miejsce po Krwawym żniwie i stanowi prolog dla kampanii Ścieżki losu. Jej bohaterami są Ocaleni z pierwszej części gry.

Po ucieczce z placówki wojskowej Millhaven przedstawionej w komiksie The Sacrifice, ocaleni postanawiają wykonać plan Billa o znalezieniu żaglówki i popłynięciu na jedną z wysp na Florida Keys, gdzie czeka ich "słońce i bezpieczeństwo". Na drodze staje im most, i w finale kampanii jeden z Ocalonych musi się poświęcić dla reszty. Chociaż w kanonie L4D decyduje się na to Bill (tą wersję przyjęto w komiksie The Sacrifice i kampanii The Passing), to podczas kampanii wybór ten zależy od graczy.

[edytuj] Ciekawostki

 • Jest to jedyne DLC wydane zarówno do Left 4 Dead, jak i do Left 4 Dead 2.
 • Karabin myśliwski w Left 4 Dead, nazywany przed wydaniem drugiej części gry po prostu karabinem snajperskim wraz z wydaniem tej kampanii otrzymał statystyki odpowiadające karabinowi myśliwskiemu z Left 4 Dead 2.
 • Jest to jedyna kampania w Left 4 Dead, która w ikonie osiągnięcia nie posiada pojazdu ratunkowego (nie licząc The Last Stand. Jest to także jedyna kampania w całym uniwersum Left 4 Dead, w której nie ma takiego pojazdu.
 • Finał jest inny niż w pozostałych kampaniach. Bohaterowie muszą uruchomić trzy generatory, każdy z nich powodujący atak Tanka. Po podniesieniu mostu jeden z Ocalonych musi się poświęcić, zeskakując na dół i restartując generator.
 • Finał kampanii ma miejsce w tej samej lokacji, co finał kampanii Ścieżki losu. Jedynymi różnicami jest nieco mniejszy obszar dostępny graczom. Dzięki temu obydwa finały rozgrywane w trybie Przetrwania są niemal identyczne.
 • W kampanii występuje rekordowa ilość oskryptowanych Tanków. Jeden pojawia się w pierwszym rozdziale w wagonie. Z trzema walczymy podczas finału, a po podniesieniu mostu pojawiają się następne cztery.
 • Podobnie jak na plakacie Morowego powietrza, Bill nie posiada w ustach papierosa.
 • Jest to jedyny plakat kampanii, na którym Francis ma na sobie rękawiczki bez palców.
 • Dodatkowo jest to jedyny plakat, na którym Zoey trzyma broń inną niż pistolety.
 • Włosy Zoey w zwykłej grze są zwinięte w kucyk, jednak na plakacie wyglądają na rozpuszczone.
 • Na plakacie kampanii Francis trzyma strzelbę SPAS 12, a Bill wydaje się trzymać AK-47. Obydwie bronie pochodzą z gry Left 4 Dead 2. Dodatkowo Francis trzyma strzelbę w lewej ręce.
 • W każdym z trzech rozdziałów Ocaleni odnoszą się do wydarzeń z komiksu The Sacrifice, jednak nigdy nie wspominają co się tam wydarzyło, lub kogo tam spotkali.
 • Bill posiada około dwudziestu nieużywanych linii dialogowych. Jest to jego monolog, po poświęceniu się i byciu śmiertelnie rannym przez Tanki.
 • W kampanii w wersji do Left 4 Dead występuje mały błąd graficzny, związany z tablicami rejestracyjnymi samochodów. Mimo iż akcja dzieje się w Rayford w stanie Georgia, to auta posiadają tablice rejestracyjne ze stanu Pensylwania. Jest to zapewne niedopatrzenie twórców.
 • Jest to jedyna kampania w Left 4 Dead która ma miejsce wieczorem (reszta kampanii ma miejsce w nocy, północy, lub wczesnym rankiem). Zmienia to odrobinę rozgrywkę, przykładowo zarażeni będą widziani z dalszych odległości. Mimo tego Witche będą nadal siedziały, zamiast chodzić.
 • W wersji do Left 4 Dead 2, razem z kampanią Bez litości zmieniły się preferencje co do używanej przez boty Ocalonych broni drugiego rzędu. Od teraz Zoey preferuje karabiny automatyczne, Francis używa karabinów snajperskich, a Louis jest od teraz użytkownikiem strzelb. Preferencje Billa pozostały bez zmian. Jeśli chodzi o pistolety, to Bill i Zoey preferują Magnumy, a Francis i Louis podwójne pistolety.
 • Pistolet P220 w Left 4 Dead 2 został wraz z wydaniem kampanii nieco zmodyfikowany, aby pod kątem zadawanych obrażeń przypominał Pistolet M1911 z pierwszej części.