Pistolet maszynowy (HL2)

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Pistolet maszynowy (HL2)
Smg.jpg
Przynależność Rebelianci, Kombinat
Typ palna
Używane przez
Właściwości
Obrażenia 4
Szybkostrzelność bardzo duża
Odrzut mały
Rozrzut duży
Prędkość pocisku 725m/s
Magazynek 45
Noszona amunicja 225 (3 granaty nasadkowe)
Komenda weapon_smg1
Odpowiedniki MP5

Pistolet maszynowy (znany też jako SMG1) - kompaktowa, w pełni automatyczna broń używana przez Kombinat i Ruch Oporu. Jest oparty na PDW (broń do obrony osobistej) Heckler & Koch MP7.

Spis treści

[edytuj] Ogólnie

Rebelianci celujący w kanonierkę z PM'u
 • Pistolet maszynowy z wyglądu i funkcjonalności jest podobny do swojego rzeczywistego odpowiednika. Różnicą jest dodatkowa dolna lufa.
 • Broń ta posiada dwa tryby strzału; podstawowy - w pełni automatyczny z dużą szybkostrzelnością, ale kiepską celnością, i dodatkowy, który powoduje wystrzelenie granatu nasadkowego, który wybucha po zetknięciu się z jakąkolwiek przeszkodą (człowiek, ściana).
 • Pistolet maszynowy, wraz z OSIPR znajduje się na wyposażeniu Kombinatu i jest używany przez członków Civil Protection i Overwatch Soldierów. Jest także podstawowym uzbrojeniem Rebeliantów.
 • W Half-Life 2 pistolet maszynowy można po raz pierwszy zdobyć w rozdziale Droga przez kanały, od gliniarzy, którzy spuszczają się do kanału po linach. W Episode One można go podnieść od zabitych żołnierzy Kombinatu w rozdziale Ucieczka Przez Miasto. W Episode Two można go spotkać w miejscu, w którym przebywają Griggs i Sheckley, w rozdziale Ów Żywot Vortalny.

[edytuj] Taktyka

Żołnierz Kombinatu potrącony przez łazik i jego broń lecąca w stronę gracza
 • Poniewaz pistolet maszynowy ma kiepską celność na średnich i dużych dystansach, to wykorzystuj go na małe dystanse. Zabicie wroga na średnim dystansie jest co prawda możliwie, jednak pochłonie to cały magazynek, toteż jest to zwykłym marnowaniem amunicji (mimo, że w grze występuje duża jej ilość, szczególnie na obszarach zurbanizowanych).
 • Używaj tej broni w parze ze zintegrowanym granatnikiem. Przeciwników, którzy odniosą obrażenia od granatu nasadkowego, bardzo łatwo później wykończyć, zalewając ich gradem pocisków, nawet jeśli cel będzie się znajdował na średnim lub dużym dystansie.
 • Z powodu dużej szybkostrzelności broń dość szybko zużywa amunicję, więc stale obserwuj stan amunicji.
 • Zintegrowany granatnik jest bardzo przydatny w sytuacjach, gdy cel czai się za ścianą lub podczas walki z dużą grupą przeciwników. Wielu humanoidalnych wrogów ginie po jednym strzale, jeśli granat wyląduje centralnie na nich lub bardzo blisko.
 • Granatnikiem można zadawać obrażenia wrogom, którzy są wrażliwi tylko na materiały wybuchowe np. Strider, Kanonierka. Szczególnie jest przydatny w sytuacjach, w których taki przeciwnik jest bardzo bliski śmierci, ale nie ma się amunicji do RPG.
 • Granaty nasadkowe występują rzadko, więc lepiej ich używać w ostateczności lub przy grupie przeciwników, która znajduje się blisko gracza. Trzeba też pamiętać, żeby nieco zwiększyć dystans, aby nie oberwać takim granatem. Granaty nasadkowe nie wybuchają po czasie, więc nie trzeba się martwić o przedwczesny wybuch.

[edytuj] Za kulisami

Viewmodel SMG2
 • We wczesnych wersjach Half-Life 2 istniały dwa pistolety maszynowe - SMG1 bazujący na Heckler & Koch MP5K i SMG2 bazujący na Heckler & Koch MP7 (w przeciwieństwie do swojego następcy był bardziej wiernie wzorowany na MP7). SMG1 miał trzydziestonabojowy magazynek i małą szybkostrzelność, a SMG2 podwójnie większy magazynek, dużą szybkostrzelność oraz kiepską celność. Przed pokazem na E3 2003 MP5K ostatecznie wycięto z powodu dużych podobieństw do karabinów.
 • Granatnik występujący w pistolecie maszynowym początkowo występował w karabinie XM29 OICW, ale karabin ten zastąpiono karabinem pulsacyjnym, a funkcję granatnika przeniesiono do MP7, prawdopodobnie dla lepszej równowagi, aby broń była bardziej użyteczna.

[edytuj] Ciekawostki

[edytuj] Ogólne

 • Ani worldmodel, ani viewmodel nie posiadają magazynka. Podczas przeładowywania broni ręka postaci po prostu opuszcza się w dół i po chwili wraca pod chwyt.
 • Mimo, że granaty nasadkowe są na wyposażeniu takich jednostek takich jak Civil Protection, Ruch Oporu oraz Overwatch Soldier, to nie używają granatnika.
 • Pistolet 9mm pochodzący z wycieku używa dźwięku przeładowania pistoletu maszynowego.
 • Choć broń posiada umieszczony na szynie RIS mały kolimator, to nie można go użyć.
  • Ponadto, grając w modyfikację do HL2 o nazwie SMOD, pozwalającą na m.in. celowanie z broni przez ich przyrządy celownicze, można zauważyć, że kolimator nie jest umieszczony na środku broni, a jest przesunięty w lewą stronę.
 • Pistolet maszynowy w Episode One używa podstawowej tekstury pochodzącej z wycieku, jednak inne tekstury, np. normal mapy, pochodzą z finalnej wersji gry.
 • Logicznie rzecz ujmując, druga lufa w broni powinna służyć do wystrzeliwania granatów (zważywszy na brak granatnika i ignorując fakt braku mechanizmu pozwalającego na to). Wyraźnie jednak widać, że jest ona takiego samego rozmiaru, co główna lufa i o wiele mniejsza od średnicy granatu.

[edytuj] Techniczne

 • Broń posiada składaną rączkę taktyczną, wysuwaną kolbę, umieszczony na szynie RIS kolimator otwarty ułatwiający celowanie, najprawdopodobniej magazynki tej broni są dwurzędowe.
 • Broń, w odróżnieniu od rzeczywistego odpowiednika posiada dwie lufy, jedną umieszczoną nad drugą, co prawdopodobnie skutkuje większą odpornością konstrukcji na wysokie temperatury przy oddawaniu dłuższych serii.
 • Szkielet jest najprawdopodobniej wykonany z metalu, jednak okładziny zostały wykonane z wytrzymałego polimeru.
 • Choć broń oparta jest na pierwszych wersjach MP7, to szyna RIS na grzbiecie pochodzi z ostatecznej wersji prawdziwego MP7.

[edytuj] Galeria


Ta strona zawiera treści z Combine OverWiki. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą MP7. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Combine OverWiki jest udostępniony na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0.