Obciążeniowa Kostka Magazynująca Aperture Science
Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!
Obciążeniowa Kostka Magazynująca Aperture Science | |
Przynależność | Aperture Science |
Typ | Przedmiot, obciążnik |
Używane przez | Chell, Atlas i P-body, Ratman |
Informacje Techniczne | |
Byt |
|
Ośmiu na dziesięciu ekspertów jest przekonanych, że Kostka Towarzysząca nie czuje bólu
...
Obciążeniowa Kostka Magazynująca Aperture Science
Obciążeniowa Kostka Magazynująca Aperture Science (ang. Aperture Science Weighted Storage Cube) to element doświadczeń stworzony i używany w Aperture Science. Jej wersja z serduszkiem bywa także nazywana Kostką Towarzyszącą. Są one podstawowymi elementami eksperymentów w placówce Enrichment Center i pomimo prostej budowy spełniają szereg różnych ról, od podestu zacząwszy na pocisku skończywszy.
Spis treści |
Wygląd
Kostka ma kształt sześcianu i prawdopodobnie pomimo dużych wymiarów wcale nie jest ciężka, gdyż może być podnoszona zarówno przez człowieka jak i Portal Gun (który jest wyposażony w manipulator energii zeropunktowej, jednak o małej mocy). Podkreśla to fakt, że Chell może nieść kostkę na bardzo długich dystansach bez żadnych objawów zmęczenia. Sześcian potrafi jednak okazać się zabójczym narzędziem pomimo niewielkiej masy, jeśli na przykład spadnie na bohaterkę z kilkumetrowej wysokości lub uderzy w nią z dużą prędkością. Kostki z pierwszej i drugiej części Portala nieznaczie się od siebie różnią - obie są jasnoszarego koloru, jednak starsze typy posiadają na ściankach wystające tarcze z nadrukowanym logiem, a te pochodzące z drugiej części gry logo mają naniesione bezpośrednio na ściany kostki, dookoła nich są dodatkowo świecące obręcze, które zmieniają swoją barwę po nałożeniu ich na Superprzycisk. Na rogach i kantach kostki są charakterystycznie wypukłe elementy, najwyraźniej amortyzujące upadki. Zwykłe Kostki Obciążeniowe posiadają nadrukowane loga Aperture Science na bokach. Kostki Towarzyszące natomiast w miejscu loga AS mają umieszczone grafikę serca. W Portalu 2 Kostki Towarzyszące mają także inny kolor obramowania.
Charakterystyka
Głównym przeznaczeniem każdej kostki jest obciążenie nią Superprzycisku - czasami może ona posłużyć także jako podwyższenie, schodek lub tarcza. Pomimo swej małej wagi, jest wykonana z wyjątkowo twardego, metalicznego stopu, w warunkach laboratoryjnych Aperture Science okazuje się niemal niezniszczalna - odbijają się od niej pociski, nie deformują jej uderzenia z dużą siłą, jedynymi skutecznymi sposobami dezintegracji są wrzucenie Kostki do Awaryjnego Spopielacza Inteligencji oraz próba przeniesienia jej przez Siatkę Dematerializującą. Czasami interwencja samej GLaDOS w nieznany sposób także doprowadza do zniszczenia Kostki. Kostki są doprowadzane do komór przez sieć rur, czasami po prostu tkwią już w salach, nie przekazywane graczowi przez podajnik.
Portal
W kilku ukrytych pomieszczeniach, przypuszczalnie kryjówkach Ratmana można znaleźć rysunki Kostki, krótkie teksty na jej temat, zdjęcia Kostek wklejone zamiast twarzy w kalendarzach i kilka poskładowanych sześcianów. W jednej z komór testowych ceną za przejście do windy jest zniszczenie Kostki Towarzyszącej poprzez wrzucenie jej do Awaryjnego Spopielacza Inteligencji.
Portal 2
Wheatley po zastąpieniu GLaDOS łączy Kostki z Wieżyczkami strażniczymi, licząc na to, że uda mu się je nakłonić, by same rozwiązywały testy wchodząc na Superprzyciski. GLaDOS kilkakrotnie ofiarowywuje Chell Kostkę Towarzyszącą, po czym niszczy ją, gdy ta tylko spróbuje ją uchwycić, za każdym razem obiecując, że to był niewinny, ostatni już kawał.
Taktyka
Sześcian dzięki swym niezwykłym właściwościom fizycznym doskonale sprawdza się w roli tarczy przed Wieżyczkami Strażniczymi - nie są one w stanie przestrzelić stopu, więc za pomocą Kostki można szybko między nimi przemknąć. Pomimo niewielkiej masy doskonale nadaje się ona także do eliminacji Wieżyczek, gdyż stoją one niestabilnie na trzech nogach i wyłączają się po przewróceniu, co można uczynić zrzucając na nie nasz sześcian. Również Kula energii nie wyrządza Kostce żadnych szkód, dzięki czemu można nią odbijać śmiercionośne ładunki.
Historia
Już w latach 50 XX wieku w Enrichment Center w ramach testów stosowano Kostki Obciążające - te pierwsze były jednak z jasnego, nielakierowanego drewna, łączone zszywkami i nitowane, ich rogi i kanty były natomiast pokryte materiałem amortyzującym, prawdopodobnie gumą. Kształt Kostek dalej odpowiadał sześcianowi, były one jednak prostsze w swej budowie, zawierały mniej zdobień na swej powierzchni. Część ścianek posiadała naniesione stare logo Aperture Science Innovators, które można zobaczyć po prawej stronie, inne były puste lub posiadały charakterystyczne nadruki żółto-czarnego loga crash-testów. Dzięki zastosowaniu lekkich gatunków drewna i solidnemu łączeniu, także i te obciążniki wykazują się małą wagą i dużą wytrzymałością. Trudno powiedzieć, czy Kostki tego typu były puste w środku. Podobnie jak obciążniki, także pierwowzór Superprzycisku wyglądał inaczej - był prostszy w budowie a jego platforma miała kształt kwadratu, nie okręgu.
Ciekawostki
- W komorze, w której GLaDOS nakazuje nam zniszczyć Kostkę, można spróbować ominąć jej nakaz - tuż obok Awaryjnego Spopielacza Inteligencji znajduje się pomieszczenie z guzikiem uruchamiającym Spopielacz, do którego drzwi otwierane są jedynie wtedy, gdy jest Superprzycisk jest obciążony. Można aktywować Superprzycisk sześcianem i zastawić wejście do pomieszczenia kilkoma wcześniej zdobytymi kamerami, dzięki czemu po zdjęciu Kostki z Superprzycisku wrota nie domkną się. Przez powstałą w ten sposób szczelinę gracz może przerzucić Kostkę do pomieszczenia, po czym zwolnić wrota, podnosząc kamerę. Z logicznego punktu widzenia, GLaDOS powinna wtedy ustąpić i przepuścić nas do windy, gdyż wrota pomieszczenia otwierają się jedynie przy obciążeniu Superprzycisku, czego dokonać mogą tylko Chell i Kostka. Jako że Kostka jest uwięziona, a Chell nie może się rozdwoić, nie jesteśmy w stanie wykonać zadania, bo wrota zamykają się natychmiast, gdy tylko opuścimy Superprzycisk, więc Kostka powinna przetrwać. Twórcy przewidzieli jednak to rozwiązanie, więc po przerzuceniu Kostki przez szczelinę GLaDOS otwiera wrota, choć nie zostały aktywowane przez Superprzycisk i nakazuje nam zabrać sześcian i go zniszczyć, nie pozostawiając nam żadnego wyboru. W kilku komorach można próbować obejść ograniczenia, wyrzucając dla przykładu jedyne Kostki na nieaktywowane platformy tak, byśmy nie mogli ich ściągnąć, jednak twórcy spodziewali się większości takich prób i GLaDOS zawsze śpieszy nam wtedy z pomocą, odwołując się do wyjść/protokołów awaryjnych bądź alternatywnych.
- Superprzycisk reaguje jedynie na Chell i Kostkę. Prawdopodobnie został zaprogramowany do ich masy.
- Jeśli powstrzymamy się przez dłuższy czas ze zniszczeniem Kostki Towarzyszącej, dowiemy się kilku interesujących faktów na jej temat. Na przykład, że nie potrafi ona mówić, ale gdybyśmy jednak ją słyszeli, to należy ją ignorować. Poza tym nie każdy w Aperture Science jest przekonany, co do tego, czy Kostka odczuwa ból.
- Pierwowzory Kostek, spotykane w starej części laboratorium w Portal 2 były drewniane i nitowane.
- Po odpowiednim położeniu Hybrydy (efekt połączenia przez Wheatley Kostki i Wieżyczki), zaczyna ona uciekać.
- Jedna z kostek towarzyszących czeka na gracza wraz z ciastem i budzącymi się do życia Modułami Inteligencji.
- Rozpędzona Kostka pomimo niskiej masy może zabić Chell w chwili uderzenia.
- Po zniszczeniu na prośbę GLaDOS Kostki Towarzyszącej w aparaturze podającej na początku komory testowej pojawia się nowa Kostka, lecz gracz nie może się już do niej wrócić.
Galeria
Graffiti Ratmana - Kostka przewraca wieżyczkę
Zdjęcia Kostki wklejone zamiast twarzy
Kolejne zdjęcia Kostki oraz krótkie wyznanie
Kostka zrzucana w otchłań Spopielacza