Black Ops

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Black Ops
Black Ops all.jpg
Okres życia Incydent w Black Mesa
Przynależność Rząd Federalny Stanów Zjednoczonych
Pozycja Komandosi
Wygląd i zdolności
Pochodzenie Ziemia
Rasa ludzie
Informacje techniczne
Dubbing
Projektant Chuck Jones
Byt
 • monster_human_assassin
 • monster_male_assassin

Black Ops lub Black Operations - grupa komandosów i wyszkolonych zabójców występujących w Half-Life, Half-Life: Opposing Force i Half-Life: Decay. Niedługo po przybyciu H.E.C.U., wyruszyli do Black Mesy. Ich główne zadanie polega na zabiciu każdej żywej istoty w Black Mesie, zarówno naukowców, ochroniarzy i obcych, jak i H.E.C.U., a następnie zniszczenie ośrodka urządzeniem termonuklearnym. Dzielą się oni na dwie grupy: komandosi i zabójczynie.

Spis treści

[edytuj] Ogólnie

Zabójczynie Black Ops noszą czarny, obcisły kombinezon i gogle noktowizoryjne z komunikatorem, którego jednak nigdy nie używają. Dzięki kombinezonowi są w stanie biegać szybciej niż inni przeciwnicy oraz skakać na duże wysokości. Są wyposażone w pistolet z tłumikiem oraz granaty. W zwarciu wyprowadzają serie kopnięć.

Komandosi Black Ops noszą czarny kombinezon i gogle. Niektórzy są wyposażeni w noktowizory. Prawdopodobnie mają na uchu komunikator, z którego otrzymują różne informacje. Biegają oni szybciej od żołnierzy H.E.C.U. i są też od nich bardziej wytrzymali, dzięki grubej kamizelce kuloodpornej. Nie słychać jak przesyłają komunikaty i nie krzyczą z bólu, przez co trudno ich wykryć. W zwarciu kopią i biją pięściami. Tak jak żołnierze H.E.C.U. są uzbrojeni w pistolety maszynowe lub karabiny snajperskie M40A1

[edytuj] Występowanie

[edytuj] Half-Life

Zabójczynie Black Ops po raz pierwszy pojawiają się kiedy Gordon przemierza Sektor E podczas rozdziału Apprehension. Później pojawiają się ponownie w Sektorze F w czasie trwania rozdziału Lambda Core.

W tej części gry pojawiają się tylko żeńskie jednostki Black Ops. Nie zostały także sprecyzowane stosunki z siłami HECU. Nie spotykają się w żadnym momencie gry, ale ich sztuczna inteligencja jest zaprogramowana, aby walczyli wspólnie. Nie zostało to jednak odpowiednio wyjaśnione aż do czasu wydania Opposing Force.

[edytuj] Half-Life: Opposing Force

W tym dodatku rozwinięto Black Ops. Dodano komandosów i wyposażenie, jakie oddziały Black Ops mają. Po raz pierwszy można ich spotkać w rozdziale Friendly Fire, gdzie można podsłuchać rozmowę:

- Why do we always have to clean up a mess the grunts can't handle? ("Dlaczego zawsze musimy sprzątać po tym, co się nie uda żołnierzom?")
- Tell me about it. I just wanna deliver the package and get out of here. ("Sam mi to powiedz. Chcę tylko dostarczyć przesyłkę i wynosić się stąd.")
- Yeah. Sooner or later the grunts. ("Taa. Prędzej czy później żołnierze.")

Dwóch komandosów Black Ops

Widać tam też rakietę, której użyli do stworzenia bomby. Wyjaśnia to, co mają ze sobą wspólnego Black Ops i HECU - również są to siły szkolone na polecenia Rządu. Zostały wysłane do Black Mesy z powodu klęski akcji "czyszczenia" ośrodka przez HECU i mają za zadanie zatuszowanie Incydentu w Black Mesie poprzez jej wysadzenie. Później można ich spotkać dopiero w rozdziale Foxtrot Uniform. Od tego momentu będą pojawiać się już do końca gry.

-Be careful with that thing. One false move and this whole facility is gone. ("Ostrożnie z tym. Jeden fałszywy ruch i całego ośrodka już nie będzie")
- I'm gonna covered. You're just keep your eyes open there is still some targets running around down there ("Staram się. Lepiej miej oczy szeroko otwarte, bo wciąż tu są nasze cele")

Dwóch komandosów uzbrajających bombę

W rozdziale "The Package", komandosi uzbrajają bombę, ale Shephard ją rozbraja. Niestety G-Man uzbraja ją ponownie. W rozdziale Worlds Collide odziały Black Ops przygotowują się do ataku obcych.

Podczas rozgrywki członkowie Black Ops odnoszą się do żołnierzy z głęboką pogardą, określając ich jako niekompetentnych i nieudolnych. Kiedy ich spotykają, są wobec nich wrodzy i walczą z nimi. Jest to zgodne z ich misją, gdyż wszyscy marines mieli opuścić ośrodek. Komunikaty radiowe HECU wskazują na to, że są oni zupełnie zaskoczeni przybyciem Black Ops i nie są pewni ich zamiarów, twierdząc nawet, że to grupa wsparcia. Podejmują zdecydowane działania dopiero, kiedy zaczynają być przez nich atakowani.

[edytuj] Half-Life: Decay

Tutaj spotykane są tylko zabójczynie w dodatkowym rozdziale Xen Attacks, gdzie R-4913 i X-8973 walczą z nimi w podziemnym parkingu, w którym będzie Shephard pod koniec rozdziału "The Package".

[edytuj] Broń i wyposażenie

Zabójczynie Black Ops są wyposażone w pistolet z tłumikiem oraz granaty. Wyposażone są też w kamuflaż, który sprawia, że są niewidzialne, gdy są w bezruchu. Komandosi Black Ops są uzbrojeni w pistolety maszynowe i granaty. Mają też noże bojowe schowane w kaburze na lewej nodze, jednak nie używają ich w grze. Na ich pasku można również zauważyć granat błyskowy i jakiś inny granat, ale ich także nie używają.

[edytuj] Uzbrojenie

Zabójczynie i komandosi Black Ops korzystają z podobnego uzbrojenia, co H.E.C.U.:

Tradycyjne Ciężkie Wycięte

[edytuj] Pojazdy

Black Ops używa takich samych pojazdów co H.E.C.U., tyle że o czarnym kolorze:

Lądowe Powietrzne Wycięte

[edytuj] Technologia

Technologia Black Ops to głównie sprzęt bojowy:

[edytuj] Taktyka

Zabójczynie Black Ops pojawiają się w pomieszczeniach pełnych kontenerów i dużych skrzyń. W takich pomieszczeniach bardzo łatwo je zgubić. Przede wszystkim musisz zapomnieć o jakichkolwiek próbach pościgu. Zabójczynie biegają szybciej niż ty i w czasie, gdy ty będziesz ścigał jedną z nich, jej towarzyszki podziurawią cię na sito. Najskuteczniejszą taktyką jest taktyka defensywna. Znajdź sobie jakieś miejsce i czekaj. Kobiety nie należą do cierpliwych przeciwników i już po chwili znajdą się przy twojej kryjówce, o czym powiadomią cię ich kroki. Gdy tylko jedna z nich pojawi się na celowniku, pozbądź się jej. Opisywaną taktykę powtarzaj aż do skutku. Można także przed swoją kryjówką zamontować minę laserową. Kobiety są tak samo głupie jak inni przeciwnicy i z łatwością nadzieją się na wszystkie pułapki.

Komandosi Black Ops zachowują się podobnie jak H.E.C.U.. W wielu miejscach zastawiają pułapki np. w rozdziale Foxtrot Uniform, gdzie zaminowali obszar z materiałami wybuchowymi, albo w tym samym rozdziale po wyjściu z kanałów. Jeżeli cel jest daleko, rzucają w niego granatami.

[edytuj] Za kulisami

Zabójczynia z kuszą
 • Komandosi Black Ops mieli używać granatów błyskowych. Model granatu można znaleźć w plikach gry.
 • Zakładano, że do Black Mesy zostanie wysłane CIA. Miały być trzy rodzaje żołnierzy: "CIA Assassin", który mógł walczyć z przeciwnikiem w wodzie i rzucał nożami; CIA Brainboy, który dzierżył specjalne działo podłączone do jego mózgu i posiadał zdolności psioniczne, podobne do tych, których używał Kingpin, połączone z wysokim poziomem inteligencji; i CIA Soldier, który miał piły zamiast dłoni. Zamieniono ich jednak na oddziały Black Ops.
 • Oryginalnie zabójczynie miały być też uzbrojone w kuszę. Świadczą o tym pozostałe jeszcze kołczany na bełty przypięte do pasa.
 • Zabójczynie Black Ops początkowo miały żółte gogle, które potem zamieniono na czerwone.
 • Na wczesnym concept arcie z gry Quiver widać jednostki specjalne CIA, wśród nich kobietę. Prawdopodobnie to z niej wywodzi się zabójczynia.
 • Bardzo przesadnie trzęsące się piersi u zabójczyni podczas ruchu (nie biegania) rozbawiło wielu fanów. Zostało to usunięte w Opposing Force i porcie Half-Life'a na PlayStation 2.[1]
 • Następcą zabójczyni w Half-Life 2 jest wycięty Combine Assassin.

[edytuj] Ciekawostki

 • W Half-Life: Opposing Force kamuflaż zabójczyń sprawia, że są one całkowicie niewidzialne, ale w Half-Life: Source są one tylko ledwie widoczne, ale nie niewidzialne.
 • Model zabójczyni w Opposing Force ma brązowe oczy, a w Half-Life niebieskie. Nie posiada również granatów przymocowanych do pasa. Tekstury są troszkę niższej jakości i troszkę inne, np. tłumik w pistolecie jest ciemnoszary, a nie jasnoszary. Sama budowa ciała jest również węższa.
 • W dodatku The Secret Armory of General Knoxx do wydanej w 2009 roku przez Gearbox Software gry Borderlands, przeciwnicy zwani Lance Assasins wyglądają i zachowują się bardzo podobnie do zabójczyń.

[edytuj] Galeria

[edytuj] Concept arty

[edytuj] Obrazki popremierowe

[edytuj] Przypisy

 1. Film pokazujący trzęsące się piersi u zabójczyń