Celownik laserowy

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Celownik laserowy
Lasersight1.png
Typ Ulepszenie do broni palnej
Właściwości

Celownik laserowy (ang. Laser sight) – ulepszenie występujące w Left 4 Dead 2. Jest to narzędzie używane do ułatwiania celowania we wszystkich broniach palnych. Wzorowany jest na celowniku laserowym LLM01. Laser można zamontować w każdej broni głównej.

Celownik laserowy nie może zostać przeniesiony do innych lub tych samych broni, gdy Ocalony zmieni broń. Przykładowo: mając AK-47 z celownikiem laserowym i podnosząc tą samą lub inną broń, podniesiona broń nie będzie miała celownika laserowego.

Spis treści

[edytuj] Taktyka

 • Celownik laserowy znacznie poprawia statystyki wszystkich broni (wyłączając strzelby). Najlepiej zamontować go do broni takich jak AK-47 lub pistolet maszynowy z tłumikiem, czyli broni silnych, ale mających kiepską celność.
 • Celownik laserowy jest bardzo rzadki. Zachowuj go tak długo, jak potrafisz na swojej ulubionej broni i unikaj zamiany broni na inną. Jeśli nie wszyscy z zespołu mają celowniki laserowe i jeden z Ocalonych posiadający taki celownik umrze, to jest doskonała okazja do jego zdobycia.
 • Niestety, nie można zamontować celownika laserowego w pistolecie. Laser można zamontować tylko w broni głównej.
 • Używanie celownika laserowego w dowolnej strzelbie jest bez sensu. Celność bez celownika jak i z nim nie ulega żadnym zmianom.
 • Celowniki laserowe są niezwykle przydatne w trybie Realizm, gdyż ułatwiają Ocalonym znaleźć siebie (w tym trybie nie są oni oznaczeni).
 • Pudełka z celownikami laserowymi mają niewyczerpalne zapasy, więc jeśli gracz szybko znajdzie lepszą broń po zamontowaniu celownika do posiadanej, będzie mógł wrócić do lokacji, gdzie się te pudełka znajdują się i tą broń ulepszyć.
 • Celownik laserowy na statystyki granatnika wpływa tylko wtedy, kiedy gracz jest w ruchu.
 • Zamontowany celownik laserowy w potężnym M60 polepsza jego celność, zarówno w ruchu jak i bezruchu. Jednakże znalezienie obydwu tych elementów wyposażenia jest bardzo mało prawdopodobne.
 • Ocaleni sterowani przez komputer potrafią znajdować celowniki laserowe, ale nie będą krzyczeć, że je znaleźli. Jeśli zobaczysz, że któryś z Ocalonych ma zamontowany taki celownik, to jeśli chcesz je mieć, to spróbuj przeszukać całą mapę.
 • Inni gracze widzą twój laser nawet gdy jesteś za nimi, co zapobiega ich wbiegnięciu na twoją linię strzału.
 • Zamontowany laser w karabinie myśliwskim lub karabinie snajperskim poprawia tylko celność podczas ruchu.
 • Zamontowany laser w pistolecie maszynowym z tłumikiem spowoduje polepszenie celności do poziomu karabinu snajperskiego.

[edytuj] Za kulisami

Celowniki laserowe w akcji (Left 4 Dead)

Celownik laserowy miał początkowo występować w Left 4 Dead, jednak w finalnej wersji nie jest on używany. Modyfikacje stworzone do wersji PC tej gry pozwalają jednak graczom na używanie ulepszeń (z celownikiem laserowym włącznie).

[edytuj] Dostępność

Celownik laserowy jest bardzo trudny do znalezienia. Gracze często mogą przechodzić większość kampanii, ale i tak nie znajdą celowników laserowych. Jedynym miejscem, w którym celowniki laserowe stale się pojawiają jest Whitaker's Gunshop w kampanii W centrum zarazy. W kampanii Bagienna gorączka jest duża szansa, że celowniki laserowe często będą się pojawiać, jeśli gracz przechodzi kampanię od początku do końca. Innym przykładem, w którym celowniki laserowe będą się często pojawiać jest drugi etap kampanii Karnawał śmierci. Z reguły można celowniki laserowe znaleźć w każdej kampanii. Za pojawianie się celowników laserowych i innego wyposażenia odpowiada AI Director.

[edytuj] Spostrzeżenia

 • Jeśli celownik laserowy jest używany w karabinie myśliwskim lub karabinie snajperskim, laser wyłączy się, kiedy gracz będzie patrzył przez lunetę, ale włączy się, kiedy przestanie patrzeć.
 • Nie ma widocznego punktu, z którego emitowany jest laser; prawdopodobnie jest emitowany z latarki.
 • W przeciwieństwie do wybuchowej i zapalającej amunicji, celownik laserowy jest ulepszeniem bardzo rzadko spotykanym.
 • Ocaleni z Left 4 Dead pod koniec The Passing zawsze będą posiadać zamontowane celowniki laserowe, niezależnie od broni, chyba że będą używać pistoletów w różnych Mutacjach.
  • Po wpisaniu kodu noclip i przemieszczeniu się na balkon, gdzie znajdują się ocaleni z Left 4 Dead, gracz automatycznie otrzyma celownik laserowy do swojej broni.
 • Gdy ma się zamontowany celownik laserowy, można dalej korzystać z latarki, mimo, że emituje laser.
 • W trybie Kontra, kiedy gracz jest obserwatorem i obserwuje innego gracza z perspektywy pierwszej osoby, laser będzie nierównomiernie się ruszał podczas ruchu obserwowanego gracza.

[edytuj] Galeria