Tau Cannon

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Tau Cannon
250px-Gaussw 1.png
Przynależność
Typ Akcelerator Cząsteczek
Używane przez
Właściwości
Obrażenia
  • 20 przy podstawowym strzale
  • 25 do 200 po naładowaniu
Szybkostrzelność duża
Odrzut mały
Rozrzut duży
Magazynek 100
Noszona amunicja 100
Komenda weapon_gauss

Man, why aren't we using it?!


Tau Cannon to eksperymentalna broń energetyczna, po raz pierwszy przedstawiona w Half-Life. Ze względu na swoją siłę rażenia i wszechstronność, jest uważana za jedną z najlepszych broni w grze. Tau Cannon można po praz pierwszy znaleźć w rozdziale Questionable Ethics. Jeżeli gracz nie zdecyduje się wtedy podnieść tej broni, nie będzie mógł tego zrobić aż do rozdziału Lambda Core.

Spis treści

[edytuj] Ogólnie

Tau Cannon został opracowany przez naukowców z Kompleksu Badawczego Black Mesa. Jego zaawansowana technologia pozwala na użycie zubożonego uranu jako paliwa. Nie trzeba się też martwić przeładowywaniem. Amunicja jest automatycznie ładowana z rezerw. Amunicja ze zubożonego uranu jest używana także w Gluon gunie. Tau Cannon jest przez wielu nazywany działem Gaussa, ponieważ wiele plików gry odnosi się do tej broni jako "gauss". Być może jest to pozostałość po wersji alfa gry.

Tau Cannon to eksperymentalna broń energetyczna strzelająca wiązkami taonów. Broń ta ma dwa tryby ognia:

  1. Broń strzela szybko, a w powietrzu widać żółty promień. Tryb ten nadaje się do eliminacji nieopancerzonych celów.
  2. Tau Cannon się przez pewien czas ładuje. Przy maksymalnym naładowaniu broń wystrzeliwuje gorący, biały promień, który jest w stanie przebić się przez ścianę i dosięgnąć odległego przeciwnika. Ten tryb strzału zadaje ogromne obrażenia.

Prototyp przetrwał zniszczenie kompleksu Black Mesa i obecnie jest używany przez Ruch Oporu. Wliczając egzemplarz zamontowany na łaziku Gordona Freemana.

Tau Cannon trzymany przez postać

Taony są najbardziej masywnymi cząstkami z rodziny cząstek elementarnych, takich jak elektrony. Cząstki te są naładowane ujemnie, ale mają 3 tys. razy większą masę. To wyjaśnia potężną siłę rażenia Tau Cannon, jak również znaczny rozrzut. Wczesne wersje działka używały zwykłych domowych akumulatorów i mikro-reaktora rozszczepieniowego. Prototyp opracowany w Black Mesie używa zasilania jądrowego, napędzanego niedrogim zubożonym uranem. Ta sama technologia została wprowadzona do użytku w eksperymentalnej broni gluonowej, która została opracowana w tym samym okresie.

W okresie Powstania przeciw Kombinatowi, Tau Cannon były montowane na pojazdach. Używały one alternatywnego źródła paliwa, które zapewniało im nieograniczoną ilość amunicji, a kondensatory mogły być zawsze naładowane. Dzięki temu nie trzeba było się martwić katastrofalnym w skutkach przeciążeniu broni. Działko jest zabójcze dla jednostek Kombinatu i Obcych, jednak bezużyteczne przeciwko Combine APC. Opancerzenie APC jest zdolne wytrzymać nawet naładowany strzał z Tau Cannona.

[edytuj] Błąd nazwy i wyjaśnienie

W Half-Life 2 Gracz otrzymuje łazik z zamontowanym działkiem. Alyx faktycznie odnosi się do niej, nazywając ją Tau Cannon, co oficjalnie potwierdza nazwę broni. Ponieważ Tau Cannon jest akceleratorem cząsteczek, możliwe jest, że wykorzystuje technikę przyspieszania elektromagnetycznego podobną do tej używanej w działku Gaussa.

[edytuj] Za kulisami

[edytuj] Half-Life

Działo Gaussa (ang. Gauss Gun lub Coilgun) jest urządzeniem, które używa elektromagnetyzmu do przyspieszania pocisków. Na wczesnym etapie produkcji Half-Life'a, Valve zamierzało stworzyć broń z superszybkimi pociskami. (Jak jest to określone w jednym z plików dźwiękowych HEV - "Experimental Hyper-velocity Projectile Weapon Acquired"), ale później zmienili to na broń rażącą wiązkami cząsteczek, bez zmiany nazewnictwa w plikach gry. Broń używa tej samej amunicji co Gluon Gun, czyli broń energetyczna dając kolejny dowód na to, że broń nie jest prawdziwym Działkiem Gaussa.

[edytuj] Half-Life 2

Tau Cannon jest montowany na łaziku i początkowo gracz mógł go używać jak normalną broń, ale ta możliwość została wycięta ze względu na duże podobieństwo do Karabinu Pulsacyjnego.

[edytuj] Ciekawostki

  • W Half-Life Tau Cannon wycelowany w bliską twardą powierzchnię może odrzucić gracza na odległość za pomocą alternatywnego wystrzału. Kosztem utraty sporej części amunicji gracz może w szybki sposób przemieścić się na dużą odległość lub wskoczyć na wysoko położone miejsce.
  • Tau Cannon przypomina nieco Railguna z Quake II. Railgun także strzela wiązkami cząsteczek i jako amunicji używa komórek zubożonego uranu.
  • W plikach Half-Life 2 można znaleźć kilka tekstur dla HUD z ikonami wyciętych broni. Tau Cannon także się tam znajduje. Jest on też w pliku czcionki "HalfLife2.ttf".
  • W Garry's Modzie ikona Tau Cannona reprezentuje Physics Gun.

[edytuj] Galeria


Ta strona zawiera treści z Combine OverWiki. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Tau Cannon. Lista autorów jest dostępna w Cannon&action=history historii strony. Tekst z Combine OverWiki jest udostępniony na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0.