Wieżyczka strażnicza

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Ujednoznacznienie

Ten artykuł dotyczy wieżyczki Aperture Science z Portala. Zobacz też: Wieżyczka Kombinatu z HL2

Wieżyczka strażnicza
Sentrygun-portal.png
Przynależność Aperture Science
Typ Broń
Używane przez GLaDOS
Bronie karabin maszynowy
Informacje Techniczne
Projektant Moby Francke
Byt npc_portal_turret_floor

Hello. Can I help you?
(Witam. Czy mogę pomóc?)

Wieżyczka strażnicza

Wieżyczka strażnicza Aperture Science (ang. Aperture Science Sentry Gun) to urządzenie wynalezione i produkowane przez Aperture Science. Produkcja działek jest w pełni zautomatyzowana i odbywa się na miejscu, w kompleksie Aperture. Gotowe wieżyczki są albo pakowane w firmowe pudła i wysyłane do klienta, albo dla użytku własnego, transportowane poprzez system rur w odpowiednie miejsce Aperture.

Spis treści

[edytuj] Wygląd

Działka mają owalny kształt, spłaszczony w osi pionowej. Ich obudowa ma domyślnie kolor biały, ale może być pokolorowana w dowolny sposób zależny od życzenia klienta. Powierzchnia jest gładka. Posiadają trzy składane nogi, 2 z przodu i jedno z tyłu. Po bokach znajdują się wysuwane elementy, w których zamontowano karabiny automatyczne naprowadzane laserowym detektorem ruchu koloru czerwonego, wbudowanym z przodu obudowy. W środku wieżyczek znajduje się moduł sztucznej inteligencji, dzięki któremu mogą reagować na zmiany zachodzące w ich otoczeniu (np. przywitać się z inną wieżyczką postawioną w jej pobliżu). Wieżyczki posiadają wbudowany syntezator mowy, którym sygnalizują swój obecny stan, korzystając z bazy przygotowanych wypowiedzi. Wnętrze wieżyczek w znacznej mierze wypełnione jest amunicją, która pozwala pracować im przez długi czas bez obawy wyczerpania zapasów.

[edytuj] Charakterystyka

Działka mają wiele zastosowań. Mogą być używane, np: jako strażnik śpiącego dziecka. Służą także do testów Androidów bojowych. W Aperture są szeroko stosowane przez GLaDOS w testach nad technologią portali.

Działka monitorują tylko obszar z przodu o ograniczonym zasięgu. Gdy wychwycą ruch, starają się nacelować na potencjalnego intruza swój laser. Następnie otwierają w tym kierunku ogień i kontynuują aż do unicestwienia zagrożenia. Gdy cel zniknie, jeszcze przez kilka sekund przeczesują aktywnie obszar, po czym przechodzą w stan "statycznej ochrony", kiedy to laser utkwiony jest w jednym punkcie. Działka są bezbronne od tyłu oraz w znacznej części po obu stronach obudowy. Podniesione działko wykazuje objawy niepokoju: zadaje pytania o to co się dzieje i chaotycznie wyszukuje celu. Przewrócone, działko wystrzeliwuje serię pocisków na oślep, a następnie wyłącza się. Ponownie ustawione na odnóżach, pozostaje nieaktywne.

[edytuj] Portal

Po raz pierwszy pojawiają się w komorze testowej nr 16, gdzie jak mówi GLaDOS, zostały wstawione w zastępstwie, w wyniku chwilowej niedostępności wcześniej zaplanowanego testu. Są obecne do końca gry, zarówno w komorach testowych jak i w obszarze przeznaczonym dla personelu technicznego.

[edytuj] Portal 2

Działka również są obecne w Portal 2, zarówno w trybie single-player jak i co-op.

[edytuj] Taktyka

Czerwony promień lasera pozwala łatwo zlokalizować wieżyczki oraz zaplanować strategię. System detekcji działek działa z lekkim opóźnieniem, co pozwala w niektórych sytuacjach po prostu przebiec obok, bez podejmowania konfrontacji. Wieżyczki strażnicze najłatwiej pokonać podchodząc do nich od tyłu. Wystarczy pochwycić je i odstawić w inne miejsce lub po prostu przewrócić. Tylko 3 odnóża sprawiają, że łatwo je pozbawić równowagi. W zadaniu tym najlepiej sprawdzają się portale otwierane bezpośrednio pod wieżyczką, lub przedmioty wyrzucane na nie (jak np, Kostka Towarzysząca lub inne działko), przez portal utworzony nad wieżyczką.

Tak jak inne przedmioty, wieżyczki ulegają dezintegracji w zetknięciu z siatką dematerializującą.

[edytuj] Ciekawostki

  • Głos, którym mówią wieżyczki, należy do Ellen McLain.
  • Nie wszystkie kwestie mówione wieżyczek, które znajdują się w plikach zostały wykorzystane w grze. Przykład to: "Sorry we're closed" ("Przepraszamy, zamknięte").
  • P-body został zbudowany, między innymi z części wieżyczek strażniczych Aperture.
  • Na koniec Portala 2, podczas opery wieżyczkowej, widać inny typ wieżyczki, "Grubą Damę". Śpiewa sopranem i pełni główną rolę w operze.
  • Oprócz niej jest także Król Wieżyczek. Znajduje się z tyłu, pomalowany jest w panterkę, a na głowie ma koronę. Wydaje podobne dźwięki do innych tamtejszych wieżyczek, ale znacznie niższe i donioślejsze.
  • W Portal 2 na taśmie uszkodzonych wieżyczek znajduje się jedna mówiąca i dobrze wyglądająca wieżyczka. W przypadku jej podniesienia powie "Dziękuję", potem "Wkurz się", "Nie rób lemoniady". Potem przedstawia się jako Caroline i opowiada mit o Prometeuszu oraz mówi Chell że wszystko wyjaśni się na dole po czym mówi "To wszystko" i "Do widzenia". Została oficjalnie nazwana Wieżyczką-wyrocznią.
  • Wieżyczki strzelają tak samo jak karabin pulsacyjny.

[edytuj] Galeria

Technologie z uniwersum Half-Life'a

Kombinat

Bojowe

APC · Cytadela · Hunter-chopper (Helicopter) · Kapsuła headcrabów · Kula energii · Manhack · Mina · Mina energetyczna · Skrzynka z zaopatrzeniem · Stacjonarne działo pulsacyjne · Suppressor · Wieżyczka · Wieżyczka sufitowa

Cywilne

Barykada · Bunkier · Depot · Drzwi pancerne · Dystrybutor żywności · Generator energii · Kula energii · Most energetyczny · Panel kontrolny · Pole konfiskujące · Pole siłowe · Pole tłumiące · Rdzeń Cytadeli · Ruchomy mur · Skaner · Strażnica · Razor Train · Tłuczek · Zamek do drzwi · Breencast

Ruch Oporu

Alyx's Gun · Bomba Magnussona · Detektor Antlionów · Dog · EMP · Gravity Gun · Radio · Łazik · Mil Mi-8 · Muscle Car · Poduszkowiec · Rakieta

Black Ops

Broń

Wieżyczka H.E.C.U. · M2 Browning · Granat błyskowy

Pojazdy

AH-64 Apache · Ciężarówka zaopatrzeniowa M35 · V-22 Osprey

Inne

Moździerz · Urządzenie termonuklearne · Kamuflaż

H.E.C.U.

Broń

Wieżyczka H.E.C.U. · M198 Howitzer · M2 Browning · M202A1 FLASH · Umocnione działo stacjonarne · Dynamit · Mina przeciwpiechotna

Pojazdy

AH-64 Apache · Ciężarówka zaopatrzeniowa M35 · F-16 Fighting Falcon · M1A1 Abrams · M2A3 Bradley · V-22 Osprey

Inne

Mapa taktyczna · Palnik · Powered Combat Vest · Radio

Black Mesa

Apteczka · Bateria · Gluon_gun · Kombinezon HEV · MTM 8 · Rakieta · Samochód służbowy · Skaner siatkówki oka · Spektrometr antymasy · System informacyjny Black Mesy · Tau Cannon · Holograficzny Asystent · Moduł długiego skoku

Aperture Science  

Powietrzna katapulta zaufania · Kostka towarzysząca · Tuba transportowa · GLaDOS · Handheld Portal Device · Imprezowy robot eskortujący · Kamera ochrony · Komora relaksacyjna · Kula energii · Most świetlny · Bezkrawędziowa kostka bezpieczeństwa · Obciążeniowa kostka magazynująca · Obciążeniowa kostka osiowa · Pneumatyczny odpowietrznik rozmaitości · Rdzeń osobowości · Siatka dematerializująca · Superprzycisk · Gniazdo bezkrawędziowej kostki bezpieczeństwa · Promień termicznego zniechęcenia · Wieżyczka rakietowa · Wieżyczka strażnicza · Awaryjny spopielacz inteligencji · System głośników ·Sieć rur · Radio · Żel napędzający · Żel repulsyjny · Żel konwersyjny · Przełącznik · Nanoboty · Robot Enrichment · Panele · Bomby Aperture Science · Buty wysokoupadkowe · Zaawansowany zamiennik stawu kolanowego · Wieżyczka-mutant · Generator neurotoksyny

Wycięte

Żel klejący · Futbol