Gluon gun

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Gluon gun
240px-Gluon gun.jpg
Przynależność Black Mesa
Typ broń eksperymentalna
Używane przez
Właściwości
Obrażenia 14
Szybkostrzelność wiązka ciągła
Odrzut mały
Rozrzut mały
Magazynek 100 (uran zubożony U235)
Noszona amunicja 100 (uran zubożony U235)
Komenda weapon_egon
Odpowiedniki Tau Cannon

"I just can't bring myself to use it on a living creature.
You don't seem to have trouble killing things."

Naukowiec Black Mesa

Gluon Gun - Nazywany inaczej Destabilizatorem kwantowym. Eksperymentalna broń, która generuje śmiercionośne wiązki potrafiące zniszczyć prawie wszystko.

Spis treści

[edytuj] Ogólnie

Glon Gun został znaleziony przez Gordona w Black Mesa Research Facility gdzie został wynaleziony i skonstruowany. Jego twórca nigdy nie chciał przetestować go na istotach żywych, daje go więc Gordonowi Freemanowi podczas jego ucieczki z kompleksu.

Broń składa się z trzymanego w ręku emitera wiązki połączonego grubym przewodem z generatorem noszonym na plecach. Z nazwy wynika, że Gluon Gun destabilizuje cząsteczki, co powoduje gwałtowne wyniszczanie celu na poziomie molekularnym (niszczy wiązania). Nie jest do końca jasne, czy broń emituję wiązkę czy ingeruję bezpośrednio z gluonami zawartymi w niszczonym obiekcie. Wiadomym jest, że broń ingeruje w fundamentalne procesy zachodzące w materii. W grze każdy zabity z tej broni przeciwnik rozpada się na kawałki.

[edytuj] Taktyka

 • Gluon Gun jest użyteczną bronią przeciwko stworzeniom z wymiaru Xen, którym nie można wyrządzić szkody zwykłymi pociskami (np. Gargantua). Jako że wiązka jest emitowana bez przerwy i przechodzi przez pancerz.

[edytuj] Multiplayer

 • W trybie gry wieloosobowej Gluon Gun jest generalnie słabą bronią. Problemy z latencją i wysokim pingiem powodują, że wiązka często się zacina i gracz musi przez pewien czas trzymać przycisk akcji zanim wiązka wystrzeli. Również, broń ma tendencję do zacinania się. Mimo to, te błędy można przypisać praktycznie tylko do starych wersji Half-life'a, jako że Steam jest zabezpieczony przed ewentualnymi lagami (rekompensacja lagów).
 • Stosowanie tej broni na dalekie zasięgi jest bardziej korzystne, ponieważ wiązka nie skręca się tak ostro jak przy celowaniu na bliższe odległości. Na dalsze odległości wiązką kieruje się łatwiej.
 • Niektóre serwery zwiększają obrażenia zadawane przez tę broń, tak aby stała się ona bardziej użyteczna. Gracze z niskim pingiem najwięcej mogą na tym zyskać.
 • W porównaniu z trybem gry jednoosobowej Gluon Gun wyczerpuje swoją amunicję szybciej oraz obrażenia są zadawane wszystkiemu co znajduje się w pobliżu celu.

[edytuj] Za kulisami

 • Gluon Gun pierwotnie miał posiadać dwa tryby ognia: szeroki, potężny strumień cząsteczek i cienkie wiązki. Miały być przełączane wajchą osadzoną na emiterze wiązki. Gdy jeszcze możliwość zmiany trybu ognia nie istniała, model miał już gotową animację przestawiania wajchy. W plikach konfiguracyjnych gry znajdują się ustawienia dla dwóch strumieni wiązki.
 • W plikach gry można ustawić obrażenia zadawane przez tą broń.

[edytuj] Ciekawostki

 • Broń czasami określana jest mianem "Egon Gun", ponieważ wiele plików gry nawiązuje do niej w ten sposób. Jest to spowodowane podobieństwem plecaków protonowych używanych przez bohaterów filmu "Pogromcy Duchów". Jeden z głównych bohaterów nazywał się Egon Spengler i był naukowcem, stąd taka nazwa w plikach gry.
 • Miotacz ognia z Team Fortress Classic jest zmodyfikowanym modelem Gluon Guna.
 • W trybie multiplayer Gluon Gun może przenikać przez ściany, sufity i podłogi. Jakkolwiek, w wyniku takiego ataku, przeciwnik otrzymuje bardzo małe obrażenia (zwykle kilka punktów pancerza).
 • Przyciśnięcie przycisku ognia alternatywnego skutkuje uruchamianiem losowej animacji broni a następnie jej zatrzymania. Puszczenie przycisku spowoduje zatrzymanie animacji i powrót do normalnego stanu. Inne bronie, które nie posiadają strzału alternatywnego (tak jak Shock Roach) również zachowują się tak samo. Jednakże, w grze Half-Life: Opposing Force, przyciśnięcie przycisku ognia alternatywnego będzie skutkowało zwykłym standardowym użyciem Gluon Guna.
 • Wygląd i projekt Gluon Gun'a przypomina trochę projekt prototypu ASHPD widziany na plakacie w starej części Aperture Science.

[edytuj] Galeria

[edytuj] Występowanie