Bomba rurowa

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Bomba rurowa
Pipe L4D.png
Typ Granat
Kategoria Rzucane
Właściwości
Magazynek 1
Noszona amunicja 1
Szybko-
strzelność
Jednorazowego użytku

FIRE IN THE HOLE!


Chase this, you zombie bastards!


Bomba rurowa jest przedmiotem dostępnym w serii Left 4 Dead. Używać można go w celach ofensywnych, defensywnych, jak i dywersyjnych.

Bomba rurowa posiada lont na końcu i ma przyczepioną czerwoną LED'ową lampkę oraz dźwiękowy detektor dymu, który przyciąga zarażonych, kiedy zostanie rzucona. Bomba rurowa eksploduje po 5-7 sekundach od chwili rzucenia.

Promień wybuchu jest stosunkowo niewielki, ogranicza się do 3-4 metrów, ale do dobrze rzuconej bomby rurowej zbiegają się ciasno zainfekowani, więc można zabić aż 20 zarażonych na raz. Wybuch bomby rurowej może ranić ocalałego, dlatego też należy stanąć razem z drużyną w bezpiecznej odległości w chwili wybuchu.

Bomby rurowe są przydatne w wielu sytuacjach. Można je stosować ofensywnie do oczyszczania terenów z zarażonych, defensywnie do odpierania ataków hordy lub odciągnięcia jej od rannego towarzysza, lub też w celach dywersyjnych, np. w chwili ucieczki do pojazdu ewakuacyjnego.

[edytuj] Taktyka

  • Broń ta jest idealna do oczyszczania otwartej przestrzeni z zarażonych. Można dzięki temu zaoszczędzić sporo amunicji.
  • Bomba może być dobrym narzędziem dywersyjnym, gdyż może zostać rzucona podczas ucieczki do pojazdu ewakuacyjnego, co da nam cenny czas na szybkie dotarcie do pojazdu.
  • Nie trać bomb rurowych, przechowaj je na większe ataki hordy.
  • Nie rzucaj kilku bomb. Zarażeni będą reagować tylko na jedną z nich.
  • Zarażeni, którzy przeżyli eksplozję będą oszołomieni, co ułatwi atak.
  • Promień wybuchu może się różnić, zależnie od poziomu trudności.
  • Specjalni zarażeni i zarażeni pracownicy budowlani nie reagują na bomby rurowe (ci ostatni nie reagują dlatego, że mają nauszniki, przez które nic nie słyszą).
  • Rzucenie bomby np. z góry hotelu w kampanii W centrum zarazy spowoduje, że wszystkie zombie będą skakać przez okna i ginąć.
  • Witch i Tank trafieni bombą rurową zostaną na chwilę oszołomieni.

[edytuj] Za kulisami

Na początku tworzenia gry bomby rurowe nie miały posiadać czerwonej lampki i nie miały wydawać dźwięku, zamiast tego miały działać jak zwykły granat. Byłyby jednak problemy. Zarażeni biegali tak szybko, że zabicie kogoś granatem graniczyło by z cudem, chyba że ktoś wykaże się dobrym wyczuciem czasowym. Innym problemem mogłoby być to, że zarażony biegnąc koło granatu mógłby go kopnąć spowrotem do rzucającego, co sprawiłoby problemy. Jednak wprowadzono rozwiązanie, aby bomby rurowe przyciągały zarażonych, a jako czasowe rozwiązanie bomby wprowadzono butlę z tlenem.

Bomby rurowe zostały oparte na HE Grenade z gry Counter-Strike. Można to zauważyć po jego "cenie" w plikach gry, a także po fakcie, iż dźwięki bomby rurowej znajdują się w folderze "hegrenade". Jest możliwe, że bomba rurowa miała być zwykłym granatem. Stare ikonki HUD ukazujące bombę rurową przypominają właśnie HE Grenade.