Wieżyczka-Wyrocznia

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

Ostrzeżenie

Ta strona może zawierać szczegóły fabuły. Jeśli nie chcesz jej znać, nie czytaj tego artykułu!

Wieżyczka-Wyrocznia
Ora turret.png
Przynależność Aperture Science
Wygląd i zdolności
Pochodzenie Ziemia
Rasa sztuczna inteligencja, Wieżyczka strażnicza
Kolor oczu Czerwone
Kolor włosów brak
Informacje techniczne
Dubbing Ellen McLain

Ja nie z tych...

Wieżyczka-Wyrocznia

Wieżyczka-Wyrocznia (ang. Oracle Turret[1]) pojawia się w grze Portal 2 w rozdziale Ucieczka. Znajduje się ona na jednej z Linii Odkupienia Wieżyczek w Fabryce wieżyczek.

Aby ją znaleźć, należy dotrzeć do momentu, w którym komunikat obwieszcza, że "Linia odkupienia wieżyczek jest aktywna" (Turret redemption line active). Następnie należy wejść na linię odkupienia i przeskoczyć z niej na drugą. Wieżyczka-Wyrocznia jest tam jedyną działającą wieżyczką. Gdy Chell się do niej zbliży, powie: "Ja nie z tych..." (I'm different...). Jej podniesienie spotka się z podziękowaniem oraz achievement'em "Bez Urazy". Po zejściu z linii Wieżyczka powie "Wkurz się!", "Nie rób lemoniady!". Potem opowiada mit o Prometeuszu. Jej kolejne kwestie brzmią: "To za mało", "Odpowiedź znajduje się pod nami". Następnie ujawnia imię asystentki Cave'a Johnsona. ("JEJ imię to Caroline", "Zapamiętaj to!"). Potem żegna się z Chell ("To wszystko, co chciałam powiedzieć", "Do widzenia") i już nic więcej nie mówi.

Spis treści

[edytuj] Przepowiednie

Każde z wypowiedzianych sentencji wieżyczki ma jakieś znaczenie:

  • "Wkurz się" - nawiązuje do wypowiedzi Cave Johnson'a
  • "Nie rób lemoniady" - ponownie cytat z nagrania założyciela Aperture
  • "Prometeusz [...] został zesłany pod ziemię, gdzie ptaki wydziobywały jego ciało" - aluzja do GLaDOS zmienionej w ziemniaka, porzuconej w starym Aperture Science
  • "To za mało" - paradoks nie zadziała na Wheatley'a
  • "Odpowiedź znajduje się pod nami" - w starym Aperture odkryjemy jego historię
  • "Jej imię to Caroline" - prawdziwe imię GLaDOS

[edytuj] Ciekawostki

  • Podobną wieżyczkę można spotkać już wcześniej, niemal na samym początku gry, jeszcze w czasie podróży po kompleksie w towarzystwie Wheatleya - jest to jedna z pierwszych napotkanych form sztucznej inteligencji, tuż po wspomnianym module. Co ciekawe, nasz kompan traktuje ją jako niezrównoważoną psychicznie i zabrania odpowiadać na jej nawoływania, samemu je przekrzykując. Trudno powiedzieć jednak, czy jest to ta sama wieżyczka.

[edytuj] Galeria

[edytuj] Przypisy

  1. Jay: What’s the official name for the turret? Chet: It’s the Oracle Turret. John Walker: Valve On Portal 2: Spoiler Interview Part One. Rock, Paper, Shotgun, 27 kwietnia 2011 [dostęp 24-01-2012].